Przejdź do treści

Bezbarwny mocz – co oznacza mocz jak woda?

Kobieta pijąca wodę
kolor moczu/iStockphoto.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Amerykanka robi wyjątkowe pamiątki dla rodziców, którzy stracili dziecko. „Muszą wiedzieć, że ich dzieci nie zostaną zapomniane”
Szyje wyjątkowe pamiątki dla rodziców, którzy stracili dzieci. „Muszą wiedzieć, że ich maluchy nie zostaną zapomniane”
Rany i rozcięcia – rodzaje i pierwsza pomoc
Nie ma dowodów na to, że szczepionki Moderny i Pfizera są niebezpieczne dla kobiet w ciąży – tak mówią wyniki nowego badania
Szczepionki mRNA na COVID-19 bezpieczne dla kobiet w ciąży? Opublikowano pierwsze tak duże badanie na ten temat
Ile osób w Polsce zmarło po szczepionce na COVID-19? U ilu wystąpiła zakrzepica? Znamy najnowsze dane
Dr Joanna Kuschill-Dziurda: W pandemii więcej osób decyduje się na zabiegi medycyny estetycznej. Założymy maseczkę i nikt nic nie zauważy

Jasny, bezbarwny mocz, a może wręcz przeciwnie – mocz ciemnożółty? To, jaki kolor ma mocz wiele mówi o stanie nawodnienia organizmu, a także funkcjonowaniu układu moczowego. W taki obrazowy sposób organizm daje ci znać, gdy nie przyjmujesz odpowiedniej ilości płynów. Co oznacza bezbarwny mocz? Czy to prawidłowy kolor moczu? „Ważne jest znalezienie złotego środka, bo picie zbyt dużej ilości wody, również może zaszkodzić”, twierdzi lekarz rodzinny Krzysztof Lachowski. 

Bezbarwny mocz – picie dużej ilości wody

Wiele mówi się o konsekwencjach zbyt małej podaży płynów i odwodnienia. Okazuje się, że równie istotnym problemem jest picie zbyt dużej ilości wody. Wówczas pojawia się rozcieńczony, bezbarwny mocz. Czy może mieć to negatywny wpływ na organizm?

Lek. Krzysztof Lachowski: Skrajności nie są dobre, nawet najzdrowszych produktów. Do nadmiernego nawodnienia dochodzi stosunkowo rzadko, głownie sportowcy mają tendencję do „wlewania” w siebie nieracjonalnej ilości napojów. Jest zasada, aby pić wodę regularnie małymi łykami. Wypijanie całej 1,5 litrowej butelki wody na raz nie jest dobrym pomysłem. Jeśli pijemy więcej niż nasze nerki są w stanie przefiltrować i usunąć wraz z moczem, jest to niebezpieczne zjawisko, ponieważ może spowodować gromadzenie się zbyt dużej ilości wody w krwiobiegu. Nadmierne nawodnienie zaburza równowagę płynów w ciele, zaburzając jego podstawowe procesy. Co ważne, dochodzi do rozcieńczenia ważnych substancji we krwi, a wszelkie witaminy i minerały, które zostały spożyte wraz z posiłkiem, są wypłukiwane.

U kogo może wystąpić bezbarwny mocz?

Nadmiernie rozcieńczony, bezbarwny mocz jak woda występuje u osób, które narażone są na przewodnienie organizmu. Mowa o osobach przyjmujących znaczne ilości płynów. Oto, co o problemie przewodnienia, prowadzącym do pojawienia się bezbarwnego moczu mówi ekspert:

Przede wszystkim dotyczy to sportowców, a dokładniej mówiąc, osoby trenujące wytrzymałościowo, np.  maratończycy lub kolarze. Często podczas treningów wypijają oni zbyt dużą ilość płynów w krótkim czasie, a nerki nie są w stanie pracować na tak szybkich obrotach. Ze względu na to, że każdy ma inne zapotrzebowanie na wodę, uwarunkowane płcią, trybem życia i stanem zdrowia, nie podaje się dokładnych dawek przekroczonej ilości, ale najczęściej jest to już ponad 5 litrów wody dziennie.

