3 min.
Problem z zaparciami? Zobacz, co twój organizm chce ci powiedzieć

Problem z zaparciami? Zobacz, co twój organizm chce ci powiedzieć Istock.com
Zaparcia to bardzo częsty problem, zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Od czego mogą zależeć? Jak się z nimi uporać?
Spis treści
Jak często odwiedzać toaletę?
Według naukowców, każdy człowiek powinien wypróżniać się raz dziennie. Nie jest to jednak reguła. Nasze wypróżnianie zależy od wielu czynników, w tym głównie osobistych. Na jakość, ilość i częstotliwość oddawania kału mają wpływ dieta, ruch, a nawet stan psychiczny. Nie można zatem jednoznacznie określić, czy w pełni zdrowy człowiek powinien wypróżniać się raz na dzień czy raz na dwa dni. Są jednak sytuacje, gdy czujemy, że nasze jelita nie pracują prawidłowo. Bóle brzucha i niemożność wydalenia przedłużają się nawet do tygodnia. Taki stan jest bardzo niezdrowy i może negatywnie wpływać na późniejszą pracę jelit oraz doprowadzić do rozwinięcia się hemoroidów. Dlaczego spotyka nas coś takiego jak zaparcia i jak się ich pozbyć?
Twoja dieta jest nieodpowiednia
Jeśli od paru dni nie byłaś w toalecie, to znaczy, że towarzyszy ci zaparcie. Być może spowodowane jest ono nieodpowiednią dietą? Zastanów się, co jadłaś przez ostatnie dni. Czy w twoich posiłkach główne miejsce zajmowały węglowodany, tłuszcz i cukier? Są to rodzaje pokarmów, które zostawiają złogi w jelitach i bardzo długo są przetwarzane przez organizm.
Najlepszym sposobem będzie uzupełnienie diety w cenny dla jelit błonnik oraz witaminy, szczególnie B12. Pozwolą one oczyścić organizm i poprawić trawienie. Błonnika i witamin szukać należy w wielu owocach i warzywach, a także produktach wieloziarnistych.
Oto przykładowe produkty:
- maliny,
- gruszki,
- jabłka,
- płatki owsiane,
- otręby żytnie,
- brokuły,
- brukselka.
Staraj się jeść mniejsze porcje, ale regularnie. Świetnym pomocnikiem może okazać się kefir lub jogurt naturalny. Ważne jest również ciągłe spożywanie płynów, najlepiej niegazowanej wody mineralnej. Unikaj herbaty, kawy, a przede wszystkim alkoholu, które obciążają organizm.
Masz za mało ruchu…
Częstym powodem zaparć jest siedzący tryb życia. Jeśli pracujesz w biurze, staraj się robić częste przerwy na krótkie ćwiczenia. Zamiast czytania książki lub oglądania filmów, poświęć trochę czasu na wyjście na spacer, bieganie, jogę lub lekki fitness. Wysiłek fizyczny może czynić cuda. Poprawia się wówczas krążenie krwi, które pomaga prawidłowo się wypróżnić. Każdy człowiek w ciągu tygodnia powinien osiągać około 150 minut umiarkowanego wysiłku fizycznego. Nie należy jednak przesadzać, bo im intensywniejsze ćwiczenia, tym większy wysiłek dla układu trawiennego.
… ale za dużo stresu
Według International Foundation for Gastrointestinal Disorders (IFFGD), nasz układ nerwowy dość mocno kontroluje działania układu trawiennego. Jeśli twoje życie wypełnione jest stresującymi sytuacjami lub ogólnym napięciem, może się to przeobrazić w problemy z zaparciami.
Warto znaleźć więcej czasu dla siebie, w odosobnieniu, aby móc skupić się na swoich potrzebach. Pomagają w tym różne ćwiczenia, na przykład oddechowe. Wystarczy wdychać głęboko powietrze w wyprostowanej pozycji, starając się otwierać maksymalnie przeponę. Ćwiczenia można powtarzać w dowolnej chwili do kilkunastu wdechów i wydechów. Uspokojenie swojego umysłu może skutkować polepszeniem pracy jelit i żołądka. Dobrze jest się skupić na takich ćwiczeniach i pozbyć się nieprzyjemnego problemu.
Źródło: livestrong
Poleć ten artykuł koleżankom
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

29.05.2023
„20 proc. pacjentek, niejednokrotnie nawet z zaawansowaną endometriozą, nie ma żadnych dolegliwości bólowych” – mówi dr Jan Olek

27.05.2023
Uważano, że kobietom papierosy szkodzą szczególnie, niszcząc nie tyle ich zdrowie, co moralność. Jak kiedyś leczono tytoniem

25.05.2023
„Perspektywa psychoterapeuty nie ogranicza się do spojrzenia na indywidualne cierpienie. Sięga do tego, co się dzieje między światem a człowiekiem” – mówi Bogdan de Barbaro

23.05.2023