3 min.
Polacy chcą się szczepić przed wirusem HPV. W aptekach brakuje preparatów

iStock
Gwałtowny wzrost zapotrzebowania na szczepionkę HPV sprawił, że w hurtowniach farmaceutycznych, aptekach i przychodniach odnotowuje się problemy z jej dostępnością. Główny producent – koncern MSD Polska – przyznaje, że nie nadąża z produkcją.
Lekarze zlecają szczepienia przeciwko HPV, wirusowi wywołującemu raka szyjki macicy, ale ich realizacja nie jest możliwa, bo w polskich aptekach zabrakło preparatów. Główny producent – koncern MSD Polska wyjaśnił w rozmowie z „Gazetą Wyborczą”, że powodem jest wzmożone zainteresowanie szczepieniami, zwiększenie liczby narodowych programów szczepień i skomplikowany oraz czasochłonny proces produkcyjny. Koncern nie nadąża z produkcją stąd braki w dostępności. Szczepionkę ma też firma GSK, która dodatkowe dostawy do Polski zorganizowała w maju. Po tej partii nie ma już śladu, a kolejna ma się pojawić dopiero jesienią – we wrześniu lub październiku.
– Szczepią się Amerykanki, Australijki, a od dwóch lat również Chinki, co zatrzęsło rynkiem farmaceutycznym. Tylko w Szanghaju zainteresowanie komercyjnymi szczepionkami jest 30 razy większe niż dostawy. Producenci nie nadążają z produkcją – informuje „Gazeta Wyborcza”.
Szczepienia na HPV nie są refundowane przez NFZ
Według statystyk na raka szyjki macicy umiera każdego dnia ok. pięciu Polek, rocznie liczba ta sięga 2000 kobiet. Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) jest jedną z głównych przyczyn wywołujących ten typ nowotworu szyjki macicy. Wirus HPV jest przenoszony głównie drogą płciową, dlatego zaleca się, by szczepionkę przeciwko niemu stosować przed pierwszą inicjacją seksualną.
– Największa skuteczność tej szczepionki jest, jeśli została podana przed inicjacją seksualną, ale to nie jest tak, że po inicjacji nie szczepimy w ogóle. Później oczywiście można i zaleca się, ale jej skuteczność z biegiem czasu spada – wyjaśnił w rozmowie z Hello Zdrowie Łukasz Durajski, pediatra z Kliniki Endokrynologii i Diabetologii Dziecięcej Instytutu „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie.
Szczepionka przeciwko HPV w Polsce nie jest refundowana. Coraz częściej jednak na finansowanie szczepień decydują się samorządy między innymi w Krakowie, Gdyni, Poznaniu, Gdańsku i od jesieni w Warszawie. Jedna dawka szczepionki kosztuje ok. 200-300 zł, ale do podania – jak tłumaczy Durajski – potrzebne są 2-3 dawki. Badania potwierdzają, że zaaplikowana przed rozpoczęciem życia seksualnego niemal w 100 proc. chroni przed rakiem szyjki macicy.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Poleć artykuł koleżance
Zobacz także

Łukasz Durajski: rodziców, którzy są przeciwnikami szczepień, nazywam wątpiącymi a nie antyszczepionkowcami

Czy można zaszczepić dziecko w czasie upałów? Pediatra Łukasz Durajski wyjaśnia, czy to zdrowe

Szczepionka MMR nie powoduje autyzmu. Potwierdzają to najnowsze badania przeprowadzone na 650 tys. dzieci
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

22.03.2023
„Neurolog uznał, że nie mam zespołu Tourette’a, bo nie mam tiku przeklinania, który dotyczy 10 proc. chorych” – mówi Piotr, który z zaburzeniem tym żyje od 25 lat

21.03.2023
„Czym innym jest spędzać z dzieckiem czas i pytać je o różne rzeczy, a czym innym węszyć, podglądać, nasłuchiwać. To forma agresji”. O nadopiekuńczych rodzicach mówi psycholożka Magdalena Halicka

20.03.2023
„Dla osoby głuchej język polski jest językiem obcym. We własnym kraju czujemy się jak obcokrajowcy” – mówi Zuzanna Szymańska z Akademii Młodych Głuchych

20.03.2023