Przejdź do treści

Obgryzanie paznokci – jak pozbyć się tego nawyku?

kobieta obgryzająca paznokcie
Fot. dalaprod / stock.adobe.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Obgryzanie paznokci zaczyna się z reguły w dzieciństwie. Jest to jeden z dziecięcych nawyków, którego z wiekiem pozbywa się większość osób. O ile w przypadku dzieci i młodzieży można mówić o powszechnym nawyku, o tyle w przypadku dorosłych obgryzanie paznokcie jest niepokojącym objawem. W psychiatrii pojawił się już termin na obgryzanie paznokci – onychofagia.

lek. Marta Dąbrowska

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Marta Dąbrowska

lekarz

Obgryzanie paznokci u wielu osób mija z czasem. Dorastając, porzucają one nawyk często zupełnie nieświadomie. Niestety dla 15% dorosłych pozbycie się nawyku obgryzania paznokci okazuje się bardzo trudnym zadaniem.

Paznokcie

Z czego bierze się obgryzanie paznokci?

Obgryzanie paznokci u dzieci to zachowanie powszechne i w większości przypadków nieświadome, z którego większość z nich bez problemu wyrasta. Jeśli obgryzanie paznokci utrzymuje się u osób dorosłych, najczęściej stanowi wyraz niepokoju, lęku, niskiej samooceny lub stresu, z którym dana osoba nie może sobie poradzić. Zdarza się też, że obgryzanie paznokci (także u dzieci) jest wyrazem nadpobudliwości.

Aby znaleźć sposób na obgryzanie paznokci, trzeba najpierw ustalić przyczynę problemu. Warto więc uważnie obserwować i spróbować wskazać te momenty, w których najczęściej dochodzi do obgryzania paznokci. Trzeba zastanowić się, czy są to:

  • stresujące wydarzenia,
  • sytuacje zamyślenia, intensywnej pracy nad jakimś zadaniem,
  • momenty znużenia, zmęczenia.

Rozpoznanie sytuacji, w których dochodzi do obgryzania paznokci, pozwala łatwiej zapanować nad tym nawykiem. Regularna samokontrola pozwalają pozbyć się nawyku lub radykalnie go ograniczyć.

Dlaczego obgryzanie paznokci jest niebezpieczne?

Obgryzanie paznokci może pozornie wydawać się irytującym, aczkolwiek mało niebezpiecznym nawykiem. Prawda natomiast jest taka, że obgryzanie paznokci nie wiąże się jedynie z:

  • nieestetycznym wyglądem dłoni,
  • ryzykiem rozdwajania się paznokci,
  • niebezpieczeństwem uszkodzenia płytki paznokciowej, nieodwracalną zmianą jej struktury.

Obgryzanie paznokci może powodować poważne choroby:

  • może prowadzić do problemów ze zgryzem i przyczyniać się do rozwoju wady zgryzu;
  • obgryzanie może prowadzić do zakażeń pokarmowych;
  • w ten sposób można zarazić się tasiemcem, glistą ludzką, owiskiem,
  • można nabawić się infekcji grzybiczej.

Obgryzanie paznokci sprzyja przenoszeniu zarazków wewnątrz organizmu. Trzeba bowiem pamiętać, że to właśnie na dłoniach jest ich z reguły najwięcej.

Zobacz także

Co na obgryzanie paznokci?

Preparat na obgryzanie paznokci to dobry sposób na ograniczenie nawyku. Jego smak jest w stanie skutecznie zniechęcić do dalszej pracy nad paznokciami. Podobnie działa smarowanie oliwą z oliwek paznokci i skórek wokół nich. Specjalne odżywki ochronne, różnego rodzaju preparaty i kremy w większości mają podwójne działanie. Z jednej strony mają swoim smakiem zniechęcać do dalszego obgryzania paznokci, a z drugiej – dzięki cennym składnikom odżywczym w nich zawartym – mają wspomagać proces odbudowy paznokci i wzmacniać je.

W przypadku osób bardziej odpornych na gorzki smak preparatów warto spróbować czarnego lakieru na obgryzanie paznokci. Smakuje on równie źle, co inne lakiery, chodzi tutaj jednak o to, że czarny kolor powinien (z reguły nieświadomie) zniechęcać daną osobę do wkładania dłoni do ust.

Obgryzanie paznokci u dorosłych można zahamować również poprzez założenie akrylowych paznokci lub wykonanie manicure’u hybrydowego. Zbudowanie takiej bariery ochronnej przeciwko obgryzaniu paznokci ma jednak swoją negatywną stronę. Tego typu zabiegi stylizacyjne u wielu osób osłabiają płytkę paznokcia, powodują jego kruchość, łamliwość i rozdwajanie się.

Sposób na obgryzanie paznokci u dzieci (i nie tylko)

Preparat na obgryzanie paznokci dla dzieci to tylko jedno z możliwych rozwiązań walki z tym nawykiem. Kolejnym ze skuteczniejszych sposobów na obgryzanie paznokci u dzieci, wiążące się z nudą i koniecznością zajęcia czymś rąk, jest nieustanne podsuwanie dzieciom nowych zadań. Dzieci na pewnym etapie niezwykle intensywnie ćwiczą motorykę ręki, odczuwają nieustanną potrzebę zajęcia czymś dłoni. Gdy wokół dziecka zaczyna brakować stymulujących bodźców, ręka naturalnie wędruje do ust.

Skutecznym sposobem zapobieżenia tego typu sytuacjom jest nieustanna dbałość o dostarczanie dziecku nowych bodźców. Dobrze, żeby miało ono pod ręką klocki, koraliki do nawlekania na sznurek lub słoiczki do odkręcania i zakręcania.

Podobny mechanizm działa także u dorosłych. Do obgryzania paznokci dochodzi często podczas oglądania telewizji lub relaksu na kanapie. Warto więc zadbać, aby w pobliżu znalazły się jakieś pestki do chrupania, piłeczka antystresowa lub wełna, jeśli ktoś lubi prace na drutach. Zajęcie czymś rąk znacznie ogranicza ryzyko dalszego obgryzania paznokci.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.