Przejdź do treści

Nawet co czwarty diabetyk nie wie, że choruje. Czy cukrzycę można zobaczyć? Często wykrywa ją okulista

Oko kobiety / unsplash.com
Oko kobiety / unsplash.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

14 listopada obchodzimy Światowy Dzień Cukrzycy – choroby, która często rozwija się w ukryciu, bez wysyłania żadnych charakterystycznych sygnałów. Zdaniem WHO, na świecie żyje ponad 420 mln diabetyków. Ta liczba ciągle wzrasta. O czym warto jeszcze wiedzieć? U 1 na 10 chorych na cukrzycę postępująca utrata widzenia prowadzi do ciężkiego uszkodzenia wzroku, a nawet do ślepoty.

Cukrzyca – nie bagatelizuj jej!

Obecnie cukrzycę uważa się za najczęstszą przyczynę przedwczesnej śmierci. Często powoduje także ślepotę, niewydolność nerek, ataki serca czy zawał. W niektórych przypadkach nieleczona cukrzyca kończy się amputacją kończyn dolnych.

Mało kto jednak wie, że cukrzycę często jako pierwszy wykrywa okulista!

– Przy okazji Światowego Dnia Cukrzycy warto kolejny raz podkreślić, jak ważne jest wczesne wykrycie zaburzeń glikemii zanim zmiany, jakie spowoduje, będą nieodwracalne. Niemałą rolę w tym obszarze pełnią lekarze okuliści, którzy podczas pełnego badania okulistycznego mogą zauważyć zmiany związane z gospodarką cukrową, jeszcze zanim dojdzie do uszkodzeń na dnie oka.

Gałka oczna reaguje na fluktuacje (czyli wahania przypadkowe) poziomu glukozy w organizmie. Już pierwsze wahania glikemii wpływają więc na istotne elementy optyczne jak: rogówka, film łzowy czy soczewka. Niestabilne widzenie, zmiany refrakcji w kierunku małych minusów u osoby ogólnie zdrowej to pierwsze sygnały, które dla doświadczonego okulisty będą podstawą do przeprowadzenia bardzo wnikliwego badania, właśnie pod kątem zmian cukrzycowych.

Cukrzyca może być jeszcze nierozpoznana, mogą to być dopiero stany przedcukrzycowe, ale zmiany w przednim odcinku oka można już zaobserwować. Przy regularnych wizytach u okulisty takie nieprawidłowości można zauważyć jeszcze zanim dojdzie do nieodwracalnych zmian w siatkówce typu makulopatia cukrzycowa czy retinopatia cukrzycowa – mówi dr n. med. Anna Maria Ambroziak, Dyrektorka Medyczna i Naukowa Centrum Okulistycznego Świat Oka.

1 na 3 chorych na cukrzycę ma retinopatię cukrzycową. To najczęstsza przyczyną ślepoty w populacji osób między 20. a 65. rokiem życia.

Cukrzyca – profilaktyka przede wszystkim

– Dorosły człowiek powinien odwiedzać okulistę minimum raz na dwa lata, a osoby po 40. roku życia – minimum raz na rok. Pacjenci z wadą wzroku – optymalnie raz na rok, młodzież i dzieci nawet co sześć miesięcy, ponieważ progresja krótkowzroczności wymaga bardzo rozważnej kontroli.

W przypadku osób ze zdiagnozowaną cukrzycą przyjmuje się, że jest to minimum raz na sześć miesięcy, a w niektórych przypadkach nawet raz na kwartał, zależnie od wieku pacjenta oraz czasu trwania cukrzycy.

Diabetycy powinni pozostawać pod stałą opieką okulistyczną, gdyż powikłania w narządzie wzroku mogą doprowadzić nawet do całkowitej utraty wzroku – mówi dr n. med. Joanna Gołębiewska  Kierowniczka Pracowni Diagnostyki i Leczenia Chorób Siatkówki Centrum Okulistycznego Świat Oka.

