Przejdź do treści

MAKE SEX EASIER: Czy w stałych związkach jesteśmy skazani na kiepski seks?

ludzie w związku
Czy w stałych związkach jesteśmy skazani na kiepski seks? /Zdj. Getty/ Grafika: Joanna Zduniak
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Kobieta po szczepieniu
Minister zdrowia: dopuszczamy możliwość mieszania szczepionek na COVID-19
Nogi
„Noszenie szpilek nie jest dobre dla kobiecego zdrowia” – przestrzega Pani Fizjotrener
Ela Kowalska testuje Deep Focus from Plants /fot. archiwum prywatne
Deep Focus From Plants, czyli jak pobudziłam swój mózg
Menstruacja w podróży
„Masz okres i szukaj wiatru w polu”. Podróżniczka o dostępności tamponów i podpasek w polskich wsiach i miasteczkach
Wyjechałaś na wakacje i musisz wziąć zwolnienie lekarskie? Nie zapomnij o jednym ważnym obowiązku
Wyjechałaś na wakacje i musisz wziąć zwolnienie lekarskie? Nie zapomnij o jednym ważnym obowiązku

 Czy to jest cena, jaką płacimy za bezpieczne bycie w relacji? A może nudę w związku warto potraktować jako punkt wyjścia, a nie dojścia? Bo jeżeli uznamy, że “tak po prostu się dzieje” – na własne życzenie skazujemy się na seksualną banicję, samotną masturbację i zapewne nieuchronną zdradę.

Habituacja i spadek libido

Amerykańska dziennikarka Helen Rowland powiedziała kiedyś: „Gdy wchodzimy w długotrwałą relację, zamieniamy zainteresowanie ze strony wielu mężczyzn/kobiet na brak zainteresowania ze strony tego jednego/tej jednej”. Wiele jest w tym, niestety, prawdy.

Badania amerykańskich i europejskich naukowców są nieubłagane. Wynika z nich, że po czterech latach stałego związku kobiece libido spada o połowę. Po 20 latach bycia z jednym I tym samym mężczyzną tylko 15-20 proc. kobiet odczuwa popęd seksualny. – Taka jest cena, którą płacimy za poczucie bezpieczeństwa w długotrwałej relacji – mówi Michał Pozdał, psychoterapeuta. – U niektórych par da się utrzymać wysoki poziom namiętności, u innych – niestety nie.

Habituacja – to słowo odpowiada za spadek libido. Po prostu przyzwyczajamy się do siebie. Podczas tego procesu – mniej więcej rok od poznania – opada namiętność, szaleństwo, obsesja. Fizjologicznie chodzi o to, że organizm przestaje tak mocno reagować na bodźce. Wzrasta poczucie bezpieczeństwa, a z nim wiąże się przewidywalność, stałość, stabilność. Im bardziej obie strony zbliżają do siebie swoje światy, tym bardziej spada namiętność w związku. Zróżnicowanie w parze mocno się zmniejsza. Już po ok. trzech latach razem ludzie czują się jak papużki nierozłączki, jak najlepsi przyjaciele. I nie sypiają ze sobą, bo siebie nie pożądają.  Nie mają czego różnicować, bo się zlali w jedno ciało. I wtedy trafiają do seksuologa z „jakimś poczuciem nudy”. Niektórzy są znudzeni już po pół roku czy po roku. Czy średni lub żaden seks w związku to rutyna czy po prostu realność? A może nudę w związku warto potraktować jako punkt wyjścia, a nie dojścia? Bo jeżeli uznamy, że “tak po prostu się dzieje” – na własne życzenie skazujemy się na seksualną banicję, samotną masturbację i zapewnie nieuchronną zdradę.

Po czterech latach stałego związku kobiece libido spada o połowę. Po 20 latach bycia z jednym I tym samym mężczyzną tylko 15-20 proc. kobiet odczuwa popęd seksualny

Co mówią mądrzy o nudzie w związku?

Esther Perel, izraelsko-amerykańska terapeutka par, ma na to gotową odpowiedź, a nawet kilka:

“Konieczny jest dialektyczny pokój, połączenie przeciwieństw. Pary chcące zachować namiętność, mają dużo prywatności seksualnej, bo rozumieją, że istnieje przestrzeń erotyczna, która należy do każdego z nich. Rozumieją, że gra wstępna to nie jest coś, co się zaczyna na 5 minut przez tą prawdziwą rzeczą. Gra wstępna zaczyna się z końcem poprzedniego orgazmu. Rozumieją, że przestrzeń erotyczna nie zaczyna się wtedy, gdy zaczynają głaskać drugą osobę. Tworzysz przestrzeń, gdy zostawiasz zarządzanie, gdy porzucasz swoją rolę dobrego obywatela, rozsądnego i odpowiedzialnego. Odpowiedzialność i pożądanie zderzają się, nie idą w parze. Pary erotyczne rozumieją także, że namiętność ma swoje przypływy i odpływy, podobnie jak księżyc ma swoje fazy. Wiedzą, jak powstać na nowo, wiedzą co zrobić, by pożądanie zmartwychwstało. Wiedzą, jak je przywrócić, bo zdemistyfikowali jeden wielki mit, jakim jest mit spontaniczności. Przestali wierzyć w to, że pożądanie spadnie nam z nieba, gdy robimy pranie, niczym deus ex machina. Pary erotyczne w rzeczywistości zrozumiały, że cokolwiek ma się wydarzyć w długoterminowym związku, już się wydarzyło. Seks w stałym związku jest seksem zaplanowanym, wynikającym z intencji”.