Podobnie jak w przypadku odwodnienia, objawy picia zbyt dużej ilości wody często są bagatelizowane, bo można je łatwo wytłumaczyć, np. zmęczeniem w pracy lub gorszym dniem. Należą do nich: bóle głowy, dezorientacja, nudności, a w dłuższej perspektywie czasu może nawet dojść do nieprzytomności i śpiączki. Nadmierne picie wody powoduje dysfunkcje nerek, dlatego może także dojść do niewydolności.

Bezbarwny mocz – przyczyny, które mogą niepokoić

Przyjmowanie zbyt dużych ilości płynów to problem, z którym można sobie bez problemu poradzić. Okazuje się jednak, że bezbarwny mocz może pojawić się w przebiegu niektórych schorzeń. Jakich? Tych, które prowadzą do rozcieńczenia moczu. Dlaczego mocz jest żółty? Kolor moczu zależy od zawartości w nich barwnika urobilinogenu. Im bardziej rozcieńczony mocz, tym mniej w nim barwnika – i wtedy zaniepokoić może cię bezbarwny kolor moczu.

Bezbarwny mocz u dorosłych i dzieci może świadczyć o cukrzycy, w przebiegu której wydzielane są bardzo duże objętości moczu. Cukrzycę można podejrzewać, gdy pojawiają się takie objawy jak wzmożone pragnienie i picie wody w nocy, suchość skóry, osłabienie i senność, zawroty głowy czy zaburzenia widzenia. Bezbarwny mocz towarzyszy także żółtaczce hemolitycznej, gdy zażółceniu skóry towarzyszy oddawanie moczu bezbarwnego, o nie zmienionej objętości. Pozostałe przyczyny występowania bezbarwnego moczu to:

Bezbarwny mocz u dziecka

Bezbarwny mocz jak woda u dziecka nie musi stanowić źródła niepokoju – być może maluch pije duże ilości płynów i bardzo jasny mocz jest objawem nadmiaru wody w organizmie. Jeśli jednak pogarsza się samopoczucie dziecka, a zmianie odcienia moczu na bezbarwny towarzyszy znaczna zmiana jego objętości – może to świadczyć o cukrzycy czy chorobach nerek. Wszelkie wątpliwości rozwieje wówczas badanie ogólne moczu.

Bezbarwny mocz w ciąży – wody płodowe czy mocz?

U kobiet w ciąży pojawienie się bezbarwnego moczu może nasuwać pytanie: to wody płodowe czy mocz? Wody płodowe to płyn owodniowy chroniący płód. Odejście wód płodowych jest fizjologicznym zwiastunem porodu. Jak rozpoznać sączenie się wód płodowych i odróżnić je od bezbarwnego moczu? Mocz ma swój charakterystyczny zapach, podobnie jak wody płodowe. Jak rozpoznać, czy to bezbarwny mocz czy wyciek wód płodowych? Płyn owodniowy pachnie lekko słodkawo i ma delikatną, opalizującą barwę. Gdy zauważymy w toalecie bezbarwny mocz, należy upewnić się, czy to nie wody płodowe, układając się w pozycji leżącej. Gdy nadal czujemy wyciek płynu – mogą to być wody płodowe. Wówczas konieczna jest konsultacja z lekarzem.

Jeśli mamy przypuszczenia, że pijemy zbyt mało lub zbyt dużo, obserwujmy swój mocz. U osoby zdrowej jest on dobrym wskaźnikiem stanu nawodnienia. Weryfikacja odbywa się za pomocą koloru: jasnożółty świadczy o poprawnym stanie, ciemnożółty – potrzebujemy więcej wody, a bezbarwny, że jednak przesadzamy z ilością

Ciemny mocz – objaw odwodnienia

Gdy pijemy za mało – źle, gdy pijemy za dużo – również źle. Zatem, jak znaleźć złoty środek, aby nawodnić organizm, ale w odpowiedniej dla siebie ilości? Odwodnienie występuje wówczas, gdy tracimy więcej wody, niż przyjmujemy, a ciało w konsekwencji nie ma wystarczającej ilości do prawidłowego funkcjonowania. Zjawisko to jest szczególnie niebezpieczne dla dzieci i osób starszych. Aby nie popadać w skrajności, zaleca się pić 2-3 litry wody dziennie, w zależności od płci, pogody, aktywności fizycznej i stanu zdrowia. Wówczas nie pojawia się bezbarwny mocz, tylko mocz ciemnożółty.

Czy najczęstszą przyczyną odwodnienia jest zbyt mała ilość spożywanych napojów?

