Przejdź do treści

Mama Pediatra: problem podwyższonego ciśnienia tętniczego dotyczy nie tylko dorosłych

mała dziewczynka
Mama Pediatra: problem podwyższonego ciśnienia tętniczego dotyczy nie tylko dorosłych Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Nadciśnienie tętnicze powszechnie uważa się za chorobę ludzi w podeszłym wieku, rzadko osób w wieku średnim, a co dopiero dzieci. Tymczasem, jak podaje na swoim profilu na Instagramie pediatra, Dagmara Chmurzyńska-Rutkowska podwyższone ciśnienie w istocie dotyka również dzieci i młodzież. Jakie są objawy nadciśnienia tętniczego u dzieci i kto znajduje się w grupie ryzyka?

Wysokie ciśnienie – ten zwrot często słyszymy od członków rodziny czy znajomych, rzadko jednak zastanawiamy się, co tak naprawdę się za nim kryje i kiedy jego użycie jest zasadne. By móc określić za niskie bądź za wysokie ciśnienie, musimy poznać jakie parametry RR są prawidłowe. W warunkach domowych ciśnienie możemy monitorować za pomocą ciśnieniomierza. Wynik takiego badania zapisuje się w postaci dwóch liczb oddzielonych ukośnikiem, no. 110/75, 135/70, 170/105. Pierwsza wartość to ciśnienie skurczowe, a druga ciśnienie rozkurczowe.

Ciśnienie tętnicze – normy dla dorosłych i dzieci

Podwyższone mogą być obydwie wartości lub tylko jedna. Zgodnie z obowiązującą klasyfikacją ciśnienia tętniczego za prawidłowe u osób dorosłych uznaje się ciśnienie 120–129/80–84 mm Hg. Wyróżnia się też: wysokie prawidłowe ciśnienie krwi – ciśnienie skurczowe 130–139 mm Hg oraz ciśnienie rozkurczowe 85–89 mm Hg; optymalne ciśnienie krwi – wartości ciśnienia niższe niż 120/80 mm Hg.

W przypadku dzieci te normy zmieniają się w zależności od wieku. Zgodnie z zaleceniami pomiar ciśnienia tętniczego powinien być wykonywany u wszystkich dzieci powyżej 3. roku życia w trakcie każdej wizyty lekarskiej.

Nadciśnienie tętnicze u dzieci – objawy

Temat nadciśnienia tętniczego u dzieci podjęła lekarka pediatra, Dagmara Chmurzyńska-Rutkowska. „Niektóre osoby uważają, że problem podwyższonego ciśnienia tętniczego dotyczy tylko osób dorosłych. Nic bardziej mylnego” – napisała lekarka na swoim instagramowym profilu Mama Pediatra, który obserwuje ponad 49,5 tys. osób. Po czym wyjaśniła, że „nawet 4 proc. populacji pediatrycznej ma nadciśnienie, a ponad dwa razy więcej (9 proc.) ma tzw. wysokie prawidłowe ciśnienie tętnicze”. 

Lekarka podkreśliła, że w wielu przypadkach winę za podwyższone parametry ciśnienia otyłość, wynikająca z niewłaściwej diety i braku ruchu. Jednak nie tylko otyłe dzieci są w grupie ryzyka rozwoju nadciśnienia tętniczego. „Wywiad rodzinny ma tu duże znaczenie, ale i na przykład choroby nerek” – dodaje Chmurzyńska-Rutkowska.

„Objawami podwyższonego ciśnienia u dziecka mogą być między innymi: bóle i zawroty głowy, krwawienia z nosa, męczliwość, obniżona wydolność fizyczna, trudności z koncentracją uwagi czy zaburzenia nastroju” – wyjaśnia lekarka.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

W dalszej części swojego wpisu Mama Pediatra podkreśliła, że prawidłowe wartości ciśnienia tętniczego u dzieci zmieniają się wraz z wiekiem i rozwojem dziecka. „Mamy specjalne siatki centylowe dla określenia norm w poszczególnych grupach wiekowych i dla określonej płci i wzrostu” – dodała.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.