Przejdź do treści

Tyroksyna (T4) – co to, podwyższony i niski poziom, lek

Tyroksyna (T4) - co to, podwyższony i niski poziom, lek Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Joanna Jaworska
3 najważniejsze zasady treningu dla osób z insulinoopornością. Wyjaśnia Joanna Jaworska [WIDEO]
Kobieta i mężczyzna przytulają się
Usłyszałaś od ginekologa, żeby przed seksem napić się lampki wina, żeby nie bolało? Pani Fizjotrener: to nie jest ból, na który możesz się godzić
San Marino
San Marino oferuje turystom szczepionkę wliczoną w koszty pobytu. Jest jeden haczyk
Szczepionki
Kolejny kraj wycofuje dwie szczepionki na COVID-19. Powodem są przypadki zakrzepów u zaszczepionych
Polekowe uszkodzenie wątroby – przyczyny i leczenie

Tyroksyna jest jednym z głównych hormonów wydzielanych przez tarczycę. W diagnostyce często przeprowadza się rutynowe badanie stężenia tego hormonu we krwi, aby wykryć nieprawidłowe funkcjonowanie gruczołu.

Co to jest tyroksyna (T4)?

Tyroksyna (T4) jest głównym hormonem wydzielanym do krwiobiegu przez tarczycę. Przez gruczoł wydzielana jest jedynie forma nieaktywna i większość jej jest przekształcana do formy aktywnej zwanej trójjodotyroniną przez narządy, takie jak wątroba i nerki. Hormony tarczycy odgrywają istotną rolę w regulacji tempa metabolizmu organizmu, funkcji serca i układu pokarmowego, kontroli mięśni, rozwoju mózgu i kości.

Co to jest hormon tyreotropowy (TSH)?

TSH jest wytwarzane i uwalniane do krwiobiegu przez przysadkę mózgową. Kontroluje produkcję hormonów tarczycy, tyroksyny i trójjodotyroniny, wiążąc się z receptorami zlokalizowanymi na komórkach tarczycy.

Trójjodyturonina (T3) – czym jest?

Trójjodotyronina jest aktywną postacią hormonu tarczycy, tyroksyny. Około 20 proc. trójjodotyroniny jest wydzielane do krwiobiegu bezpośrednio przez tarczycę. Pozostałe 80 proc. powstaje w wyniku konwersji tyroksyny przez narządy takie jak wątroba i nerki.

Tyroksyna – działanie

Produkcja i uwalnianie hormonów tarczycy, tyroksyny i trójjodotyroniny, jest kontrolowane przez system pętli sprzężenia zwrotnego, który obejmuje podwzgórze w mózgu oraz przysadkę mózgową i tarczycę. Podwzgórze wydziela hormon uwalniający tyreotropinę, który z kolei pobudza przysadkę mózgową do produkcji hormonu stymulującego tarczycę. Hormon ten pobudza tarczycę do produkcji hormonów tarczycy, tyroksyny i trójjodotyroniny.

Wraz ze wzrostem poziomu hormonów tarczycy (tyroksyny i trójjodotyroniny) zapobiegają one uwalnianiu zarówno hormonu kontrolującego tyreotropinę, jak i hormonu tyreotropowego. System ten pozwala organizmowi na utrzymanie stałego poziomu hormonów tarczycy w organizmie.

Czym jest wolna tyroksyna? Test FT4

Test TF4, sprawdzający obecność wolnej tyroksyny, służy do oceny czynności tarczycy i diagnozowania chorób, w tym nadczynności i niedoczynności tarczycy.

Wysoki wynik T4 – przyczyny i objawy

Uwalnianie zbyt dużej ilości tyroksyny we krwi nazywane jest tyreotoksykozą. Może to być spowodowane nadczynnością tarczycy, jak w chorobie Gravesa-Basedowa czy zapaleniu tarczycy. Duże ilości T4, T3 lub obu mogą powodować nadmiernie wysokie tempo metabolizmu. Nazywa się to stanem hipermetabolicznym. Niektóre z objawów nadczynności tarczycy to:

 • nerwowość,
 • drażliwość,
 • zwiększone pocenie się,
 • bicie serca,
 • drżenie rąk,
 • niepokój,
 • trudności w zasypianiu,
 • przerzedzenie skóry,
 • cienkie, kruche włosy
 • osłabienie mięśni.

