Menopauza to nie powód do wstydu! Ale nawet połowa kobiet nie mówi o niej partnerom
Menopauza, to naturalny etap życia każdej kobiety. Jednak są panie, które ukrywają przed swoimi partnerami fakt, że zaczęło się u nich klimakterium. Nie są także w stanie o tym opowiedzieć swoim matkom. Natomiast młodsze kobiety, zamiast cieszyć się swoim wiekiem, obawiają się tego etapu. Ale czy słusznie?
„To słowo wywołuje strach w sercach”
Zaskakujące wnioski płyną z ankiety przeprowadzonej wśród prawie 2000 kobiet z Wielkiej Brytanii. Wynika z nich, że menopauza, która powinna być naturalnym etapem życia kobiety, wywołuje wstyd i zakłopotanie. Okazuje się, że jedna piąta kobiet na początku nadejścia menopauzy nikomu o niej nie powiedziała, a 43 procent czuło się „całkowicie samotnych”. Aż połowa ankietowanych kobiet nie podzieliła się tą informacją ze swoimi partnerami.
Jedynie dwie na dziesięć kobiet zwierzyło się krewnej płci żeńskiej, a 77 procent na początku nawet nie powiedziało o menopauzie swoim matkom. Większość nie zwierzyła się przyjaciółkom, a ponad trzy czwarte nie skonsultowało swojego stanu z lekarzem.
Badanie wykazało również, że 39 procent młodszych kobiet obawia się menopauzy.
Lisa Snowdon, popularna brytyjska eksmodelka i prezenterka telewizyjna, tak skomentowała wyniki ankiety:
„Nic dziwnego, że to słowo wywołuje strach w sercach i umysłach kobiet na całym świecie. Zbyt długo kobiety doświadczające menopauzy cierpiały w milczeniu, samotne i obawiając się tego, co ma nadejść”
Mówmy głośno o menopauzie!
Choć wiele kobiet obawia się menopauzy, znalazły się też takie, które zauważyły, że to zjawisko ma także dobre strony.
Prawie połowa respondentek wskazała korzyści po menopauzie, takie jak zakończenie miesiączkowania lub PMS, a co za tym idzie brak konieczności używania tamponów i podpasek. Z kolei cztery na dziesięć kobiet stwierdziło, że mogą teraz uprawiać seks bez stosowania antykoncepcji.
Choć menopauza okazuje się wciąż tematem tabu, specjaliści zalecają, aby mówić o niej głośno i konsultować swoje obawy i dolegliwości z najbliższymi, gdyż nie są one powodem do wstydu.
Jak podkreśla dr Jane Davis z Forum Zdrowia Kobiet Podstawowej Opieki, „chodzi o wspieranie się nawzajem, otwieranie rozmów międzypokoleniowych i walkę z brakiem umiejętności proszenia o pomoc pracowników służby zdrowia„.
Menopauza: co to jest?
Menopauza, określana również jako klimakterium czy przekwitanie, to termin oznaczający ostateczne ustanie miesiączkowania, które określa się, gdy od ostatniego miesiączkowania minęło co najmniej 12 miesięcy. Zdarza się, że przed menopauzą przez pewien czas pojawiają się nieregularne miesiączki. Odstępy pomiędzy kolejnymi krwawieniami mogą się stopniowo wydłużać. Można powiedzieć, że menopauza oddziela okres rozrodczy kobiety od czasu starości. Jest to proces fizjologiczny, więc trudno mówić o przyczynach, jakie wywołują menopauzę. Jest ona przede wszystkim związana z wiekiem kobiety.
Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, kiedy zaczyna się menopauza. Średni wiek to około 50 lat. Szerszy przedział obejmuje zakres od 45. do 50. roku życia. Jednak uznaje się, że normą jest pojawienie się menopauzy po prostu po ukończeniu przez kobietę 40. roku życia.
Objawy menopauzy wynikają ze spadku poziomu estrogenów we krwi. Obejmują one:
- brak krwawień miesiączkowych,
- nieregularność cykli miesiączkowych poprzedzających ich całkowite ustanie,
- brak szans zajścia w ciążę,
- wzrost podatności na infekcje intymne,
- uczucie pieczenia bądź swędzenia w pochwie,
- suchość pochwy,
- zapalenie pochwy,
- częste zakażenia układu moczowego i nietrzymanie moczu,
- rozdrażnienie, skłonność do depresji, wahanie nastroju,
- spadek libido,
- uderzenia gorąca,
- bezsenność,
- upośledzenie pamięci i koncentracji,
- pogorszenie jakości włosów czy paznokci,
- spadek kolagenu w skórze,
- spadek gęstości kości,
- zaburzenia metabolizmu i nieprawidłowe wartości lipidogramu,
- wzrost ciśnienia krwi,
- zwiększona skłonność powikłań zakrzepowych,
- spadek aktywności gruczołów łojowych,
- zespół suchego oka,
- wzrost zachorowalności na nowotwory.
KIOM, czyli Krótka Instrukcja. O Menopauzie
KIOM, czyli Krótka Instrukcja. O Menopauzie, powstała, żeby wspierać wszystkie kobiety, które przechodzą menopauzę, i te, które czują, że aktualnie doświadczane przez nie objawy mogą być z nią związane. Powstała także z myślą o osobach, które po prostu chcą się lepiej przygotować do tego etapu: czy dla siebie samych, czy po to, by wiedzieć, jak wspierać bliskie sobie kobiety.
Instrukcja jest po to, aby życzliwie, z troską i w sposób rzeczowy przedstawić Ci zagadnienia związane z menopauzą. Myślimy o niej jak o przyjaciółce, która już przeszła drogę, którą masz przed sobą. Dzieli się z Tobą wiedzą, doświadczeniem, podpowiada możliwości działania tak, żebyś mogła nawigować przez ten etap jak najlepiej dla siebie.
Instrukcję stworzyłyśmy wspólnie z ekspertkami wielu dziedzin, które w sposób jasny, ciekawy i merytoryczny wyjaśniły wiele aspektów menopauzy, a także wspólnie z kobietami, które podzieliły się doświadczeniem tego okresu.
Krótka Instrukcja. O Menopauzie jest darmowa. Możesz przeczytać ją na stronie krotkainstrukcja.pl lub pobrać ją w formie PDF-a.
Źródło: nzherald.co.nz
Zobacz także
„Jeśli chcemy widzieć potęgę kobiet, musimy znajdować sobie za przewodniczki stare i mądre kobiety” – o menopauzie bez wstydu mówi Voca Ilnicka
„My, dojrzałe kobiety, zaczynamy budzić się do życia. Nasza siwa rewolucja dopiero nadchodzi!” – mówi Izabela Pajor
„Wszystko dzieje się w głowie. Jeżeli czujesz się kobietą, to nic tego nie zmieni”
Polecamy
Kate Winslet o twarzach dojrzałych kobiet: „Oddają lepiej to, kim jesteśmy, mają więcej życia, więcej historii”
Kierującą autobusem panią Agnieszkę zaniepokoił brak stałej pasażerki. 71-latka od kilku dni leżała na podłodze w domu ze złamaną nogą
Mają po 40 lat i bawią się klockami. Zjawisko kidult przybiera na sile
Menopauza może wywołać zaburzenie funkcji poznawczych. Wiadomo, jak temu przeciwdziałać
się ten artykuł?