David Schnarch, amerykański psycholog kliniczny, terapeuta, autor książki „Namiętne małżeństwo”, idzie pod prąd. Uważa, że stereotypowe mówienie o „przełamywaniu rutyny w stałych związkach” jest jednym z poważniejszych błędów w myśleniu i o relacjach. Przyznaje, że ziewa z nudów, kiedy to słyszy.

„Ludzie opowiadający o kupnie nowej sukienki czy zapaleniu świec – co ma natychmiast przełamać nudę w związku, tracą szansę na to, żeby zrozumieć, na czym polega ich relacja seksualna. Tracą tym samym szansę na to, by ją wykorzystać do własnego rozwoju osobowego i to w sposób, który mógłby poszerzyć ich zdolność do kochania.  Generalnie, chodzi o to, żeby się ucieszyć z tej erotycznej stagnacji. Bo to właśnie ona daje nam szansę na rozwój – radzi Schnarch.

O czym się boimy powiedzieć?

Zamiast wpadać w panikę radzimy zadać sobie dużo pytań:

  1. Czego jeszcze o sobie nie wiemy?
  2. Jakich obszarów nie odkryliśmy?
  3. Co zawsze chciałam/em zrobić?
  4. O czym marzę? A jeżeli jest to straszne, niepokojące, zawstydzające, odważne, a nawet bardzo odważne – to co to o mnie mówi?
  5. Co mówi o moim potencjale seksualnym, w którą stronę chce iść? Co na to mój/moja partner/ka? Czego się boi, czego oboje się boimy?
  6. Co podoba się nam obojgu?

Nie warto traktować wkradającej się seksualnej nudy jako alarmującego sygnału: oto w związku źle się dzieje, bo w porównaniu do tego, jak się zachowywaliśmy na początku (czyli: nie mogliśmy się od siebie oderwać), teraz czujemy kompletny brak pożądania. Relacja seksualna jest ciągłym rozwojem, a nuda nie jest jej zatrzymaniem – powinna stać się impulsem do rozwoju. Bo to właśnie ona mówi: działaj, zrób coś z tym, zmień to.

Otwórz oczy!

Nie zawsze ludzie zdają sobie sprawę, że każdy z nas uprawia taki seks, na jaki pozwala mu stopień jego rozwoju seksualnego. Co to oznacza? Że „dopasowanie seksualne” w parze (ludzie najczęściej starają się uzgodnić swoje temperamenty i doświadczenia) staje się na dłużą metę problemem, ponieważ ludzie wspólnie zgadzają się na takie zachowania, jakie wynikają ze stopnia ich rozwoju seksualnego. Bez względu na to, jak bogaty byłby początkowy repertuar zachowań seksualnych pary, powtarzanie go wciąż i wciąż na nowo staje się strasznie nudne.

Dawid Schnarch nie jest zwolennikiem łóżkowych rewolucji, ale radzi wprowadzić nieoczywiste nowości. Jakie? Np. zacząć się całować z otwartymi oczami. Albo jeżeli uprawiamy seks po ciemku (bo tak jest romantycznie) – zacząć się kochać w świetle dnia.

„Ludzie chętniej kochają się ze swoimi fantazjami w głowie niż z realną osobą. Kilka lat później skarżą się: nie jesteś tym, kim myślałem/-am, że jesteś” – uważa Schnarch.

Co ciekawe, część par boi się światła dziennego i otwartych oczu, bo to zwiększa intymność związku – nic się już przed naszym wzrokiem nie ukryje. Ludzie boją się także spróbować czegoś nowego mimo potencjalnych korzyści – często dzieje się tak, kiedy związki są już tylko formalnością. Wiele osób zwyczajnie boi się zajrzeć w głąb tych, których kochają,

Jak zaproponować nowość?

Nowość w seksie ZAWSZE będzie związana z niepokojem. I okaże się ujawnieniem ukrytej części naszej erotyki. Grzeczny, elegancki mężczyzna okaże się fanem przebierana w damskie sukienki, a ona pomyśli sobie, że penetrowanie go sztucznym penisem zawsze ją podniecało. I jak o tym powiedzieć? Raczej delikatnie, ale bezpośrednio. I być przygotowanym na to, że – jako partner/partnerka masz prawo zaproponować swoje pomysły. Że to jest po prostu część siebie i uznałaś/eś ją za ważną. Czy twój partner /ka podąży twoim śladem, to się okaże? Najważniejsze w tym procesie odkrywania swojego potencjału seksualnego jest to, by nie uzależniać się od tego, czy druga strona zgodzi się na to i uzna to za wartościowe. Oczywiście, mówimy o nowościach mieszczących się w ramach normy partnerskiej w związku.

