Przejdź do treści

Po udarze partnerka ReZigiusza ma niedowład ciała. Apeluje do kobiet o badania przed sięgnięciem po antykoncepcję

Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Pod koniec kwietnia Remigiusz Wierzgoń, jeden z najpopularniejszych polskich youtuberów, poinformował, że jego dziewczyna Weronika jest w szpitalu. Jak później sama przyznała, przeszła udar i trudno jej wrócić do sprawności. Za pośrednictwem mediów społecznościowych zaapelowała do innych kobiet, by przed rozpoczęciem stosowania antykoncepcji hormonalnej przebadały krzepliwość krwi. Czy to dobra rada? Zapytałyśmy lekarza.

„Idźcie przebadać krzepliwość krwi”

Remigiusz Wierzgoń, znany jako ReZigiusz, to jeden z najpopularniejszych polskich youtuberów. Jego kanał na YouTube śledzi prawie 5 milionów osób. Pod koniec kwietnia poinformował swoich fanów, że jego dziewczyna Weronika znalazła się w szpitalu. Niedawno kobieta zabrała głos w sprawie swojego stanu zdrowia:

„Od mojego zdarzenia minął już ponad miesiąc. Jestem w stanie delikatnie ruszyć lewą nogą, ale ręka dalej nie reaguje. Przyjechałam dzisiaj do kliniki, gdzie będę codziennie walczyć o powrót do pełnej sprawności”- napisała na Instagramie.

Wyznała także, że kłopot sprawia jej wykonywanie codziennych, podstawowych czynności, takich jak wzięcie prysznica czy przejście do innego pomieszczenia. Ale nie zamierza się poddawać.

Wiadomo już, że Weronika przeszła udar. Jak dotąd nie poznała jednak jego przyczyny.  Zaapelowała natomiast do kobiet, żeby dbały o siebie i o swoje zdrowie.

„Pisze do mnie wiele osób, które niestety też przeszły udar mózgu i to w bardzo młodym wieku. U niektórych przyczyną była antykoncepcja… dziewczyny, jeśli stosujecie antykoncepcję hormonalną, idźcie przebadać krzepliwość krwi. (…) Pytajcie swoich lekarzy i dbajcie o swoje zdrowie. (…) Mam nadzieję, że chociaż kilka osób po przeczytaniu tego posta, weźmie sobie to do serca i pójdzie zrobić co należy. (…) Nie tylko dla siebie, ale również swoich bliskich – napisała Weronika.

 

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Weronika (@garszcioszka)

ReZigiusz również na swoim profilu na Instagramie zachęcił do badań kontrolnych. Poinformował także, że nadal nie będzie go w sieci przez jakiś czas, ponieważ całą uwagę skupia na Weronice.

„Sytuacja jest nadal dynamiczna i dopóki się nie uspokoi, nie wyobrażam sobie funkcjonować jak dawniej”- napisał w najnowszym poście.

Dr Małgorzata Andrzejewska

Antykoncepcja: czy jest groźna?

Udar mózgu (inaczej apopleksja) to uszkodzenie, obumarcie fragmentów tego narządu spowodowane zatrzymaniem dopływu krwi do tkanki mózgowej.

W przypadku udaru liczy się każda chwila. Im szybciej pacjent otrzyma pomoc, tym jego szanse na przeżycie i całkowite wyleczenie będą większe. Jak się szacuje, każdego roku udar dotyka w Polsce ok. 80 tys. osób, aż 30 tys. z nich umiera w ciągu miesiąca. Choć zazwyczaj apopleksja jest problemem ludzi starszych, to jednak nie omija także młodych, w wieku od 20 do 35 lat.

Choroba ta w dużej mierze ma związek ze stylem życia i sposobem odżywiania się.

Do „winowajców” udaru zalicza się m.in. :

Czy na tej liście powinny znaleźć się także pigułki antykoncepcyjne? Czy mogą one wywołać udar? Zapytaliśmy o to lekarza Krzysztofa Kucharskiego, ginekologa z Centrum Medycznego Damiana. 

– W sposób pośredni: tak – odpowiada. – Jeżeli u pacjentki wystąpiły wcześniej zaburzenia krzepnięcia krwi, wyszły nieprawidłowe badania dotyczące krzepnięcia krwi albo jeśli ma np. genetyczne predyspozycje do krzepnięcia, bo jest np. nosicielem genów, które to powodują, może tak się zdarzyć. A jeśli włączymy jej jeszcze środki antykoncepcyjne, zwiększa się u niej ryzyko udaru, żylaków czy zakrzepicy.

Krzysztof Kucharski podkreśla, że kobieta zanim sięgnie po antykoncepcję, powinna zrobić szereg badań.

– Nie przepisujemy antykoncepcji pacjentkom ze zwiększoną możliwością zakrzepicy oraz udaru mózgu – zaznacza.

Czy kobieta całkowicie zdrowa może czuć się komfortowo i bezpiecznie, przyjmując pigułki antykoncepcyjne?

– Nawet z pozoru zdrowym kobietom zawsze robimy badania, bo mogą być rzeczy ukryte – odpowiada lekarz. – Jeśli w badaniach wyjdą nieprawidłowości, nie dajemy tego typu środków pacjentce.

Udar nie zawsze pojawia się nagle i niespodziewanie. Warto być czujną i reagować na niepokojące symptomy płynące z naszego organizmu.

– Kiedy kobieta odczuwa drętwienia nóg, powinna natychmiast odstawić tabletki antykoncepcyjne – ostrzega lek. Krzysztof Kucharski.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.