Przejdź do treści

Pheochromocytoma (guz chromochłonny) – czym jest? Jakie daje objawy?

Pheochromocytoma (guz chromochłonny) - czym jest? Jakie daje objawy?
Pheochromocytoma (guz chromochłonny) - czym jest? Jakie daje objawy?
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Guz chromochłonny to rak nadnerczy, który cechuje się obecnością komórek chromochłonnych. Jego pojawienie się ma związek ze zwiększonym się uwalnianiem do krwi katecholamin, czyli np. adrenaliny i dopaminy. Związki przechodzą do organizmu w momencie pojawienia się dużego strachu albo stresu. Choroba jest rozpoznawalna najczęściej u osób, których wiek oscyluje pomiędzy 40 a 50. Wykrywa się go zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn.

Objawy wystąpienia guza chromochłonnego

Guz chromochłonny jest uważany za bardzo podstępną chorobę. Na to miano zasłużył z tego względu, że przez bardzo długi czas może przebiegać bez pojawienia się żadnych symptomów. Często zdarza się jednak, że jego pojawieniu się towarzyszą napadowe, albo stałe nadciśnienie tętnicze. Pacjenci, u których zdiagnozowano tę dolegliwość, uskarżają się także na kołatanie serca, nadmierne pocenie się, dreszcze, bóle głowy. Chorym często towarzyszy również bladość skóry, gwałtowne spadki ciśnienie oraz ogólne uczucie niepokoju. Objawy najczęściej są skorelowane z przeżywaniem sytuacji, które powodują w organizmie nadmierne emocje. Do tych sytuacji zalicza się przeżywanie silnego stresu, nadmierną aktywność fizyczną, wystąpienie bardzo wysokiej temperatury, a także spożywanie tłustych i obfitych posiłków, a także zbyt duże spożycie alkoholu.

W jaki sposób leczy się guza chromochłonnego?

W zależności od odmiany guza wykonuje się laparoskopię, albo pacjenta poddaje się leczeniu operacyjnemu. Laparoskopia jest zabiegiem mniej inwazyjnym i polega na wziernikowaniu jamy otrzewnej za pomocą wprowadzonego do powłoki brzusznej instrumentu. Przed wykonaniem operacji, którą stosuje się w większości przypadków, konieczne jest odpowiednie przygotowanie pacjenta. Wynika to z tego, że usunięcie guza chromochłonnego jest bardzo skomplikowane i czasochłonne. Pacjent musi otrzymać specjalne środki, dzięki którym zostaną zahamowane ewentualne skoki ciśnienia w trakcie operacji. Ich wystąpienie mogłoby doprowadzić do bardzo niebezpiecznych sytuacji i poważnie narazić zdrowie pacjenta. Pacjentom najczęściej podaje się tzw. alfa i beta-blokery, których podstawowym zadaniem jest wyrównanie ciśnienia. Po przebytej operacji ciśnienie tętnicze powinno być znormalizowane, a sam pacjent powinien odczuwać znaczącą poprawę i złagodzenie objawów. Jeżeli jednak zdarza się tak, że pomimo operacji objawy nie ustępują — może to świadczyć o tym, że guz jest zlokalizowany nie w nadnerczach. W takim wypadku konieczne jest przeprowadzenie dodatkowych badań, które wskażą, albo wykluczą miejsca, w których jest zlokalizowany guz.

Powikłania po wystąpieniu guza chromochłonnego

Chociaż pheochromocytoma to rzadki i zazwyczaj łagodny guz — zdarzają się przypadki, w których jego obecność prowadzi do poważnych powikłań. Zazwyczaj mają one miejsce wtedy, gdy guz pęknie i spowoduje krwawienie w jamie brzusznej. Dużym powikłaniem mogą być także wspomniane wcześniej występujące w trakcie operacji skoki ciśnienia tętniczego, dlatego tak ważne jest to, aby odpowiednio im zapobiec. Guz chromochłonny jest szczególnie niebezpieczny dla kobiet w ciąży, ponieważ może prowadzić nawet do poronienia. W przypadku pacjentów, u których nowotworów nie ma związku z występowaniem dziedzicznym — rokowania są bardzo dobre. Odpowiednia diagnostyka i szybkie przeprowadzenie operacji pomoże pacjentowi uwolnić się od objawów i umożliwi całkowity powrót do normalnego funkcjonowania.

