Przejdź do treści

Masz chorą tarczycę? Włącz te ćwiczenia w swój plan dnia

Kobieta
Masz chorą tarczycę? Włącz te ćwiczenia w swój plan dnia/ Pexels, fot. Galina Yarovaya
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Ruch wspomagający pracę tarczycy! Jeśli masz chorą tarczycę, to warto włączyć te ćwiczenia do swojej treningowej rutyny” – rekomenduje fizjoterapeutka Gosia Włodarczyk. Ekspertka znana w mediach społecznościowych jako Pani Fizjotrener pokazuje, jakie ćwiczenia będą pomocne.

Ruch na lepszą pracę tarczycy

Tarczyca, choć jest niewielkim gruczołem, pełni bardzo ważną rolę w naszym organizmie. Hormony tarczycy (HT) odpowiedzialne są za funkcje niemal we wszystkich komórkach i tkankach naszego organizmu, mając ogromny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Osoby z chorą tarczycą miewają problemy z płodnością, wagą, układem pokarmowym, a nawet sercem. Chorzy niejednokrotnie zmagają się również z suchością skóry, wypadaniem włosów i często odczuwają zmęczenie.

Niepożądane objawy można zwalczyć lekami, jednak ważna jest również odpowiednia dieta i tryb życia. Warto też włączyć do swojego planu dnia ćwiczenia, które wspomogą pracę tarczycy. Wymienia je na swoim profilu na Instagramie fizjoterapeutka Gosia Włodarczyk. Jak wyjaśnia ekspertka, przy problemach z tarczycą ważne jest pozbycie się napięć w niektórych obszarach.

„Tarczyca leży w przedniej ścianie szyi i gardła i na jej lepszą pracę przekłada się dobra ruchomość i brak napięć w obrębie chrząstki tarczowatej, stawów skroniowo-żuchwowych, języka, kości gnykowej, górnego otworu klatki piersiowej i górnego śródpiersia” – wyjaśnia specjalistka.

Kobieta

Jak ćwiczyć, by wspomóc pracę tarczycy?

Włodarczyk, znana w mediach społecznościowych jako Pani Fizjotrener, opublikowała krótkie wideo, na którym pokazuje, jaki ruch będzie pomocny.

„Ruch wspomagający pracę tarczycy! Jeśli masz chorą tarczycę, to warto włączyć to ćwiczenia do swojej treningowej rutyny” – rekomenduje.

Jakie ćwiczenia wykonywać przy chorej tarczycy? Pani Fizjotrener wymienia:

  • Krążenia i ósemki barkami w obie strony,
  • Rozciąganie mięśni szyi z dłonią na mostku,
  • Wszelkie pozycje wygięcia do tyłu rozciągające przód klatki piersiowej,
  • Podciąganie mięśnia mostkowo-obojczykowo-sutkowego – podciągnij mięsień, unosząc go lekko i przytrzymaj do czasu uwolnienia napięcia.

Zobacz wideo, jak je wykonać.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Gosia Włodarczyk (@pani_fizjotrener)

Pani Fizjotrener – kim jest?

Za profilem Pani Fizjotrener kryje się Gosia Włodarczyk, która jest fizjoterapeutką i trenerką personalną. W mediach społecznościowych chętnie dzieli się wiedzą medyczną. 

W swojej praktyce w szczególności zajmuje się terapią mięśni dna miednicy, blizn oraz rozejścia mięśnia prostego brzuchaJej profil obserwuje 121 tys. osób.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.