Przejdź do treści

Nerwica w ciąży – objawy, leczenie, wpływ na dziecko

Nerwica w ciąży – objawy, leczenie, wpływ na dziecko Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Pfizer: Nasza szczepionka może być stosowana u dzieci w wieku 5-11 lat
Pfizer: Nasza szczepionka może być stosowana u dzieci w wieku 5-11 lat
Aleksandra Kwaśniewska zwraca się do kobiet, które wybrały bezdzietność: Zasmuca mnie poziom braku zrozumienia, z którym musicie się mierzyć
SUPLEMENTY: FAKTY I MITY. Czy witaminy i minerały faktycznie wchłaniają się gorzej z suplementów niż z warzyw i owoców?
SUPLEMENTY: FAKTY I MITY. Czy witaminy i minerały faktycznie wchłaniają się gorzej z suplementów niż z warzyw i owoców?
4-latek ofiarą chińskiej polityki „zero tolerancji”. "Aż serce się ściska”
4-latek ofiarą chińskiej polityki „zero tolerancji”. „Mam oczy mokre od łez”
Andie MacDowell szczerze o swoim zdrowiu psychicznym
Andie MacDowell szczerze o swoim zdrowiu psychicznym: Wciąż zmagam się z zaburzeniami lękowymi

Nerwica w ciąży to temat, który nie jest szczególnie popularny. Zanim jednak dziecko przyjdzie na świat, w głowie przyszłej mamy pojawia się wiele znaków zapytania. Czy dziecko urodzi się zdrowe? Jak je wychować? Czy dam sobie radę? Odpowiedzi na te i inne pytania mogą napawać niepokojem. Jeżeli dochodzą do tego huśtawki nastrojów, a ze strony partnera wsparcie nie jest zbyt duże, łatwo wpaść w pułapkę nerwicy. Jak sobie radzić z nerwicą w ciąży?

Co to jest nerwica lękowa w ciąży?

Nerwica lękowa to rodzaj zaburzenia, u którego podstawy leży lęk. Związany jest on często z różnymi objawami somatycznymi. Ciąża to złożone zjawisko, które łączy się z szeregiem zmian zachodzących zarówno w organizmie, jak i w życiu osobistym. Jest ona czynnikiem, który w może prowadzić do wyczerpania psychicznego, a co za tym idzie –  związek między nerwicą lękową a ciążą jest często bardzo widoczny. Warto zaznaczyć, że silne ataki nerwicy pojawiają się czasem również u tych mam, które urodzenie dziecka od dłuższego czasu planowały – jest to zatem kwestia bardzo indywidualna.

Jednym z rodzajów omawianego zaburzenia jest nerwica serca – w ciąży objawia się ona kołataniem serca, bólami w klatce piersiowej, jak również dusznościami. Szczególnie groźnym połączeniem jest nerwica z depresją w okresie ciąży. Nie można bagatelizować ich objawów, ponieważ stany lękowe w ciąży są jedną z najczęstszych przyczyn przedwczesnych porodów, natomiast depresja znacznie zwiększa ryzyko powikłań ciążowych. Niestety, otoczenie często ignoruje symptomy tych zaburzeń, traktując lęk o zdrowie dziecka jako naturalny, a przyczynę chwiejności emocjonalnej upatrując wyłącznie w zmianach hormonalnych.

objawy nerwicy

Nerwica lękowa w ciąży – objawy

Najczęstsze objawy nerwicy w ciąży to:

 • silny lęk,
 • ciągłe poczucie zagrożenia,
 • ciągłe napięcie nerwowe,
 • problemy ze snem,
 • ataki paniki,
 • nudności i wymioty,
 • kołatanie serca,
 • drżenie dłoni i nóg,
 • ataki duszności,
 • zawroty głowy,
 • bóle stawów,
 • huśtawki nastrojów,
 • bóle w klatce piersiowej,
 • rozszerzenie źrenic,
 • tachykardia (częstoskurcz).

Oczywiście, nie wszystkie symptomy nerwicy muszą występować u jednej osoby.

depresja ciążowa

Nerwica w ciąży – wpływ na dziecko i mamę

Wbrew pozorom, krótkotrwały stres nie wpływa szkodliwie na rozwój płodu. Gorzej, jeżeli niepokój, napięcie psychiczne, jak również i lęki odczuwane są non stop. Wówczas czynniki te niekorzystnie oddziałują zarówno na zdrowie matki, jak i dziecka. Silna nerwica w ciąży sprawia, że zwiększa się u kobiety wytwarzanie epinefryny, katecholamin, kortyzolu oraz norepinefryny. Są to hormony stresu, produkowane w nadnerczach. Podwyższają one poziom ciśnienia oraz stężenie glukozy we krwi, zwiększają napięcie mięśniowe, przyspieszają pracę serca, spowalniają działanie jelit oraz pobudzają układ nerwowy. Kobieta nie może się wówczas zrelaksować.

