Przejdź do treści

Masz alergię na mleko? W tych produktach nie spodziewałaś się go znaleźć

Masz alergię na mleko? W tych produktach nie spodziewałaś się go znaleźć Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Alergia na mleko to problem, który dotyka zarówno osób dorosłych, jak i dzieci. Do alergii dochodzi wtedy, kiedy układ immunologiczny nadmiernie reaguje na białka zawarte w mleku i aktywuje komórki zapalne. Mleko krowie ma aż 25 różnych białek, które mogą powodować reakcję alergiczną. Czy na pewno znasz wszystkie produkty, które mogą zawierać mleko lub białka mleka?

Alergia na mleko

Alergia na mleko obejmować może mleko jednego lub wielu gatunków zwierząt. Bywa, że należy mleko zwierząt całkowicie wyeliminować ze swojej diety. Warto wiedzieć o tym, że alergia na mleko i nietolerancja laktozy to dwa różne problemy. W przypadku nietolerancji laktozy organizm ma obniżoną zdolność do trawienia laktozy, która jest cukrem mlecznym. Jeśli zostanie ona usunięta z mleka, to można je spokojnie spożywać. Nietolerancja daje zwykle objawy ze strony układu pokarmowego.

Alergia jest poważniejsza, a jej objawy są zależne od danej osoby. U niektórych nawet małe ilości mleka mogą spowodować mocną reakcję alergiczną, która objawiać się będzie wysypką, dolegliwościami ze strony układu trawienia, opuchlizną twarzy, przełyku, swędzeniem całego ciała czy problemami z oddychaniem – przy ostrej alergii konieczne jest szybkie ratowanie życia. Dlatego tak ważne jest to, aby  unikać mleka.

Nabiał a trądzik. Czego nie jeść przy trądziku różowatym?

Czy wiesz, że te produkty zawierają w sobie mleko?

Lista produktów, w których niekoniecznie spodziewasz się znaleźć mleko, jest naprawdę długa. Uważaj na te produkty i dokładnie zapoznaj się z ich składem, zanim je zjesz.

  • Dipy i dressingi sałatkowe

Dipy można jeść z nachosami, słonymi przekąskami czy warzywami. Z kolei dressing sałatkowy to prosty sposób na to, aby wzbogacić smak sałatki.  Niestety, ale wiele z nich ma w swoim składzie nabiał – zwykle jogurt, śmietanę albo ser. Jeśli chcesz mieć pewność, że wybierasz bezpieczne dla siebie produkty, sprawdź też, czy nie mają w składzie białek mleka lub serwatki.

  • Ser roślinny

Roślinne sery są reklamowane jako doskonała alternatywa dla wegan oraz dla osób, które nie spożywają mleka. Jednak nie zawsze są one do końca bezpieczne. Istnieje bowiem ryzyko skażenia krzyżowego mlekiem serów roślinnych, jeśli na terenie zakładu produkcyjnego robi się także klasyczne sery z mleka. Informację znajdziesz na etykiecie produktu.

Sorbety robi się z owoców, wody i cukru, wydawać by się mogło, że są więc pozbawione mleka i jego białek. Jednak w produkcji przemysłowej sorbetów mogą być wykorzystywane białka mleka, białka jajek lub śmietana. Poza tym, jeśli w lodziarni przygotowuje się lody mleczne na tych samych maszynach co sorbety, może dojść do skażenia krzyżowego.

  • Nugat

Nugat jest składnikiem wielu popularnych batoników, czekoladek i deserów. Robi się go z miodu, cukru, orzechów oraz białek jajek, ale dla poprawy konsystencji i smaku dodaje się do niego często mleko w proszku. Sprawdź dokładnie, czy słodycze, po które masz zamiar sięgnąć, nie mają nugatu w składzie.

  • Wędliny

W parówkach, kiełbasie czy różnych wędlinach mogą być używane białka z mleka lub serwatki. Dodaje się je jako spulchniacz, który zwiększa objętość gotowego produktu.

  • Guma do żucia i pasta do zębów

Jeśli dbasz o higienę jamy ustnej, sprawdź najpierw czy dana pasta jest dla ciebie bezpieczna. Recaldent to nośnik jonów wapniowych i fosforanowych na powierzchnię zęba, jest więc wykorzystywany przy produkcji past do zębów i gum do żucia. Jest to pochodna kazeiny, czyli jednego z białek mleka, może więc uczulać wrażliwe osoby.

  • Lekarstwa

Zanim przyjmiesz lekarstwo, sprawdź jego skład! Białka mleka są składnikiem wielu leków, więc ich przyjęcie może okazać się niezbyt dobrym wyborem dla zdrowia. Powiadom lekarza oraz farmaceutę o twojej alergii, dobierze on bezpieczne dla ciebie leki bez składników pochodzących z mleka.

 

Źródło: verywellfit

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.