Przejdź do treści

Proktolog – kim jest i za co odpowiada?

Proktolog — kim jest i za co odpowiada?
Proktolog — kim jest i za co odpowiada?
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Proktologia jest obszarem medycyny, który skupia się na chorobach jelita grubego i odbytnicy, a lekarz, który specjalizuje się w tej tematyce, nazywany jest proktologiem. Z jakimi problemami można się do niego zgłosić? Jakie badania wykonuje? Jak przebiega wizyta u proktologa? Dowiedz się więcej.

Czym zajmuje się proktolog?

Proktolog jest specjalistą w zakresie diagnozowania i leczenia dolegliwości oraz chorób związanych z końcowym odcinkiem przewodu pokarmowego. W jego skład wchodzi jelito grube, odbytnica, kanał odbytu i odbyt. Ze względu na specyfikę specjalizacji, która jest dość wstydliwa i intymna, mnóstwo ludzi mimo niepokojących objawów, decyduje się na wizytę u proktologa dopiero w momencie, kiedy są one na tyle uciążliwe, że uniemożliwiają normalne funkcjonowanie.

Kiedy warto iść do proktologa?

Każde nieprawidłowości w wypróżnianiu się, ból, swędzenie, dyskomfort w okolicy odbytu, wzdęcia połączone z bólem brzucha wymagają konsultacji z proktologiem. Po przeprowadzeniu wywiadu i badaniu będzie mógł on określić, co jest przyczyną złego samopoczucia.

Oto możliwe choroby i dolegliwości, którymi zajmuje się proktolog:

Jak wygląda wizyta u proktologa?

Na wizytę do proktologa można umówić się prywatnie lub na NFZ, od tego zależy też w dużej mierze czas oczekiwania. Spotkanie ze specjalistą składa się z kilku etapów. Pierwszym z nich jest szczegółowy wywiad z pacjentem. Padają wówczas pytania o przebyte choroby, stosowane leki, aktualną dietę, aktywność fizyczną, dolegliwości, które sprowadziły pacjenta do gabinetu.

Następnie proktolog przechodzi do badania podstawowego, czyli badania per rectum. Polega ono na sprawdzeniu kondycji odbytu, odbytnicy i kanału odbytu palcem. U zdecydowanej większości pacjentów budzi to dyskomfort psychiczny, natomiast jest konieczne, by wykryć ewentualne zaburzenia.

Po przeprowadzeniu badania podstawowego proktolog może zalecić dodatkowe, specjalistyczne badania. Dzieje się tak, kiedy diagnozowane są nieprawidłowości w wyglądzie i strukturze odbytu lub w momencie, kiedy leczenie farmakologiczne nie przynosi efektów. Wówczas niezbędna jest dalsza diagnostyka, która kończy się zabiegiem chirurgicznym.

Jakie badania wykonuje proktolog?

Poza podstawowym badaniem per rectum, które wykonywane jest na pierwszej wizycie, proktolog może zlecić szereg badań dodatkowych. Zalicza się do nich:

  • RTG jelita grubego,
  • test na krew utajoną,
  • USG przezodbytnicze,
  • wlew doodbytniczy,
  • badanie kału,
  • badanie krwi.

oraz badania specjalistyczne:

  • kolonoskopię — polega na dokładnym zapoznaniu się z wnętrzem jelita grubego dzięki endoskopowi. Umożliwia pobranie elementu do analizy, usunięcie polipa, zatamowanie krwawienia, a także poszerzenie zwężenia jelitowego.
  • anoskopię — badanie wykonuje się za pomocą wziernika. Pozwala on ocenić dokładnie kondycję kanału odbytu, a także końcowego odcinka odbytnicy.
  • rektoskopię — polega na głębszym wziernikowaniu jelita niż w przypadku anoskopii. Przy tym badaniu lekarz jest w stanie pobrać elementy do badania histopatologicznego.

Warto pamiętać, że…

Część ludzi uważa dolegliwości związane z odbytem za wstydliwe i często bagatelizuje objawy rozwijających się chorób. Niestety prowadzi to do poważnych i bolesnych konsekwencji, które wymagają specjalistycznego leczenia. Proktologia to specjalizacja jak każda inna, a lekarz jest człowiekiem, który rozumie te problemy zdrowotne. Dlatego też w razie podejrzeń, że coś jest nie tak, należy niezwłocznie umówić się na wizytę. Choroba wykryta we wczesnym stadium rozwoju jest zdecydowanie łatwiejsza do wyleczenia.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.