Przejdź do treści

Liczba zachorowań na odrę wzrosła o 80 proc. – alarmują WHO i agencja ONZ

Liczba zachorowań na odrę wzrosła o 80 proc. - alarmuje Światowa Organizacja Zdrowia
Liczba zachorowań na odrę wzrosła o 80 proc. - alarmuje Światowa Organizacja Zdrowia/ iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Niestety z powodu pandemii COVID-19 zaniedbane zostały szczepienia na inne choroby zakaźne w wielu krajach na całym świecie. „Może to narazić życie milionów dzieci” – podkreślają z zaniepokojeniem w swoim wspólnym oświadczeniu agencja ONZ ​​i Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).

Niepokojące statystyki

Odra jest jednym z najbardziej zakaźnych wirusów. Może się nim zarazić nawet 90 proc. osób, które nie zostały szczepione. Jedna zakażona osoba jest w stanie przenieść patogonen na 15-20 osób, a do zarażenia może dojść jeszcze przed pojawieniem się jakichkolwiek objawów.

Z powodu pandemii COVID-19 i mniejszym skupieniu na profilaktyce zdrowotnej w innych obszarach liczba zakażeń odrą na całym świecie znacząco wzrosła. Z danych agencji ONZ wynika, że mogła się ona zwiększyć nawet o 80 proc. W styczniu i lutym tego roku zgłoszono ponad 17 tys. przypadków odry, podczas gdy w tych samych miesiącach ubiegłego roku było ich około 9 600.

Eksperci podkreślają, że skuteczność szczepień na poziomie co najmniej 95 proc. to najlepszy sposób na powstrzymanie rozprzestrzeniania się choroby z tak zawrotną prędkością. Niestety w wielu krajach poziom zaszczepienia jest o wiele niższy. Przykładowo, według danych ONZ, w Somalii wynosi on zaledwie 46 proc.

„Nadszedł czas, aby przywrócić niezbędne szczepienia i rozpocząć kampanie nadrabiania zaległości, aby każdy mógł mieć dostęp do tych ratujących życie szczepionek” – zaznacza w rozmowie z Agence France-Presse Christopher Gregory, doradca ds. zdrowia w dziale szczepień UNICEF.

Choroby wieku dziecięcego u dorosłych / iStock

Jakie objawy daje odra?

Odra to choroba zakaźna wieku dziecięcego, która roznosi się drogą kropelkową. Odra dotarła do Europy prawdopodobnie już w VII wieku. Została przeniesiona z Afryki przez Saracenów, razem z czarną ospą. Podobnie jak ospa wietrzna występuje najczęściej pomiędzy 2. a 5. rokiem życia dziecka. Na szczęście po przebyciu tej choroby, nie można zarazić się już drugi raz.

Objawy odry są uzależnione od tego, na jakim etapie jest choroba. Dzieli się na:

  1. Okres wylęgania: to okres bezobjawowy, który trwa od 9 do 14 dni. Pojawiają się wtedy złe samopoczucie i ogólne osłabienie.
  2. Okres nieżytowy: trwa zazwyczaj 3-4 dni. Typowe symptomy odry w tym okresie to:
  • przekrwienie i łzawienie oczu,
  • wysypka na ciele,
  • wysoka gorączka poprzedzona często dreszczami,
  • zaczerwienienie na twarzy,
  • suchy i uporczywy kaszel.
  • nadwrażliwość na światło,
  • silny nieżyt górnych dróg oddechowych (krtani, tchawicy i oskrzeli).

Odra może powodować wiele różnych powikłań, m.in. biegunkę, ciężkie infekcje dróg oddechowych, a nawet obrzęk mózgu czy ślepotę.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.