Przejdź do treści

Mama Pediatra: problem podwyższonego ciśnienia tętniczego dotyczy nie tylko dorosłych

mała dziewczynka
Mama Pediatra: problem podwyższonego ciśnienia tętniczego dotyczy nie tylko dorosłych Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Nadciśnienie tętnicze powszechnie uważa się za chorobę ludzi w podeszłym wieku, rzadko osób w wieku średnim, a co dopiero dzieci. Tymczasem, jak podaje na swoim profilu na Instagramie pediatra, Dagmara Chmurzyńska-Rutkowska podwyższone ciśnienie w istocie dotyka również dzieci i młodzież. Jakie są objawy nadciśnienia tętniczego u dzieci i kto znajduje się w grupie ryzyka?

Wysokie ciśnienie – ten zwrot często słyszymy od członków rodziny czy znajomych, rzadko jednak zastanawiamy się, co tak naprawdę się za nim kryje i kiedy jego użycie jest zasadne. By móc określić za niskie bądź za wysokie ciśnienie, musimy poznać jakie parametry RR są prawidłowe. W warunkach domowych ciśnienie możemy monitorować za pomocą ciśnieniomierza. Wynik takiego badania zapisuje się w postaci dwóch liczb oddzielonych ukośnikiem, no. 110/75, 135/70, 170/105. Pierwsza wartość to ciśnienie skurczowe, a druga ciśnienie rozkurczowe.

Ciśnienie tętnicze – normy dla dorosłych i dzieci

Podwyższone mogą być obydwie wartości lub tylko jedna. Zgodnie z obowiązującą klasyfikacją ciśnienia tętniczego za prawidłowe u osób dorosłych uznaje się ciśnienie 120–129/80–84 mm Hg. Wyróżnia się też: wysokie prawidłowe ciśnienie krwi – ciśnienie skurczowe 130–139 mm Hg oraz ciśnienie rozkurczowe 85–89 mm Hg; optymalne ciśnienie krwi – wartości ciśnienia niższe niż 120/80 mm Hg.

W przypadku dzieci te normy zmieniają się w zależności od wieku. Zgodnie z zaleceniami pomiar ciśnienia tętniczego powinien być wykonywany u wszystkich dzieci powyżej 3. roku życia w trakcie każdej wizyty lekarskiej.

Nadciśnienie tętnicze u dzieci – objawy

Temat nadciśnienia tętniczego u dzieci podjęła lekarka pediatra, Dagmara Chmurzyńska-Rutkowska. „Niektóre osoby uważają, że problem podwyższonego ciśnienia tętniczego dotyczy tylko osób dorosłych. Nic bardziej mylnego” – napisała lekarka na swoim instagramowym profilu Mama Pediatra, który obserwuje ponad 49,5 tys. osób. Po czym wyjaśniła, że „nawet 4 proc. populacji pediatrycznej ma nadciśnienie, a ponad dwa razy więcej (9 proc.) ma tzw. wysokie prawidłowe ciśnienie tętnicze”. 

Lekarka podkreśliła, że w wielu przypadkach winę za podwyższone parametry ciśnienia otyłość, wynikająca z niewłaściwej diety i braku ruchu. Jednak nie tylko otyłe dzieci są w grupie ryzyka rozwoju nadciśnienia tętniczego. „Wywiad rodzinny ma tu duże znaczenie, ale i na przykład choroby nerek” – dodaje Chmurzyńska-Rutkowska.

„Objawami podwyższonego ciśnienia u dziecka mogą być między innymi: bóle i zawroty głowy, krwawienia z nosa, męczliwość, obniżona wydolność fizyczna, trudności z koncentracją uwagi czy zaburzenia nastroju” – wyjaśnia lekarka.

View this post on Instagram

?22.10.2019 r. @profkrzysztofjfilipiak udostępnił na swoim profilu informacje o normach ciśnienia tętniczego u osób dorosłych (październik był na tym profilu miesiącem nadciśnienia). Wiecie, że te normy są zupełnie inne dla dzieci? ?niektóre osoby uważają pewnie, że problem podwyższonego ciśnienia tętniczego dotyczy tylko osób dorosłych. Nic bardziej mylnego. Szacuje się, że nawet 4% populacji pediatrycznej ma nadciśnienie, a ponad dwa razy więcej (9%) ma tzw wysokie prawidłowe ciśnienie tętnicze (też nie za dobrze). ?zwiekszona chorobowość u dzieci ma niestety związek z epidemią otyłości u dzieci ? ?!!! Nie tylko otyłe dzieci są w grupie ryzyka rozwoju nadciśnienia tętniczego! Wywiad rodzinny ma tu duże znaczenie ale i np choroby nerek. ?objawami podwyższonego ciśnienia u dziecka mogą być między innymi: bóle i zawroty głowy, krwawienia z nosa, męczliwość, obniżona wydolność fizyczna, trudności z koncentracją uwagi czy zaburzenia nastroju. ? Prawidłowe wartości ciśnienia tętniczego u dzieci zmieniają się wraz z wiekiem i rozwojem dziecka. Mamy specjalne siatki centylowe dla określenia norm w poszczególnych grupach wiekowych i dla określonej płci i wzrostu. ?Jak widzicie w pediatrii nadciśnienie tętnicze to również ważny temat ? ?czy Wasze dzieci, zwłaszcza takie powyżej 3 roku życia miały kiedykolwiek mierzone ciśnienie tętnicze? Pamiętacie jego wartości? ________________________ #mamapediatra #cisnienie #nadcisnienietetnicze #lekarz #pediatra #medicaldoctor #pediatrician #hypertension #hypertensioninchildren

A post shared by Dagmara Chmurzyńska-Rutkowska (@mamapediatra_blog) on

W dalszej części swojego wpisu Mama Pediatra podkreśliła, że prawidłowe wartości ciśnienia tętniczego u dzieci zmieniają się wraz z wiekiem i rozwojem dziecka. „Mamy specjalne siatki centylowe dla określenia norm w poszczególnych grupach wiekowych i dla określonej płci i wzrostu” – dodała.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.