4 min.
Migrena z aurą – czy da się jej zapobiec? Jak ją rozpoznać?

Fot. zinkevych/AdobeStock
Migrena z aurą znacznie obniża komfort życia każdej osoby, która się z nią boryka. Nadal jednak nie ma skutecznej metody na całkowite wyleczenie migren.
Spis treści
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami
Marta Dąbrowska
lekarz
Migrena z aurą należy do wyjątkowo uporczywych i trudnych do leczenia rodzajów bólów głowy. Pierwsze bóle migrenowe pojawiają się zazwyczaj między 25 a 50 rokiem życia. Aura poprzedza epizod migrenowy. Może trwać od kilku do nawet kilkudziesięciu minut.
Czym jest migrena z aurą?
Bóle migrenowe z aurą określa się również mianem migreny klasycznej. Najczęstszym jej typem jest migrena z aurą wzrokową, która cechuje się zaburzeniami wzrokowymi. Przed oczami pojawiają się charakterystyczne błyski i wyładowania. Osoby cierpiące na migrenę mówią też o zaburzeniach ostrości obrazu lub utracie wzroku w jednym oku. Aura zazwyczaj trwa kilkanaście minut, chociaż może zdarzyć się, że rozciąga się do godziny lub nawet kilku godzin. Migrena oczna z aurą może być powiązana z innymi schorzeniami neurologicznymi, w tym niedowładami lub niedoczulicami. Rzadziej zdarza się, że aura utrzymuje się przez czas trwania bólu, a nawet i kilku dni po jego ustąpieniu. Wówczas mówi się o migrenie skojarzonej.
Migrena z aurą – przyczyny
Przyczyny migreny z aurą nie są do końca poznane, chociaż duże znaczenie przypisuje się dziedziczeniu. Ryzyko występowania migren rośnie, gdy w członkowie rodziny, w szczególności w linii żeńskiej, również cierpią na bóle głowy. Napady migrenowe mają tendencję do występowania po niektórych czynnikach. Zalicza się do nich: zmęczenie fizyczne i psychiczne, przewlekły stres, zmianę pogody (najczęstszy powód), zbyt krótki lub długi sen.
Migrena z aurą – objawy
Objawy migreny z aurą występują nawet dzień przed pojawieniem się bólu. Zwiastunami nadchodzącego epizodu mogą być wahania nastroju, problemy z utrzymaniem koncentracji, nadmierna potliwość, wysoka lub niska temperatura ciała oraz zaburzenia w wypróżnianiu się. W trakcie trwania migreny chory odczuwać może nudności (a nawet wymiotować) oraz wykazywać nadwrażliwość na światło lub hałas. Prawidłowe rozpoznanie bólu migrenowego musi uwzględniać pojawienie się co najmniej 2 objawów opisanych wyżej. Ból zajmuje na ogół okolicę czołowo-skroniową i jest jednostronny.
Migrena z aurą w ciąży
Mimo że migrena u kobiet ciężarnych zdarza się stosunkowo rzadko, to jest dużym problemem ze względu na zakaz stosowania silnych środków przeciwbólowych. Migrena pojawia się zazwyczaj w pierwszym trymestrze ciąży i związana jest z dużymi wahaniami hormonalnymi. Hormony te mają wpływ na ciśnienie krwi, a to ono odpowiada za odczuwanie bólu głowy. Przyjmowanie tradycyjnych leków przeciwbólowych może wiązać się z dużym ryzykiem ze względu na ich teratogenne właściwości, Dlatego też kobiety, które chorują na migrenę, powinny udać się do lekarza neurologa, który wskaże właściwe rozwiązanie.
Zobacz także
Migrena z aurą – leczenie
Obecnie nie ma skutecznej terapii ani leku, które zapobiegłyby pojawianiu się napadów migrenowych. Jak zatem leczy się migrenę? W pierwszej kolejności przez prewencję. Zapobieganie migrenie z aurą zakłada przede wszystkim zdrowy styl życia. Pod tym pojęciem kryje się zdrowy i regularny sen, ograniczenie stresów oraz unikanie potraw mogących nasilić lub nawet wywołać migrenę (czerwone wino, czekolada, owoce morza). Kiedy ból migrenowy pojawia się lub nasila się, standardowo przyjmuje się leki z grupy pochodnych alkaloidów sporyszu (jeśli zwykłe niesteroidowe leki przeciwzapalne nie są skuteczne), ponieważ mają one właściwości naczynioskurczowe. Popularnymi lekami są chociażby tryptany. Warto jednak zaznaczyć, że powinno się je zażywać wraz z pojawieniem się pierwszych objawów. Przy zaawansowanych atakach migreny, którym towarzyszą wymioty, leki mogą nie wchłonąć się z przewodu pokarmowego do krwi, ponieważ szybko zostają wydalone. Po ustaniu silnego bólu migrenowego można jeszcze odczuwać delikatny ból, jednakże o innym niż migrena charakterze. Co więcej, po ustąpieniu głównych symptomów może pojawić się senność i zmęczenie, dlatego też zaleca się odpoczynek i sen. Przy powtarzających się migrenach warto wspierać się technikami relaksacyjnymi, w tym masażami czy aromaterapią. Skuteczne w zapobieganiu się również ćwiczenia usprawniające kręgosłup, metody oddechowe oraz akupunktura.
Najnowsze w naszym serwisie
Udostępnij
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

07.06.2023
Uważano, że są siedliskiem duszy, uczuć i akumulatorem ciepła ludzkiego ciała. Jak kiedyś leczono nerki

07.06.2023
„Kiedy doświadczamy poważnych urazów psychicznych, nasz umysł może wyłączyć odczuwanie doznań z ciała” – mówi psychoterapeutka Anna Uściłowska

06.06.2023
„Nie sztuka, a serce liczy się w tej pracy. Nasze osobiste znaczenie, które nadajemy obrazowi”. O terapeutycznej mocy fotografii mówi Joanna Szeluga

02.06.2023