Chory schudnie pomimo dobrego apetytu, a u kobiet krwawienie miesiączkowe może być skąpe, a miesiączki zaczynają występować rzadziej. Ponieważ nadczynność tarczycy zwiększa metabolizm, wiele osób chorych ma początkowo dużo energii.

W chorobie Gravesa-Basedowa, która jest najczęstszą postacią nadczynności tarczycy, oczy mogą wyglądać na powiększone i wytrzeszczone, ponieważ górne powieki są nienaturalnie uniesione. Niektórzy chorzy mają obrzęk przedniej części szyi spowodowany powiększeniem tarczycy (wole).

Badania profilaktyczne / istockphoto.com

Niski poziom T4 – przyczyny i objawy

U osoby z niedoczynnością tarczycy poziom T4 we krwi będzie niski, a TSH wysoki. Oznacza to, że tarczyca nie wytwarza wystarczającej ilości hormonów, a przysadka rozpoznaje to i odpowiednio reaguje, wytwarzając więcej TSH, próbując wymusić produkcję hormonów z tarczycy.

W rzadszym przypadku niedoczynności tarczycy z powodu niewydolności przysadki hormon tarczycy T4 będzie niski, ale poziom TSH również będzie niski. W tych warunkach tarczyca zachowuje się „odpowiednio”, ponieważ może wytwarzać hormony jedynie w odpowiedzi na sygnały TSH z przysadki mózgowej. Ponieważ przysadka nie wytwarza wystarczającej ilości TSH, tarczyca nie będzie w stanie wytworzyć wystarczającej ilości T4.

Hormony tarczycy są niezbędne dla rozwoju fizycznego i umysłowego, dlatego nieleczona niedoczynność tarczycy przed urodzeniem lub w dzieciństwie może powodować upośledzenie umysłowe i spowolnienie wzrostu. Niedoczynność tarczycy u dorosłych powoduje spowolniony metabolizm. Może powodować takie objawy, jak:

 • zmęczenie,
 • nietolerancja niskich temperatur,
 • niskie tętno,
 • przyrost masy ciała,
 • zmniejszony apetyt,
 • słaba pamięć,
 • depresja,
 • sztywność mięśni
 • zmniejszona płodność.

Czym jest lewotyroksyna (tyroksyna w tabletkach)

Lewotyroksyna jest lekiem na receptę. Występuje w postaci tabletki lub kapsułki przyjmowanej doustnie i należy do klasy leków hormonalnych. Działa, dostarczając organizmowi hormon, który tarczyca wytwarzałaby, gdyby funkcjonowała normalnie. Jest stosowana w głównie leczeniu niedoczynności tarczycy, ale może być różnie używana w leczeniu wola, czyli powiększenia tarczycy.

 

Bibliografia:

 1. Helfand M. Screening for Thyroid Disease. Rockville, MD: Agency for Healthcare Research and Quality; 2004. [1 October 2014]. Systematic Evidence Review No. 23;
 2. M. Connors, et al. Feedback regulation of thyrotropin by thyroxine under physiological conditions. Am. J. Physiol 1981.
i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Kasia Dziurska

Kasia Dziurska o swoich doświadczeniach z Hashimoto: myślałam, że jestem niezniszczalna [WIDEO]

Masz niedoczynność tarczycy i zaburzony lipidogram? Sprawdź, z czego to może wynikać i kiedy pojawia się powód do niepokoju

Zaburzony lipidogram przy niedoczynności tarczycy? Dietetyczka wyjaśnia, skąd ten problem

Suchość w ustach, krwawiące dziąsła, ruszający się ząb? Zbadaj swoją tarczycę!

