Przejdź do treści

Osoby zaszczepione przeciw COVID-19 i ozdrowieńcy powinni uważać z opalaniem – uczulają włoscy lekarze

opalanie po covid-19/
Osoby zaszczepione przeciw COVID-19 i ozdrowieńcy powinni uważać z opalaniem – uczulają włoscy lekarze/ iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Wszyscy, którzy przechorowali COVID-19 i/lub zaszczepili się przeciw koronawirusowi powinni tego lata bardzo ostrożnie korzystać ze słońca. Ich skóra może być osłabiona i bardziej narażona na szkodliwe działanie promieni słonecznych – uważają włoscy specjaliści, cytowani przez dziennik „Il Messaggero”.

COVID-19 i szczepienia a problemy dermatologiczne

Nie od dziś wiadomo, że zakażenie koronawirusem może dawać całe mnóstwo nieswoistych symptomów, począwszy od problemów neurologicznych (nerwowość, stany depresyjne, dezorientacja), a kończąc na schorzeniach dermatologicznych. Jest to związane z faktem, że COVID-19 jest ogólnoustrojową infekcją wirusową zmieniającą odpowiedź immunologiczną całego organizmu. Stąd też w przebiegu choroby mogą pojawić się nietypowe wysypki i inne problemy skórne.

Już w kwietniu 2020 r. Francuski Krajowy Związek Dermatologów (SNDV) wydał komunikat, w którym poinformował, że objawem zakażenia wirusem SARS-CoV-2 mogą być:

  • uporczywe, czasem bolesne zaczerwienienia,
  • pokrzywka i bąble pokrzywkowe,
  • zmiany skórne przypominające odmrożenia.

Z czasem specjaliści zaczęli mówić również o takich schorzeniach dermatologicznych jak:

  • atopowe zapalenie skóry,
  • łuszczyca,
  • osutka plamisto-grudkowa (zmiany skórne pojawiające się najczęściej w wyniku niepożądanej reakcji polekowej,
  • sinica siateczkowata (objawiającą się czerwononiebieskimi plamami tworzącymi siateczkę na skórze),
  • „palce covidowe” (mające związek z mikrozakrzepami powstającymi w przebiegu COVID-19: sino-czerwone zmiany w końcówkach palców – głównie stóp, ale mogą też wystąpić na palcach rąk – którym mogą towarzyszyć pęcherze i owrzodzenia).

Teraz specjaliści mówią, że nie tylko w trakcie infekcji, ale również po niej, a także po szczepieniu przeciw COVID-19, możemy doświadczać rozmaitych problemów skórnych.

objawy dermatologicznie w przebiegu COVID

Poczekaj kilka tygodni, zanim zaczniesz się opalać

W związku z prowadzoną we Włoszech kampanią w celu zapobiegania rakowi skóry zwrócono uwagę na to, że za zarówno przebycie zakażenia SARS-CoV-2, jak i zaszczepienie przeciw koronawirusowi, może osłabiać nasz największy organ i bardziej narażać go na szkodliwe działanie słońca.

„Również po zaszczepieniu bowiem – uważa dermatolog Luca Fania, cytowany przez włoski dziennik „Il Messaggero”- mogą wystąpić różne stany chorobowe skóry”.

Dlatego – apelują lekarze – tego lata powinniśmy być szczególnie ostrożni, a nasza skóra – wyjątkowo chroniona. Osoby, które przyjęły szczepionkę przeciw COVID-19 i te, które przeszły infekcję,  powinny przede wszystkim poczekać kilka tygodni, zanim zaczną się opalać – podkreślają włoscy specjaliści.

Na działanie słońca należy wystawiać się stopniowo,  pamiętając oczywiście o fotoprotekcji. Kremy z filtrem to absolutny letni must have dla tych osób – nie tylko na plaży. Ba, skóra powinna być chroniona nawet w pochmurne dni – uważają eksperci.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.