Przejdź do treści

Masz te objawy? To może być coś więcej niż zwykłe przeziębienie

kobieta wycierająca nos
Objawy grypy / istock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

O koronawirusie mówimy nieustannie od stycznia. Wiemy już, jak należy się przed nim chronić, jakie daje objawy i jak ważna w jego profilaktyce jest kwarantanna. Tym samym zapominamy o wirusie grypy, który przecież nie zniknął. A jest się przed czym chronić. Tylko w pierwszym tygodniu marca w naszym kraju zarejestrowano ponad 210 tys. nowych zachorowań na grypę. 7 osób zmarło. Jakie objawy wskazują, że to coś więcej niż przeziębienie?

Grypa – aktualne dane PZH

W pierwszym tygodniu marca w Polsce zarejestrowano ponad 210 tys. zachorowań lub podejrzeń zachorowań na grypę. Najwięcej osób zachorowało w województwach: pomorskim, wielkopolskim, mazowieckim i śląskim.

Tak wynika z najnowszych danych PZH, czyli Państwowego Zakładu Higieny. W tym czasie w Polsce z powodu grypy zmarło 7 osób. 

Co z tego wynika? Wirusa grypy nie możemy bagatelizować. Czujesz się osłabiona? Masz katar, kaszel? Sprawdź, czy to objawy czegoś poważniejszego niż zwykła infekcja. 

Przeziębienie czy cięższa infekcja?

– Bardzo często zastanawiamy się, czy to przeziębienie czy np. grypa. Grypa może się przejawiać tak jak zwykłe przeziębienie, jednak można ją rozróżnić po objawach klinicznych. Zwróćmy uwagę na to, czy nie mamy objawów takich jak: zaburzenia oddychania, duszność wysiłkowa, coraz mocniejszy i narastający kaszel, czy temperatura wzrasta czy się utrzymuje – pisze dr Joanna Pietroń, internistka z Centrum Medycznego Damiana.

Specjalistka dodaje, że ważne jest również zadania sobie pytania: czy po pierwszych, standardowych objawach, takich jak katar i kaszel, nie dołączają się kolejne – ból gardła, obrzęk szyi, zatkany nos.

– Wówczas te objawy wymagają konsultacji lekarskiej i sprawdzenia, czy nadal mamy do czynienia z przeziębieniem, grypą, czy nie rozwija się np. zapalenie płuc – dodaje dr Pietroń.

Koronawirus czy grypa?

W obecnych czasach musimy być jeszcze bardziej uważne. Objawy koronawirusa mogą bowiem przypominać te grypopodobne. Według Światowej Organizacji Zdrowia, najczęstszymi objawami koronawirusa są: kaszel, wysoka gorączka oraz duszności i płytki oddech. Objawy te są więc bardzo podobne do tych, które pojawiają się przy grypie.

Podejrzewasz u siebie koronawirusa? Zgłoś się do najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej. To wtedy lekarz zdecyduje, czy należy wykonać test.

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Joanna Pietroń

Internistka

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.