Przejdź do treści

Napięciowy ból głowy – jak sobie z nim radzić? Przyczyny bólu

Kobieta z napięciowym bólem głowy
Fot. vladimirfloyd / stock.adobe.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Napięciowy ból głowy najczęściej jest rozlany i trudny do zlokalizowania, choć największe nasilenie chorzy odczuwają po bokach, w okolicy czołowej czy na szczycie głowy, a rzadko z tyłu głowy. Nie towarzyszą mu zazwyczaj objawy ogólne.

Napięciowy ból głowy ma bardzo niecharakterystyczny przebieg, jednak jest najczęściej występującym samoistnym typem bólu głowy u większości populacji. Z napięciowym bólem głowy częściej borykają się kobiety niż mężczyźni. Ujawnia się on przed 30. rokiem życia. Trudno określić konkretne przyczyny tego typu bólu, choć wśród czynników ryzyka wymienia się stres, lęk, zaburzenia depresyjne, jak również niedobory snu. Napięciowe bóle głowy mają niewielkie nasilenie, są trudne do zlokalizowania, mają charakter tępy, rozlany, mogą towarzyszyć im nudności czy wymioty.

Napięciowy ból głowy – przyczyny

Bóle głowy napięciowe są bólami o charakterze samoistnym. Należą do tej grupy razem z migreną czy klasterowymi bólami głowy. Napięciowe bóle głowy częściej pojawiają się u kobiet i częstotliwość ich występowania wzrasta wraz z wiekiem. Mimo iż trudno jest określić konkretne przyczyny napięciowych bólów głowy, to jednak uznaje się, że do ich wystąpienia przyczynia się wiele czynników psychospołecznych, biologicznych i fizycznych. Bardzo istotną rolę w powstawaniu napięciowego bólu głowy odgrywa stres. Obserwuje się zwiększoną częstotliwość pojawiania się bólu głowy u chorych mających problemy na tle emocjonalnym, cierpiących z powodu obniżonego nastroju, a także u osób mających problemy ze snem. Napięciowy ból głowy przy nerwicy czy innych problemach na tle psychoemocjonalnym to również częsta zależność. Napięciowe bóle głowy mogą pojawić się także na skutek przegrzania organizmu, nadużycia alkoholu, z głodu, przy gwałtownych zmianach pogody czy ze strachu, ponieważ stany te również stanowią pewnego rodzaju stres dla organizmu.

Zobacz także: Klasterowy ból głowy

Napięciowy ból głowy – objawy

Napięciowy ból głowy jest bardzo trudny do opisania, ponieważ jego przebieg, lokalizacja, charakter są mało swoiste. Tym samym przekłada się to na problem z właściwą diagnozą i wdrożeniem leczenia. Nie jest to ból napadowy. Pojawia się regularnie i ma bardzo zróżnicowany czas trwania. Ból głowy może być tępy, rozpierający, uciskający. Zazwyczaj jest rozlany, obejmuje całą głowę i ma umiarkowane nasilenie. Osoba z napięciowym bólem głowy rzadko wskazuje na ból z tyłu głowy. Częściej największe nasilenie pojawia się po bokach i w części czołowej głowy. Taki incydent bólu może trwać nawet kilka dni, utrzymując się codziennie na stałym czy też zmiennym poziomie, choć może też ustać po kilkudziesięciu minutach. Wszystko zależy od tego, jaki czynnik przyczynił się do wystąpienia tego bólu i czy się go eliminuje.

Aby ból nazwać napięciowym, musi on spełnić następujące kryteria:

  •         ból nie ma podłoża chorobowego,
  •         nie towarzyszą mu wymioty ani nudności,
  •         nie pojawia się nadwrażliwość na dźwięk czy światło,
  •         ma niewielkie nasilenie,
  •         nie ulega nasileniu podczas umiarkowanego wysiłku fizycznego,
  •         nie jest bólem pulsującym,
  •         trwa od kilkudziesięciu minut do tygodnia.

Pod względem czasu trwania przyjęto podział na 3 typy bólu napięciowego:

  • rzadki epizodyczny – co najmniej 10 epizodów, które występują rzadziej niż 1 dzień w miesiącu, czyli mniej niż 12 epizodów na rok,
  • częsty epizodyczny – co najmniej 10 epizodów występujących częściej niż 1 dzień w miesiącu, jednak rzadziej niż 15 dni w miesiącu, przez co najmniej 3 miesiące,
  • przewlekły – co najmniej 15 dni epizodów bólowych w miesiącu przez więcej niż 3 miesiące.

Zobacz także: Pulsujący ból głowy

Zobacz także

Leczenie napięciowego bólu głowy – jak sobie z nim radzić?

Rokowanie w przypadku napięciowych bólów głowy zależy od czynników przyczyniających się do ich powstania. Podstawą jest więc ograniczenie bodźców, które wyzwalają epizod napięciowego bólu głowy. Są czynniki, które trudno jest wyeliminować, jednak najczęściej ból głowy to proces wieloczynnikowy, dlatego ograniczenie części z nich już może zmniejszyć częstotliwość bólu czy nawet wyeliminować problem.

Wśród metod niefarmakologicznego leczenia napięciowego bólu głowy można wymienić:

  •         ograniczenie spożycia kofeiny, alkoholu, palenia papierosów,
  •         zdrowe odżywianie,
  •         techniki relaksacyjne,
  •         odpoczynek,
  •         aktywność fizyczną, szczególnie na świeżym powietrzu.

W bardzo nasilonych i uciążliwych napięciowych bólach głowy można spróbować elektromiografii (EMG) biofeedback, czyli podawania zwrotnych sygnałów choremu o zmianach fizjologicznych w jego organizmie, dzięki czemu może on uczyć się wpływać na pewne funkcje. W doraźnym leczeniu napięciowych bólów głowy stosuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne, jak ibuprofen, kwas acetylosalicylowy, naproksen czy diklofenak, choć ich skuteczność jest indywidualnie zmienna.

Zobacz także: Zmęcz się – pożyjesz dłużej

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.