5 min.
Nieprzyjemny zapach z ust – przyczyny, leczenie, domowe sposoby na pozbycie się dolegliwości

Fot. Kurhan / stock.adobe.com
Nieprzyjemny zapach z ust najczęściej świadczy o niewystarczającej higienie jamy ustnej i niedokładnym szczotkowaniu zębów. W rzadkich przypadkach jest objawem poważnych schorzeń wymagających specjalistycznego leczenia, takich jak: choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, zapalenie oskrzeli, grzybica przewodu pokarmowego.
Spis treści
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Agnieszka Widera
lekarz
Nieprzyjemny zapach z ust jest dość powszechną przypadłością. Do częstszych przyczyn przykrego zapach z ust należą choroby dziąseł i zębów oraz zaniedbanie higieny jamy ustnej. W niektórych przypadkach dolegliwość ta może świadczyć o schorzeniach ze strony przewodu pokarmowego.
Nieprzyjemny zapach z ust – halitoza
Nieprzyjemny zapach z ust w fachowej terminologii medycznej nazywany jest halitozą. Problem ten ma zwykle negatywny wpływ na relacje międzyludzkie oraz jest przyczyną zaniżonej samooceny i poczucia wstydu. Przykry zapach z ust jest przypadłością, którą należy skonsultować ze stomatologiem, gdyż najczęściej jego źródła tkwią w jamie ustnej. Jest ona zasiedlana przez bakterie beztlenowe, które prowadzą do powstawania lotnych związków o brzydkim zapachu.
Przyczyną nieprzyjemnego zapachu z ust może być niewłaściwa higiena jamy ustnej. Brzydki zapach z ust jest związany z powstawaniem kamienia nazębnego oraz rozwojem paradontozy i próchnicy. Nieświeży zapach z ust często wywołują choroby dziąseł i zębów. Jego przyczyną mogą być stany zapalne dziąseł i przyzębia, grzybica jamy ustnej oraz owrzodzenia. Nieprzyjemny zapach z ust rano zwykle jest intensywniejszy, gdyż w trakcie snu organizm produkuje mniej śliny. Przypadłość ta nierzadko pojawia się u kobiet po menopauzie w wyniku spadku poziomu estrogenów. Przyczynami nieprzyjemnego zapachu z ust mogą być także choroby, takie jak:
- zapalenie zatok przynosowych,
- stany zapalne gardła,
- zakażenia bakteryjne migdałków,
- zapalenie oskrzeli,
- angina bakteryjna.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Nieprzyjemny zapach z ust – żołądek
Nieprzyjemny zapach z ust w rzadkich przypadkach spowodowany jest chorobami ze strony przewodu pokarmowego. Jedną z przyczyn przykrego zapachu z ust jest choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy. Może być ona wywołana zakażeniem bakterią Helicobacter pylori, odpowiedzialną również za powstawanie stanów zapalnych, a niekiedy nawet za rozwój nowotworów żołądka. Objawami zakażenia Helicobacter pylori są: nieprzyjemny zapach z ust, bóle brzucha i nadbrzusza, mdłości, niestrawność, zgaga, biegunka, wzdęcia oraz ogólne osłabienie i gorsze samopoczucie. Przykry zapach z ust może również świadczyć o:
- grzybicy przewodu pokarmowego,
- nieżycie układu pokarmowego,
- refluksie żołądkowo-przełykowym,
- zapaleniu błony śluzowej żołądka.
Nieprzyjemny zapach z ust – inne przyczyny
Przyczyną nieprzyjemnego zapachu z ust w wielu przypadkach jest niewłaściwa dieta, która obfituje w mięso oraz warzywa o intensywnym i specyficznym zapachu: cebulę, szczypiorek, czosnek. Przykry zapach z ust bywa również konsekwencją przyjmowania niektórych leków, np. przy niewydolności serca, zaburzeniach psychicznych czy w chorobie nadciśnieniowej. Nieprzyjemny zapach z ust może być spowodowany nieprawidłowym funkcjonowaniem narządów wewnętrznych, skutkującym gromadzeniem się w organizmie toksycznych związków. Przypadłość ta bywa objawem niewydolności nerek lub wątroby oraz cukrzycy.
Zobacz także
Nieprzyjemny zapach z ust u dziecka
Nieprzyjemny zapach z ust u dziecka, podobnie jak w przypadku osób dorosłych, może być spowodowany niewystarczającą higieną jamy ustnej lub świadczyć o chorobach wymagających zastosowania odpowiedniego leczenia. Brzydki zapach z ust dziecka nierzadko wywołany jest zapaleniem migdałków, zatok przynosowych bądź zanikowym zapaleniem błony śluzowej nosa. Jest to rezultat ropnej wydzieliny gromadzącej się w przestrzeniach nosogardła. Przy tych schorzeniach charakterystyczny jest nieświeży oddech przypominający zapach ropy z ust.
Nieprzyjemny zapach z ust u dziecka po przebudzeniu może świadczyć o chorobie refluksowej, polegającej na cofaniu się treści pokarmowej z żołądka do przełyku. Kwaśny zapach z ust jest często objawem cukrzycy, której towarzyszą również: ogólne osłabienie, szybka męczliwość, częste oddawanie moczu oraz wzmożone pragnienie. Nieprzyjemny zapach z ust u niemowlaka zwykle współwystępuje z ulewaniem i może pojawić się po karmieniu.
Nieprzyjemny zapach z ust – leczenie
Leczenie nieprzyjemnego zapachu z ust jest zależne od przyczyny dolegliwości. Domowe sposoby na nieprzyjemny zapach z ust polegają przede wszystkim na właściwej higienie jamy ustnej. Wskazane jest szczotkowanie zębów przynajmniej 2 razy dziennie przez 3 minuty, czyszczenie przestrzeni międzyzębowych za pomocą nici dentystycznej oraz stosowanie płynów do płukania jamy ustnej.
Skutecznym sposobem na nieprzyjemny zapach z ust jest regularne picie małych ilości wody mineralnej, żucie odświeżających i bezcukrowych gum oraz dodawanie do posiłków świeżej natki pietruszki neutralizującej brzydki zapach z ust. Przy problemie nieprzyjemnego zapachu z ust zastosowanie mają tabletki zawierające cynk organiczny. Składnik ten łączy się ze związkami siarki i zobojętnia je, przyczyniając się do zwalczania problemu przykrego zapachu z ust. Innym rozwiązaniem jest stosowanie pastylek zawierających wyciągi ziołowe, np. z tymianku.
Udostępnij
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

31.03.2023
„Jak się żyje w szpitalu psychiatrycznym, na oddziale zamkniętym? Trochę jak w małej wiosce, gdzie wszyscy się znają i wiele ich łączy” – mówi Krystyna Piątkowska

31.03.2023
Uważano, że jest karą za zepsucie moralne. Chorym podawano opium i kamienie szafiru. Jak kiedyś leczono dnę moczanową

31.03.2023
Aktywność może być praktykowana nie po to, żeby „wyglądać”, a żeby „się czuć” – dobrze i zdrowo. Jak nie zrezygnować z siłowni po miesiącu

29.03.2023