Czy spożycie soi wpływa na pracę tarczycy? Odpowiada dr Damian Parol

Czy spożycie soi wpływa na pracę tarczycy? Odpowiada dr Damian Parol

Kamila Bogucka i Lidia Wójcik, "Ogarnij Hashimoto”/ Archiwum prywatne

„Hashimoto pojawia się po coś. To sygnał ciała, że nie jesteśmy dla siebie numerem jeden” – uważają Lidia Wójcik i Kamila Bogucka z „Ogarnij Hashimoto”

Płyn Lugola. Skład, zastosowanie i dawkowanie

Płyn Lugola. Skład, zastosowanie i dawkowanie

kobieta z hiperprolaktynemiaą

„Jeśli zliczyć, ile wydałam na szukanie diagnozy, wizyty, badania i leki, wyjdzie ponad 30 tysięcy złotych”. Marta Płóciennik o hiperprolaktynemii

„Od czego zaczyna się reset hormonalny? Od uświadomienia sobie, że z przebitą oponą nie pojedziesz dalej”. Recenzja książki „Dieta 7 hormonów” Sary Gottfried

Szczęście rodzi się w… jelitach! Naukowcy wyjaśnili, dlaczego tak jest

COVID-19 może powodować dolegliwości tarczycy?

COVID-19 może powodować choroby tarczycy? Naukowcy nie mają wątpliwości

Granulocyty – czym są, budowa i normy na leukocyty

Osoby chore na Hashimoto mogą odczuwać zarówno objawy nadczynności, jak i niedoczynności tarczycy. Dlaczego tak się dzieje i o jakie objawy chodzi?

Osoby z chorobą Hashimoto mogą odczuwać zarówno objawy nadczynności, jak i niedoczynności tarczycy. Dlaczego tak się dzieje i o jakie objawy chodzi?

Dr n. med. Tadeusz Oleszczuk: dziewczyny, jeśli coś wam dolega, zróbcie sobie USG tarczycy!

Dr hab. med. Anna Wójcicka, genetyczka

Dr hab. med. Anna Wójcicka, genetyczka: wiedza o obciążeniu genetycznym to broń w naszych rękach

Nadnercza – budowa, funkcje oraz choroby nadnerczy

„Badania tzw. piątki tarczycowej, które są dostępne w laboratoriach, to naciąganie ludzi na niepotrzebne wydatki” – mówi dr n. med. Katarzyna Skórzewska

Kobieta

„Ok. 40-50 proc. chorujących na Hashimoto zmaga się z niezdiagnozowanymi chorobami jelit” – alarmują autorki „Ogarnij Hashimoto”

Mężczyzna

Wpływ testosteronu na wahania nastroju u mężczyzn. Wyjaśnia położna Monika Walec

romantyczna kolacja nad morzem

7 naturalnych sposobów na podniesienie poziomu testosteronu u mężczyzny. Skorzystacie na tym oboje!

szczęście, serotonina

Poczuj się szczęśliwsza! 7 prostych patentów na podniesienie poziomu serotoniny

Złota czwórka wśród hormonów. Czym różnią się dopamina, serotonina, endorfina i oksytocyna, i jak poprawiają nam nastrój?

Joga hormonalna – sposób na równowagę

Tyreotropina (TSH) – co to jest, wytwarzanie, funkcje, normy

Androgeny – czym są? Funkcje, badanie, nadmiar

Najpopularniejsze

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Respirator

Jak wygląda intubacja i podłączenie pacjenta do respiratora? Wyjaśnia anestezjolożka Zofia Patyna-Giżejowska

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

białe plamy na paznokciach

Białe plamy na paznokciach – co oznaczają i jak się ich pozbyć?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Torbiel - twarz kobiety z widocznymi krostkami

Torbiel – czym jest, gdzie występuje i czy jest groźna dla zdrowia?

insulinooporność

Dieta w insulinooporności

laboratorium

D-dimery – co to jest? Jak obniżyć zbyt wysoki poziom?

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?