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

„Jako pielęgniarka zawsze starałam się ulżyć pacjentom w cierpieniu. Ale gdy sama zachorowałam, nie mogłam poradzić sobie ze strachem” – mówi Iwona Michalczuk, która chorowała na nowotwór trzonu macicy

Test ROMA – model matematyczny, który stwierdza ryzyko wystąpienia złośliwego nowotworu jajnika

Kobieta trzyma psa na rękach

Stres. Jak sobie z nim radzić? Oto 14 pomysłów, jak poradzić sobie ze stresem

Kobieta

Przeżyłaś w swoim życiu traumę, jesteś zestresowana, nie możesz spać? Spróbuj TRE i po prostu zaufaj swojemu ciału

Rak podstawnokomórkowy – objawy, rodzaje. Jak wygląda i czy swędzi?

Komórki dendrytyczne w leczeniu chorób nowotworowych. Czy to przyszłość onkologii?

Kobieta z lampą w ręce

10 niezdrowych wieczornych nawyków

Sproszkowane kraby, lewatywa z winogron, pijawki i operacje szpikulcem. Jak kiedyś leczono raka

Lekarze Kliniki Otolaryngologii CMKP przeprowadzili udaną operację rzadkiego guza szyi

Wielki sukces polskich specjalistów! Lekarze z klinik CMKP i WUM przeprowadzili udaną operację rzadkiego guza szyi

Lampa UV do manicure

Manicure z użyciem lamp UV powoduje raka? Polscy onkolodzy komentują

Kamila Belczyk-Panków dostała nerkę od swojej mamy. „Nie chciałam jej narażać. A dla niej to było naturalne. Dziś żyję każdym dniem”

Kobieta

Co może boleć ze stresu? Sprawdź, zanim sięgniesz po leki przeciwbólowe

Eustres – czym jest, kogo dotyczy i jakie ma zalety? Eustres a dystres 

kobieta pijąca wodę

Masz problemy z nerkami? Może grozić ci cukrzyca. Wyjaśniamy niebezpieczny mechanizm

Kobieta ćwiczy jogę

Witaj Słońce! Poświęć 20 minut o poranku na te ćwiczenia, a poczujesz się jak nowo narodzona

„Kiedy usłyszałam diagnozę, pomyślałam sobie: Czyli że co? Ja za pół roku umrę? Mam 28 lat!”. Rozmawiamy z Patrycją Lisiecką, która stworzyła projekt fotograficzny Młode z Rakiem

Dystres – czym jest i jak sobie z nim radzić? Jak odróżnić go od eustresu

Katarzyna Grochola przeszła operację nowotworu płuca. "Walka z chorobą polega na tym, żeby się po pierwsze nie przestraszyć"

Katarzyna Grochola przeszła operację nowotworu płuca. „Walka z chorobą polega na tym, żeby się po pierwsze nie przestraszyć”

Chris Evert

Ikona tenisa Chris Evert o swoich zmaganiach z ciężką chorobą: „Na 90 procent już do mnie nie wróci”

Krzysztof Szewczyk

Krzysztof Szewczyk po latach wyznał, dlaczego zniknął z telewizji. Dziennikarz zmagał się ze śmiertelną chorobą

10 sposobów na to, by nie zwariować. Radzi Kasia Bem

„Pracując fizjoterapeutycznie, na twarzy pacjenta pojawia się uśmiech albo łzy – ale nie takie spowodowane bólem fizycznym” – o terapii uwalniania stresu mówi mgr Paulina Wciórka / archiwum prywatne

„Podczas pracy fizjoterapeutycznej na twarzy pacjenta pojawia się uśmiech albo łzy. Ale nie takie spowodowane bólem fizycznym” – o terapii uwalniania stresu mówi fizjoterapeutka Paulina Wciórka

Inteligentny nóż jest w stanie wykryć nowotwór w ciągu kilku sekund

To prawdziwy przełom w diagnostyce raka! Inteligentny nóż jest w stanie wykryć nowotwory macicy w ciągu kilku sekund

Julie Bowen

Pielęgniarka rzuciła stresującą pracę, by wyleczyć zaburzenia odżywiania. „Emocje, które odczuwałam, musiały mieć drogę ujścia, więc zajadałam je”