Przejdź do treści

Pierwsza pomoc u osoby powieszonej. Co należy zrobić? Tłumaczy ratownik medyczny

Mężczyźni przeprowadzają pierwszą pomoc manekinowi, jako osobie powieszonej
Pierwsza pomoc u osoby powieszonej. Co należy zrobić? Tłumaczy ratownik medyczny/ Printscreen Youtube Adrian Zadorecki Pierwsza Pomoc Kursysos
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Co 40 sekund ktoś na świecie popełnia samobójstwo, podaje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Statystycznie najczęstszą metodą odebrania sobie życia jest powieszenie. Jeśli zobaczysz osobę, która w ten sposób targa się na swoje życie, reaguj jak najszybciej. Jak przeprowadzić pierwszą pomoc u osoby powieszonej? Tłumaczy ratownik medyczny Adrian Zadorecki na swoim filmie instruktażowym. 

Co roku około 800 tysięcy ludzi odbiera sobie życie. Dziennie jest to ponad 2 tys. osób. Ponadto na każde samobójstwo przypada aż 20 prób samobójczych, czytam w raporcie WHO. Zamach na własne życie jest także drugą (po wypadkach drogowych) główną przyczyną śmierci młodych ludzi w wieku 15–29 lat.  Najczęściej wybieraną metodą odebrania sobie życia jest powieszenie.

Polska jest jednym z 25 krajów na świecie, w których dochodzi do największej liczby zamachów samobójczych zakończonych zgonem. Statystyki alarmują – w 2017 roku samobójstwo popełniło aż 5275 osób! Rok później liczba ta spadła do 5182. Nie zmienia to jednak faktu, że dane przedstawiane przez policję są zatrważające. Największą ilość zamachów samobójczych ze skutkiem śmiertelnym notuje się w grupie wiekowej 55 – 64 lat. Z kolei dniem tygodnia najczęściej wybieranym przez osoby, które odbierają sobie życie jest poniedziałek – wyjaśnia na swoim profilu na Facebooku Zadorecki.

Mężczyzna uciska klatkę piersiową na manekinie noworodka, aby pokazać jak przeprowadzić pierwszą pomoc

Pierwsza pomoc u osoby powieszonej – krok po kroku

Samobójstwo przez powieszenie polega na zaciśnięciu pętli wisielczej na szyi, siłą zacisku natomiast jest ciężar ciała. Osoba, która zdecydowała się na ten czyn umiera na skutek zamknięcia dopływu krwi do mózgu poprzez nacisk na tętnice szyjne. Jeśli zobaczysz osobę, która postanowiła odebrać sobie życie w ten sposób, reaguj natychmiast! Każda sekunda w tej sytuacji jest cenna. Jak to zrobić?

Tematem pierwszej pomocy w przypadku osoby powieszonej zajął się ratownik medyczny Adrian Zadorecki. Specjalista na co dzień pracuje w pogotowiu ratunkowym oraz jest wykładowcą akademickim i instruktorem kursów medycznych i szkoleń z pierwszej pomocy. Swoją wiedzą chętni dzieli się w mediach społecznościowych oraz na blogu „Kursysos”, którego jest autorem. Na krótkim filmiku wyjaśnił i pokazał, co należy zrobić, jeśli jesteśmy świadkami próby samobójczej poprzez powieszenie.

Pierwsza pomoc u osoby powieszonej

– Po pierwsze należy jak najszybciej odciąć osobę poszkodowaną, by zapewnić jej dopływ powietrza. Koniecznie pamiętajmy, aby ciało nie opadło bezwładnie podczas upadku, tylko było odpowiednio podtrzymane.

– Następnie układamy ofiarę płasko na plecach i sprawdzamy oddech. Pochylamy się nad poszkodowanym tak, aby móc poczuć jego oddech na policzku. Jeśli w ciągu 10 sekund wystąpiło od 2 do 3 wdechów, wówczas oddech jest prawidłowy.

Warto wiedzieć

Nie pomyl oddechu agonalnego z prawidłowym oddechem. Oddech agonalny – słaby, ciężki, głośny lub łapanie powietrza. Jest objawem zatrzymania krążenia.

– Bezzwłocznie dzwonimy na numer ratunkowy 112 i czekamy na przyjazd karetki pogotowia. Nie zapominajmy również o zadbaniu o bezpieczeństwo własne oraz poszkodowanego – rozejrzyjmy się, czy w pobliżu nie ma żadnych czynników, które mogłyby stanowić zagrożenie.

– Poszkodowanego układamy w pozycji bezpiecznej ustalonej: prostujemy w stawie łokciowym tę rękę, która znajduje się bliżej nas, drugą zaś delikatnie zginamy pod jego głową w taki sposób, by wierzchnia strona dłoni dotykała przeciwległego policzka. Nogę znajdującą się dalej od nas układamy pod kątem 90 stopni. Lewą rękę kładziemy na plecach poszkodowanego, zaś prawą przytrzymujemy zgiętą kończynę i obracamy ofiarę na bok. Delikatnie odchylamy głowę danej osoby po to, aby zapewnić odpowiednią wentylację powietrza. Pozostajemy z poszkodowanym do momentu przyjazdu pogotowia ratunkowego, zapewniając jej komfort psychiczny oraz termiczny (w tym celu możemy użyć koca bądź kurtki). Kontrolujemy funkcje życiowe co 10 minut. Postępujemy tak w przypadku, gdy ofiara ratowana przez nas osoba jest przytomna i oddycha lub jest nieprzytomna, ale jej oddech jest prawidłowy.

– Jeżeli jednak osoba poszkodowana nie oddycha i jest nieprzytomna, konieczne jest wykonanie resuscytacji krążeniowo – oddechowej. Najpierw musimy jednak wezwać karetkę pogotowia lub poprosić o to inną osobę, która jest w pobliżu.

– Wykonanie resuscytacji krążeniowo – oddechowej należy rozpocząć od przeprowadzenia 30 rytmicznych ucisków klatki piersiowej. Jeśli znamy poszkodowanego wykonujemy 2 oddechy metodą usta-usta oraz kolejne 30 ucisków klatki piersiowej . Czynności przeprowadzamy wówczas na zmianę. W przypadku gdy nie znamy ofiary, wykonujemy jedynie uciśnięcia do momentu przywrócenia funkcji życiowych lub przyjazdu karetki pogotowia. W sytuacji, w której poszkodowany odzyska prawidłowy oddech, należy ułożyć go w pozycji bezpiecznej ustalonej tak, jak opisano wyżej. Oczywiście pozostajemy z ratowaną osobą do momentu przyjazdu karetki pogotowia, zapewniając jej komfort psychiczny i termiczny

– tłumaczy ratownik.

Zobacz instruktaż krok po kroku.

 

Szukasz pomocy? Tu ją znajdziesz:

Całodobowe Centrum Wsparcia – 800 702 222

Telefon Zaufania dla Osób Dorosłych w Kryzysie Emocjonalnym – 116 123 (Czynny od poniedziałku do piątku w godz. 14.00-22.00)

Młodzieżowy Telefon Zaufania – 192 88 lub Bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży – 116 111 (czynne codziennie od 12:00 do 02:00)

Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji – 22 594 91 00 (działa w środy i w czwartki  od 17.00 do 19.00)

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.