Odważ się zamiast umrzeć z nudów!

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Adam Lewanowicz: czasem za szybko wybaczamy zdradę, zanim przepracujemy złość [WIDEO]

Kobieta

„Udane życie seksualne? Najpierw zaloguj się do siebie samej” – dr Maja Herman o intymności dla zapracowanych kobiet

Kobieta

Przełomowe zmiany w seksuologii wprowadzone przez WHO w ICD-11. Co się zmieni?

Udany seks to dla każdego coś innego. Po co nam kłamstwa w sypialni?

Joanna Godecka, psychoterapeutk

„Tyle razy słyszałam, że go zdradzam. Żałuję, że tego nie zrobiłam”. Joanna Godecka o patologicznej zazdrości w związku

5 rzeczy, których lepiej nie mówić partnerce w łóżku

„W sztuce miłosnej lepiej czasem po prostu milczeć”. Oto 5 rzeczy, których lepiej nie mówić partnerowi czy partnerce w łóżku

Marzena Mawricz

„Kryzys nie zawsze oznacza, że skończyła się miłość, ale świadczy o tym, jak bardzo zaniedbaliśmy siebie wzajemnie” – mówi psychoterapeutka Marzena Mawricz

porno

„Pocimy się, pozycje nam nie wychodzą, coś nas zaboli, robimy przerwy na siusiu, przeszkadzają nam zwierzęta”. Jak naprawdę wygląda nasz seks?

para w związku, gdy kobieta kastruje mężczyznę

MAKE SEX EASIER: Uderzenie w męskość. „Kastracja nie zaczyna się w łóżku, tylko do łóżka przychodzi”

Rozmawiasz? Nie przerywaj, nie kończ czyjejś myśli i nie mów za innych

Sex coach – kto to taki i czym różni się od seksuologa?

Sproszkowany korzeń maca

Korzeń maca – właściwości, efekty stosowania, dawkowanie

Seks w związku – jak często go uprawiać, by być szczęśliwym?

Czego nie jeść, by mieć dobry seks?

Jedzenie, które obniża libido. Tych produktów lepiej unikaj

Sylwia Sitkowska, psycholożka/ Archiwum prywatne

„Zatracamy się w związku, bo chcemy, żeby wreszcie ktoś nas bezinteresownie i bezwarunkowo pokochał”. Dlaczego niektórzy kochają za mocno i jak z tego wyjść cało?

poranek po

„Gdybym tak mogła cofnąć czas…” Co zrobić, jeśli zaliczyłaś seks z niewłaściwych powodów albo z niewłaściwym facetem?

7 sytuacji, w których warto odmówić seksu

Fakty i mity na temat braku seksu w długiej relacji. Wyjaśnia Fundacja #SEXEDpl

Fakty i mity na temat braku seksu w długiej relacji. Wyjaśnia Fundacja #SEXEDpl

Jaki jest seks samodzielnych mam?/ilustracja: Joanna Zduniak

MAKE SEX EASIER: Jaki jest seks samodzielnych mam?

„Zdrada to ogromny krzyż na plecach”. Lepiej się do niej przyznać czy nie? Rozmowa z Adamem Lewanowiczem [WIDEO]

Czy naprawdę wiosna to pora na zakochiwanie się? Działa aura, natura, przypadek?

Kobieta w stroju jednorożca

12 powodów, dlaczego możesz nie mieć ochoty na seks

Kobieta i mężczyzna śpią w łóżku

„Seks podczas okresu kobieta może odczuć jako olbrzymią akceptację ze strony mężczyzny, dowód, że jest dla niego atrakcyjna w każdych warunkach”

„Rozwód to nie znak, że dwie osoby się nie rozumieją, ale znak, że właśnie zaczęły”. Rozwód może być czymś pozytywnym. Sprawdź, co mówią o tym mądre kobiety

Najpopularniejsze

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

matka z dorosłą córką

„Przez całe życie była toksyczną osobą, w każdej roli: pracownika, koleżanki, siostry, córki. I toksyczną mamą” – opowiada 35-letnia Ada o swojej matce

ucho kobiety

Domowe sposoby na zatkane ucho. Jak odetkać ucho zatkane: woskowiną, katarem, wodą?

Płatki kwiatków na otwartej dłoni

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

kobieta z problemami skórnymi

Wybroczyny (petocje) – co to jest, dlaczego powstają i jak sobie z nimi poradzić?

Bąbel po oparzeniu - dowiedz się, jak leczyć pęcherze

Bąbel po oparzeniu – dowiedz się, jak leczyć pęcherze

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

Torbiel - twarz kobiety z widocznymi krostkami

Torbiel – czym jest, gdzie występuje i czy jest groźna dla zdrowia?

insulinooporność

Dieta w insulinooporności

Badanie krwi AST - co to jest i jak interpretować wyniki?

Badanie krwi AST – co to jest i jak interpretować wyniki?

żyły na nogach

Zapalenie żył – jakie objawy wskazują na stan zapalny w żyłach powierzchownych i głębokich?