Przejdź do treści

Pozycja do spania – dlaczego jest ważna dla naszego kręgosłupa? Jak nie powinnyśmy układać naszego ciała w czasie snu?

Kobieta w czasie snu
Pozycja do spania – dlaczego jest ważna dla naszego kręgosłupa? Jak nie powinnyśmy układać naszego ciała w czasie snu? / iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Zdarza ci się obudzić się z bólem kręgosłupa albo karku? Często mówisz po przebudzeniu, że źle spałaś? Być może powinnaś zmienić pozycję. O tym, jak najlepiej ułożyć nasze ciało do spania, mówi w rozmowie z Hello Zdrowie fizjoterapeutka Magdalena Mikołajczyk.

Dobra pozycja do spania – dlaczego jest ważna?

Jeśli chcesz mieć zdrowy kręgosłup, powinnaś zadbać nie tylko o to, w jakiej pozycji siedzisz podczas pracy czy jedzenia obiadu. Ważne jest też to, jaką pozycję przyjmujesz podczas snu. Fizjoterapeutka Magdalena Mikołajczyk podkreśla, że jeśli ułożymy nasze ciało w odpowiedni sposób w nocy, to unikniemy bólu i obciążenia kręgosłupa w dzień.

Pozycja, w jakiej się śpi, jest szczególnie ważna dla osób borykających się z różnymi problemami bólowymi okolicy kręgosłupa. Przyjęcie nieodpowiedniej pozycji może zwiększyć objawy – wyjaśnia fizjoterapeutka.

Kobieta z lampą w ręce

Jaka pozycja jest najlepsza, a jakiej unikać?

Fizjoterapeutka zaznacza, że nie można jednoznacznie określić, jaka pozycja będzie dobra dla każdej z nas. Jak tłumaczy, będą decydować o tym między innymi stopień zmian zwyrodnieniowych i krzywizny kręgosłupa. Powinnyśmy obserwować nasze ciało i znaleźć takie ułożenie, w którym najlepiej się czujemy w czasie snu i po przebudzeniu.

Warto pamiętać, aby biodro podczas leżenia na boku było w jednej linii z ciałem. Można do tego użyć poduszki, koca albo wałka. Opadające kolano i skręcona noga negatywnie wpływają na stawy biodrowe i kręgosłup – mówi.

Lepiej uważać też na spanie na brzuchu. Pozycja ta wymaga skręcenia głowy o mniej więcej 90 stopni w stosunku do jej naturalnego ułożenia. Możemy w ten sposób nadwyrężyć szyjny odcinek kręgosłupa, co sprzyja powstawaniu urazów.

Kobieta leży na łóżku. W ręku trzyma święcącą kulę

Pozycja to nie wszystko

Nie bez znaczenia jest nie tylko jak, ale też, na czym śpimy. Często mówi się, że przy problemach z kręgosłupem najlepsza do spania jest twarda powierzchnia. Czy tak jest rzeczywiście?

– Nie jest to prawdą, że twardy materac jest najlepszy dla kręgosłupa. Każdy musi dobrać twardość pod swój organizm – tłumaczy Mikołajczyk.

Fizjoterapeutka podkreśla, że nie zawsze ból kręgosłupa w nocy albo po przebudzeniu wiąże się z nieprawidłową pozycją albo źle dobranym materacem czy poduszką. A może być on oznaką poważnych problemów, które bez konsultacji ze specjalistą będą narastały.

W pierwszej kolejności powinno się zdiagnozować problem u lekarza i fizjoterapeuty. Błędem jest szukanie pozycji do spania, która zlikwiduje ból czy dyskomfort i zaprzestanie na tym działania – tłumaczy.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.