W okresie ciąży czasem trudno określić, które objawy są efektem jej samej, a które wynikają z nerwicy. Tymczasem zaburzenie to negatywnie wpływa na pracę układu hormonalnego, nerwowego, jak również immunologicznego. Oznacza to, że osłabia się wówczas odporność i zwiększa się prawdopodobieństwo złapania infekcji, które mogą zagrażać płodowi. W krwi kobiety krąży wówczas adrenalina oraz kortyzol, powodujące uczucie lęku i niepokoju. Wspomniane już katecholaminy i kortykosterydy także nie pozostają bez wpływu na rozwój dziecka. Zwiększa się wówczas ryzyko powikłań ciążowych. Co więcej, płód może być przez to niedotleniony, a dziecko – urodzić się z niską masą urodzeniową. W skrajnych przypadkach może dojść do poronień.

Młoda, szczęśliwa kobieta w ciąży siedzi na łóżku i trzyma się za brzuch.

Nerwica w ciąży – jak sobie radzić?

Leczenie nerwicy w ciąży jest trudne. Wynika to z tego, że normalnie leczy się to zaburzenie przy wykorzystaniu silnych środków. Niestety, mogą one negatywnie wpłynąć na rozwój dziecka. Co więcej, niektóre z nich powinno się przyjmować dopiero po okresie karmienia. Ważna jest tu zatem współpraca ginekologa z psychiatrą, którzy powinni się ze sobą skonsultować. Może się zdarzyć też, że pomimo iż odradzane jest przyjmowanie leków w okresie ciąży, będzie to po prostu konieczne.

Na rynku nie ma obecnie środków psychiatrycznych, które byłyby w pełni bezpieczne dla dziecka. Dlatego często zalecana jest pacjentkom psychoterapia, zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży, kiedy kształtują się narządy wewnętrzne dziecka. Co zatem brać w przypadku nerwicy w ciąży? Jeżeli nie da się obejść bez leków, zaleca się jak najsłabsze środki i w jak najmniejszych dawkach.

Warto dodać, że niektóre kobiety w ciąży decydują się w przypadkach stresowych zredukować napięcie papierosami i alkoholem. To z kolei może przyczynić się do alkoholowego zespołu płodowego FAS. Należy uważać również na zioła – wiele z nich może spowodować uszkodzenie płodu. Wyjątkiem od reguły jest melisa, które ma właściwości relaksacyjne i która zalecana jest zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży – wówczas może nie tylko dobrze wpłynąć na nerwy, ale również na problemy żołądkowo-jelitowe ciężarnej.

Depresja u dzieci i nastolatków nasiliła się w czasie pandemii COVID-19. Jakie sygnały powinny cię zaniepokoić?

Nerwica a zajście w ciążę

Okazuje się, że zaburzenia psychiczne, w tym również nerwica, mogą utrudniać zajście w ciążę. Naukowcy dowiedli, że u kobiet, u których ilość enzymu alfa-amylazy związanego ze stresem jest wysoki, szansa na urodzenie dziecka jest mniejsza niż u tych, u których jego stężenie jest niskie. Stres związany z nerwicą wpływa również na zwiększoną produkcję prolaktyny, która czasem uniemożliwia zajście w ciążę.

Warto dodać, że problemy z zajściem w ciążę mogą wynikać również z jakości nasienia mężczyzny. Jak twierdzą naukowcy z Mailman School of Public Health Uniwersytetu Columbia oraz Rutgers School of Public Health, na jej obniżenie wpływa m.in. stres. Jeżeli mężczyzna jest długotrwale narażony na czynniki stresogenne i np. choruje na nerwicę, w jego spermie znajduje się mniejsza liczba plemników.

