Przejdź do treści

Masz alergię na mleko? W tych produktach nie spodziewałaś się go znaleźć

Masz alergię na mleko? W tych produktach nie spodziewałaś się go znaleźć Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Alergia na mleko to problem, który dotyka zarówno osób dorosłych, jak i dzieci. Do alergii dochodzi wtedy, kiedy układ immunologiczny nadmiernie reaguje na białka zawarte w mleku i aktywuje komórki zapalne. Mleko krowie ma aż 25 różnych białek, które mogą powodować reakcję alergiczną. Czy na pewno znasz wszystkie produkty, które mogą zawierać mleko lub białka mleka?

Alergia na mleko

Alergia na mleko obejmować może mleko jednego lub wielu gatunków zwierząt. Bywa, że należy mleko zwierząt całkowicie wyeliminować ze swojej diety. Warto wiedzieć o tym, że alergia na mleko i nietolerancja laktozy to dwa różne problemy. W przypadku nietolerancji laktozy organizm ma obniżoną zdolność do trawienia laktozy, która jest cukrem mlecznym. Jeśli zostanie ona usunięta z mleka, to można je spokojnie spożywać. Nietolerancja daje zwykle objawy ze strony układu pokarmowego.

Alergia jest poważniejsza, a jej objawy są zależne od danej osoby. U niektórych nawet małe ilości mleka mogą spowodować mocną reakcję alergiczną, która objawiać się będzie wysypką, dolegliwościami ze strony układu trawienia, opuchlizną twarzy, przełyku, swędzeniem całego ciała czy problemami z oddychaniem – przy ostrej alergii konieczne jest szybkie ratowanie życia. Dlatego tak ważne jest to, aby  unikać mleka.

Nabiał a trądzik. Czego nie jeść przy trądziku różowatym?

Czy wiesz, że te produkty zawierają w sobie mleko?

Lista produktów, w których niekoniecznie spodziewasz się znaleźć mleko, jest naprawdę długa. Uważaj na te produkty i dokładnie zapoznaj się z ich składem, zanim je zjesz.

  • Dipy i dressingi sałatkowe

Dipy można jeść z nachosami, słonymi przekąskami czy warzywami. Z kolei dressing sałatkowy to prosty sposób na to, aby wzbogacić smak sałatki.  Niestety, ale wiele z nich ma w swoim składzie nabiał – zwykle jogurt, śmietanę albo ser. Jeśli chcesz mieć pewność, że wybierasz bezpieczne dla siebie produkty, sprawdź też, czy nie mają w składzie białek mleka lub serwatki.

  • Ser roślinny

Roślinne sery są reklamowane jako doskonała alternatywa dla wegan oraz dla osób, które nie spożywają mleka. Jednak nie zawsze są one do końca bezpieczne. Istnieje bowiem ryzyko skażenia krzyżowego mlekiem serów roślinnych, jeśli na terenie zakładu produkcyjnego robi się także klasyczne sery z mleka. Informację znajdziesz na etykiecie produktu.

Sorbety robi się z owoców, wody i cukru, wydawać by się mogło, że są więc pozbawione mleka i jego białek. Jednak w produkcji przemysłowej sorbetów mogą być wykorzystywane białka mleka, białka jajek lub śmietana. Poza tym, jeśli w lodziarni przygotowuje się lody mleczne na tych samych maszynach co sorbety, może dojść do skażenia krzyżowego.

  • Nugat

Nugat jest składnikiem wielu popularnych batoników, czekoladek i deserów. Robi się go z miodu, cukru, orzechów oraz białek jajek, ale dla poprawy konsystencji i smaku dodaje się do niego często mleko w proszku. Sprawdź dokładnie, czy słodycze, po które masz zamiar sięgnąć, nie mają nugatu w składzie.

  • Wędliny

W parówkach, kiełbasie czy różnych wędlinach mogą być używane białka z mleka lub serwatki. Dodaje się je jako spulchniacz, który zwiększa objętość gotowego produktu.

  • Guma do żucia i pasta do zębów

Jeśli dbasz o higienę jamy ustnej, sprawdź najpierw czy dana pasta jest dla ciebie bezpieczna. Recaldent to nośnik jonów wapniowych i fosforanowych na powierzchnię zęba, jest więc wykorzystywany przy produkcji past do zębów i gum do żucia. Jest to pochodna kazeiny, czyli jednego z białek mleka, może więc uczulać wrażliwe osoby.

  • Lekarstwa

Zanim przyjmiesz lekarstwo, sprawdź jego skład! Białka mleka są składnikiem wielu leków, więc ich przyjęcie może okazać się niezbyt dobrym wyborem dla zdrowia. Powiadom lekarza oraz farmaceutę o twojej alergii, dobierze on bezpieczne dla ciebie leki bez składników pochodzących z mleka.

 

Źródło: verywellfit

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Butelki wina

Wieczór bez wina to nie wieczór? Sprawdź, co się dzieje z twoim organizmem, gdy po kieliszek sięgasz codziennie

5 codziennych czynności, które mogą pogorszyć stan twojej skóry

Woda z miodem i cytryną – remedium na wiele dolegliwości czy przereklamowany specyfik?

Zwróć uwagę na te sygnały. Może się okazać, że nie tolerujesz glutenu

Kobieta

Kiepsko sypiasz? 6 wskazówek, dzięki którym będziesz spać jak dziecko

Wzdęcia po seksie? Zobacz, dlaczego tak się dzieje

Uwielbiasz mięso z kurczaka? Zobacz, jak sprawdzić, czy jest świeże

Chcesz pozbyć się „oponki” z brzucha? Wprowadź te pięć zmian, a będzie ci łatwiej osiągnąć cel

Co może się stać, gdy zjesz spleśniałe jedzenie? Sprawdziłyśmy!

7 sposobów, które pomogą ci przetrwać upały. Znasz je?

Jeśli masz te objawy, to najprawdopodobniej jesz za dużo śmieciowego jedzenia

Latające kleszcze w lasach

Latające kleszcze w lasach. Czy strzyżak jeleni jest niebezpieczny?

Co zrobić, aby komary cię nie gryzły? 11 sposobów, które naprawdę działają

Woda z kranu kuchennego

Siedem błędów, które popełniamy w kuchni. Nie chodzi o gotowanie, ale o… sprzątanie

Spacer po posiłku? Dobry pomysł. A może lepiej trochę poczekać?

Im starsze, tym lepsze? Sprawdziłyśmy!

Czujesz ból, gdy siusiasz? Osiem możliwych powodów

Seks oralny zaburza mikroflorę pochwy? Naukowcy widzą związek

Czasem trzeba się porządnie wypłakać. Ale musisz pamiętać o ważnej rzeczy

Brak snu nie jest niczym dobrym, ale jego nadmiar też ma negatywne konsekwencje

Nie wyobrażasz sobie dnia bez “energetyka”? To może być już uzależnienie

Jesteś już zmęczona ciągłym podejmowaniem decyzji? Wypróbuj te sposoby

Jak sikać, by nie szkodzić mięśniom dna miednicy? Kluczowe jest ułożenie… łokci

Stara toaleta, sławojka

Po powrocie z urlopu spuść wodę w toalecie! Może cię to ustrzec przed ciężką chorobą układu oddechowego