Co widzi okulista u osoby chorej na cukrzycę? Poza zmianami refrakcji czy zespołem suchego oka, sygnałem o chorobie może być np. skłonność do częstych infekcji. Jeśli więc co jakiś czas zmagasz się z zapaleniem brzegów powiek, jęczmieniem czy nawracającą gradówką, sprawdź poziom cukru we krwi.

 

————————————————————————-

Tekst stworzony w oparciu o materiały prasowe Media Forum.

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków wydała ostrzeżenie przed kupowaniem preparatów złożonych / na zdjęciu dziewczyna wbija strzykawkę z insuliną w brzuch

FDA ostrzega przed tymi lekami na cukrzycę. „Działanie na organizm jest nieprzewidywalne”

Retinopatia cukrzycowa – najcięższe powikłanie cukrzycy

„Żadna pompa insulinowa nie wyregulowałaby glukozy tak, jak robi to narząd”. Jak transplantacja trzustki może zmienić życie pacjentów z cukrzycą

„Należy się zastanowić, czy powinniśmy klasyfikować pacjentów z cukrzycą jako ważniejszych od tych z otyłością”. Prawdy i mity o popularnym leku na odchudzanie

Kiedy ostatnio badałaś sobie krew? Jest wiele powodów, dla których warto to robić regularnie

Dłoń

Substancje chemiczne w lakierze do paznokci czy szamponie zwiększają ryzyko cukrzycy u kobiet? Naukowcy nie mają wątpliwości

Agnieszka Matan: „Powiedzmy to głośno: zdarza się, że człowiek z cukrzycą się upije czy zje pizzę”

kobieta pijąca wodę

Masz problemy z nerkami? Może grozić ci cukrzyca. Wyjaśniamy niebezpieczny mechanizm

Zioła na cukrzycę – jakie są naturalne metody wspomagające leczenie cukrzycy?

Kobieta siedzi zmęczona

Brak energii – zwykłe zmęczenie czy objaw choroby?

Kobieta mierzy sobie cukier

Lekarze twierdzili, że nie dożyje 15. roku życia. Niedawno świętowała 92. urodziny. „Rok po roku oczekiwałam nadejścia śmierci”

6 chorób, które nie dają objawów. Sprawdź, czy któraś nie dotyczy właśnie ciebie

Koniec z refundacją ważnego leku dla pacjentów z cukrzycą. Ceny wzrosną ponad dwukrotnie

Ograniczenie węglowodanów w diecie może zwiększyć ryzyko cukrzycy? Są najnowsze wyniki badań na ten temat

Ograniczenie węglowodanów w diecie może zwiększyć ryzyko cukrzycy? Są najnowsze wyniki badań na ten temat

Kobieta

Zatwierdzono pierwszy lek na cukrzycę typu 1. To może być przełom w leczeniu

Naukowcy z Oxfordu odkryli, jak powstaje cukrzyca. Okazuje się, że mechanizm jest inny, niż przypuszczano

„Wyniki badań są bezlitosne: trudności seksualne są w cukrzycę wpisane”. O seksualności w cukrzycy mówi Paulina Trojanowska-Malinowska

Diabulimia – co to za choroba i jak się objawia? Konsekwencje diabulimii

Zalecano piwo, nasiona i miód, popularna była galaretka ze żmii, nalewka z endywii i omanu, narkotyki i woda różana – jak kiedyś leczono cukrzycę

Glukometr bez nakłuwania – rodzaje, cena. Jak wybrać najbardziej odpowiedni?

„I z cukrzycą możemy spełniać wszystkie swoje marzenia” – mówi Maja Makowska, Sugar Woman, która trzykrotnie ukończyła zawody IRONMAN

Dzieci i nastolatki po COVID-19 mają większe szanse na rozwój cukrzycy? Nowe badanie nie pozostawia złudzeń

Słodycze dla cukrzyka – jaki typ jest dozwolony? Zdrowe desery i przekąski

„Szczepionka przeciw otyłości”? Niedługo będzie dostępna w Wielkiej Brytanii

„Szczepionka przeciw otyłości” niedługo będzie dostępna w Wielkiej Brytanii