 

Źródła:

 1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3601497/
 2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/3076672/
 3. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/3630460/
 4. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/5056707/

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

stres trening

Sposoby na stres. Oto 6 skutecznych sposobów, które ukoją twoje nerwy

Pstrykanie długopisem, kręcenie włosami, obgryzanie paznokci... Jak pozbyć się tych nawyków? Podpowiada Magdalena Komsta

Skubanie skórek, obgryzanie paznokci, strzelanie palcami? To mogą być stimy. Psycholożka podpowiada, jak się ich pozbyć

Wady wrodzone płodu – kiedy powstają? Wady rozwojowe serca

Poród – termin, pierwsze objawy, jak przyspieszyć poród

10 sposobów, które pozwolą ci obniżyć poziom stresu /fot.Pexels, Olia Danilevich

10 sposobów, które pozwolą ci obniżyć poziom stresu

Śmierć samobójcza jest jak wybuch bomby

Renata Chrostowska: Śmierć samobójcza jest jak wybuch bomby

Maja Hyży wyznała, że straciła ciążę

Maja Hyży wyznała, że straciła ciążę. „Każdego dnia pracujemy nad tym, by udźwignąć ten ból”

Bezpłodność – skąd się bierze, jak ją rozpoznać i jak leczyć?

Szczepionka dla kobiet w ciąży bezpłatna

Szczepienie przeciw grypie w pełni refundowane dla kobiet w ciąży – informuje Ministerstwo Zdrowia

Agnieszka Hyży w poruszającym poście mówi o poronieniach. "Nie znosiłam tych cholernych pytań o nasze plany powiększania rodziny"

Agnieszka Hyży w poruszającym poście opowiada o poronieniach. „Nie znosiłam tych cholernych pytań o nasze plany powiększania rodziny”

Ewa Wojciechowska

Less Stress From Plants, czyli suplementacja dla wszystkich, którzy chcą naturalnie zadbać o swój układ nerwowy. Przetestowałam!

Anna Dec o poronieniu

Anna Dec w poruszających słowach o poronieniu. „Już za moment miał być ten bezpieczniejszy czas”

psycholog na porodówce

Psycholog będzie obecny na każdej porodówce. To efekt krytycznego raportu NIK

Kobieta przegląda się w lustrze

„Uśmiechnęłam się do siebie w odbiciu. I pomyślałam, że mogłabym wyglądać dokładnie tak samo, jakbym miała depresję” – pisze Maja Herman

kobieta w ciąży w trakcie badań

Badania prenatalne – na czym polegają i kiedy je wykonać?

Jak w naturalny sposób uspokoić zszargane nerwy? Sprawdziłem to stosując Less Stress From Plants/fot. archiwum prywatne Wojciecha Gojke

Jak w naturalny sposób uspokoić zszargane nerwy? Sprawdziłem to stosując Less Stress From Plants

Test dla ciężarnych wskaże, czy urodzą wcześniaka. To nowatorska metoda naukowców z USA

Boris Johnson i Carrie Johnson

Boris Johnson i jego żona Carrie spodziewają się 'tęczowego dziecka'

Mary Komasa

Zmagająca się z endometriozą Mary Komasa jest w ciąży. „Przez lata przyzwyczajałam się do myśli, że ciąża może być dla mnie nieosiągalnym marzeniem”

Aleksandra Sileńska/ Archiwum prywatne

„Czerpanie radości z macierzyństwa w przypadku niechcianej ciąży jest możliwe, ale na pewno nie jest łatwe” – mówi psycholożka Aleksandra Sileńska

Kobieta

„Oddech jest podstawowym i najszybszym sposobem, aby zapanować nad trudnymi emocjami”. Psychoonkolożka wyjaśnia, jak świadomie oddychać

"Chowałam się. Wstydziłam się. Nigdy więcej". Martyna Kaczmarek o tym, jak ważne jest normalizowanie nadmiernej potliwości

„Chowałam się. Wstydziłam się. Nigdy więcej”. Martyna Kaczmarek o tym, jak ważne jest normalizowanie nadmiernej potliwości

AKCJA SUPLEMENTACJA: Planowanie ciąży

Depresja maskowana – przyczyny, objawy, leczenie

Najpopularniejsze

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Płatki kwiatków na otwartej dłoni

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

Torbiel - twarz kobiety z widocznymi krostkami

Torbiel – czym jest, gdzie występuje i czy jest groźna dla zdrowia?

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

para w łóżku

Fellatio, czyli oswajanie penisa. 7 najważniejszych zasad!

Badanie krwi AST - co to jest i jak interpretować wyniki?

Badanie krwi AST – co to jest i jak interpretować wyniki?

Dobry seks – różnica wieku czyni cuda

Różnica wieku między partnerami? Może się okazać spełnieniem seksualnych marzeń

ucho kobiety

Domowe sposoby na zatkane ucho. Jak odetkać ucho zatkane: woskowiną, katarem, wodą?

kobieta z problemami skórnymi

Wybroczyny (petocje) – co to jest, dlaczego powstają i jak sobie z nimi poradzić?