Pheochromocytoma (guz chromochłonny) – czym jest? Jakie daje objawy?

się ten artykuł?
Guz chromochłonny to rak nadnerczy, który cechuje się obecnością komórek chromochłonnych. Jego pojawienie się ma związek ze zwiększonym się uwalnianiem do krwi katecholamin, czyli np. adrenaliny i dopaminy. Związki przechodzą do organizmu w momencie pojawienia się dużego strachu albo stresu. Choroba jest rozpoznawalna najczęściej u osób, których wiek oscyluje pomiędzy 40 a 50. Wykrywa się go zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn.
Objawy wystąpienia guza chromochłonnego
Guz chromochłonny jest uważany za bardzo podstępną chorobę. Na to miano zasłużył z tego względu, że przez bardzo długi czas może przebiegać bez pojawienia się żadnych symptomów. Często zdarza się jednak, że jego pojawieniu się towarzyszą napadowe, albo stałe nadciśnienie tętnicze. Pacjenci, u których zdiagnozowano tę dolegliwość, uskarżają się także na kołatanie serca, nadmierne pocenie się, dreszcze, bóle głowy. Chorym często towarzyszy również bladość skóry, gwałtowne spadki ciśnienie oraz ogólne uczucie niepokoju. Objawy najczęściej są skorelowane z przeżywaniem sytuacji, które powodują w organizmie nadmierne emocje. Do tych sytuacji zalicza się przeżywanie silnego stresu, nadmierną aktywność fizyczną, wystąpienie bardzo wysokiej temperatury, a także spożywanie tłustych i obfitych posiłków, a także zbyt duże spożycie alkoholu.
W jaki sposób leczy się guza chromochłonnego?
W zależności od odmiany guza wykonuje się laparoskopię, albo pacjenta poddaje się leczeniu operacyjnemu. Laparoskopia jest zabiegiem mniej inwazyjnym i polega na wziernikowaniu jamy otrzewnej za pomocą wprowadzonego do powłoki brzusznej instrumentu. Przed wykonaniem operacji, którą stosuje się w większości przypadków, konieczne jest odpowiednie przygotowanie pacjenta. Wynika to z tego, że usunięcie guza chromochłonnego jest bardzo skomplikowane i czasochłonne. Pacjent musi otrzymać specjalne środki, dzięki którym zostaną zahamowane ewentualne skoki ciśnienia w trakcie operacji. Ich wystąpienie mogłoby doprowadzić do bardzo niebezpiecznych sytuacji i poważnie narazić zdrowie pacjenta. Pacjentom najczęściej podaje się tzw. alfa i beta-blokery, których podstawowym zadaniem jest wyrównanie ciśnienia. Po przebytej operacji ciśnienie tętnicze powinno być znormalizowane, a sam pacjent powinien odczuwać znaczącą poprawę i złagodzenie objawów. Jeżeli jednak zdarza się tak, że pomimo operacji objawy nie ustępują — może to świadczyć o tym, że guz jest zlokalizowany nie w nadnerczach. W takim wypadku konieczne jest przeprowadzenie dodatkowych badań, które wskażą, albo wykluczą miejsca, w których jest zlokalizowany guz.
Powikłania po wystąpieniu guza chromochłonnego
Chociaż pheochromocytoma to rzadki i zazwyczaj łagodny guz — zdarzają się przypadki, w których jego obecność prowadzi do poważnych powikłań. Zazwyczaj mają one miejsce wtedy, gdy guz pęknie i spowoduje krwawienie w jamie brzusznej. Dużym powikłaniem mogą być także wspomniane wcześniej występujące w trakcie operacji skoki ciśnienia tętniczego, dlatego tak ważne jest to, aby odpowiednio im zapobiec. Guz chromochłonny jest szczególnie niebezpieczny dla kobiet w ciąży, ponieważ może prowadzić nawet do poronienia. W przypadku pacjentów, u których nowotworów nie ma związku z występowaniem dziedzicznym — rokowania są bardzo dobre. Odpowiednia diagnostyka i szybkie przeprowadzenie operacji pomoże pacjentowi uwolnić się od objawów i umożliwi całkowity powrót do normalnego funkcjonowania.
Polecamy

„Wierzę, że znów wygram tę walkę, bo mam bardzo silny organizm”. Ewa Lemańska ma nawrót choroby nowotworowej

Ostrzega innych po tym, jak dentysta zdiagnozował u niej raka. „Mam szczęście, że wciąż tu jestem”

Rak języka – jak rozpoznać jego objawy? Szybka diagnoza jest kluczowa
