Przejdź do treści

Paracetamol – wszystko, co musisz o nim wiedzieć. O paracetamolu piszą Młode Farmaceutki

Paracetamol - wszystko, co musisz o nim wiedzieć. Wymieniają Młode Farmaceutki
Paracetamol - wszystko, co musisz o nim wiedzieć/ Fot. FREEPIK
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Paracetamol znają chyba wszyscy. Ten popularny lek wykazuje działanie przeciwgorączkowe i przeciwbólowe. Spotkać można go nie tylko w aptece, ale i w sklepach czy na stacjach benzynowych, ponieważ można go kupić bez recepty. Jak działa? Zanim weźmiesz tabletkę, dowiedz się, czy stosujesz go bezpiecznie.

Kto z nas nie zna paracetamolu? Szybko rozprawia się z bólem, zaleca się go brać w przypadku napadów migreny a i z gorączką sobie poradzi. Uważa się go za lek wyjątkowo bezpieczny, ponieważ nie uszkadza błony śluzowej żołądka. Bez problemu mogą zażywać go więc dzieci i kobiety w ciąży. „Modne Farmaceutki” postanowiły w najnowszym poście na swoim profilu na Instagramie napisać parę słów o tym bardzo popularnym i stosowanym na dużą skalę leku.

PARACETAMOL jak działa ten lek?

Wykazuje działanie przeciwgorączkowe oraz przeciwbólowe. W dawkach terapeutycznych uważany jest za lek bezpieczny (stosowany przez kobiety ciężarne, karmiące, noworodki i dzieci). Jednorazowa dawka paracetamolu (do 1000 mg) obniża gorączkę na okres 6-8 godzin -wymieniają Modne Farmaceutki.

Przedawkowanie paracetamolu

Maksymalna dawka dobowa u osób dorosłych nie może być większa niż 4g paracetamolu, a jednorazowa dawka powinna wynosić 500-1000mg (3-4 razy na dobę). W przypadku dzieci dawkę obliczamy na podstawie masy ciała. Co jeśli przekroczymy tę ilość?

Istnieje ryzyko przedawkowania (ostra niewydolność wątroby i nerek) – ostrzegają Modne Farmaceutki. Pierwsze objawy przedawkowania paracetamolu (nudności, wymioty, bóle brzucha) występują po około 4-5 godzinach od przyjęcia leku.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Modne Farmaceutki (@modne_farmaceutki)

anestezjolog Anna Kociszewska-Bald

Niestety nie wszyscy wiedzą, że paracetamol jest także składnikiem innych leków, zatem łącząc je ze sobą można doprowadzić do nieprzyjemnych objawów. Jeśli nie pomaga nam paracetamol i łączymy go z innymi lekami, zawsze należy czytać skład. Paracetanol znajdziemy w innych lekach np. w połączeniu  z ibuprofenem, kodeiną czy tramadolem.

Paracetamol w Polsce zarejestrowany jako lek OTC dostępny jest nie tylko w aptekach, ale również w hipermarketach, kioskach czy na stacjach benzynowych – łatwa dostępność zwiększa ryzyko jego przedawkowania. Dodatkowo firmy farmaceutyczne oferują coraz to nowsze mieszanki „na grypę”, „na przeziębienie”, „na ból”, „na gorączkę”, w skład których wchodzi paracetamol oraz inne leki. Istnieje więc ryzyko, że pacjent, któremu zależy na szybkim powrocie do zdrowia przyjmie kilka takich złożonych mieszanek, nie mając świadomości tego, że przedawkuje paracetamol. PAMIĘTAJCIE! Czytajcie składy preparatów złożonych, aby uniknąć przedawkowania nie tylko paracetamolu, ale również innych leków.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.