Lek. Krzysztof Lachowski: Owszem, do odwodnienia dochodzi głównie wtedy, gdy nie dostarczamy sobie wystarczającej ilości płynów. Są jednak pewne okoliczności, w których szczególnie jesteśmy narażeni. Są to między innymi: zatrucia pokarmowe, infekcje i choroby, podczas których zdarzają się wymioty i biegunka. To właśnie wtedy, powinniśmy pić więcej, niż zwykle. Trzeba mieć także na uwadze to, że niektóre leki, które przyjmujemy podczas choroby, mogą zwiększać ryzyko odwodnienia.

Zapotrzebowanie na wodę zwiększa się także podczas upałów i wysiłku fizycznego. Wtedy tracimy znacznie więcej wody, pocąc się. Pragnienie nie zawsze jest wiarygodnym wskaźnikiem zapotrzebowania organizmu na płyny, bo wiele osób, szczególnie starszych, nie odczuwa pragnienia, dopóki nie jest już odwodniona. Dlatego ważne jest zwiększenie poboru wody podczas upałów lub choroby.

Porozmawiajmy o objawach. Kiedy powinna zapalić się czerwona lampka?

Jeśli chodzi o dziecko będzie to suchość ust i  języka, brak łez podczas płaczu, drażliwość oraz rzadkie oddawanie moczu. U dorosłych występuje bardzo silne pragnienie, zmęczenie, osłabienie organizmu, poczucie „kręcenia się w głowie”, migrena oraz rzadkie oddawanie moczu. Dorośli często te objawy bagatelizują, bo jednak zawsze znajdzie się więcej oczywistych powodów do zmęczenia, typu: praca, natłok obowiązków. Dochodzi do ogólnie złego samopoczucia, bo kiedy normalna zawartość wody w ciele jest zmniejszona, zaburza to równowagę minerałów, w konsekwencji wpływając na takie podstawowe odczucia: energii, siły. W końcu, woda stanowi dwie trzecie ciała i odgrywa ważną funkcję: wspomaga trawienie, nawilża stawy, odżywia skórę i, co ważne w kontekście samopoczucia, usuwa toksyny z organizmu.

odwodnienie organizmu - kobieta pije wodę z butelki

Nietypowy kolor moczu – co oznacza?

Prawidłowy kolor moczu to lekko żółty, słomkowy. Wiesz już, co może oznaczać bezbarwny mocz. Jaki jeszcze odcień może mieć mocz? Kolor czerwony może świadczyć o obecności krwi w przebiegu chorób nerek czy infekcji, ale równie dobrze może to być barwnik zawarty w buraczkach, które zjadłaś na obiad. Co oznacza biały mocz? Mleczny odcień moczu wskazywać może na obecność ropy i bakterii w przebiegu zakażenia układu moczowego. Mocz zielonkawy towarzyszy zakażeniu pałeczką ropy błękitnej, a czarny mocz pojawia się podczas przyjmowania preparatów żelaza. 

 

Badanie moczu – ocenia nie tylko kolor moczu

Wystarczy pobrać próbkę moczu, aby uzyskać wiele istotnych informacji. Podczas badania ogólnego moczu oceniane są następujące parametry:

  • kolor moczu – bezbarwny mocz, mocz słomkowy, mocz ciemnożółty, czerwony, mętny, zielonkawy
  • pH moczu
  • zapach moczu
  • obecność glukozy, białka, ciał ketonowych
  • obecność krwi w moczu
  • badanie osadu moczu (komórki nabłonka, bakterie, kryształy, wałeczki, erytrocyty).

Bibliografia:

Atlas osadów moczu. S. Althof i J. Kindler; Wydawnictwo Medyczne Sapota, 2005

kobieta sięgająca po szklankę wody

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Moczenie nocne u dzieci i dorosłych – przyczyny, leczenie

Jak pozbyć się wody z organizmu? Sposoby i przyczyny dolegliwości

Kobieta

Parkinson to najszybciej rozwijająca się choroba neurologiczna na świecie. Winny może być związek chemiczny

Cewka moczowa – budowa i schorzenia układu moczowego

Pęcherz moczowy – budowa i choroby układu moczowego

Kobieta

5 błędów, które popełniasz przed 10 rano

Masaż wirowy – rodzaje, wskazania, przygotowanie, cena

Kąpiele solankowe – właściwości i wskazania do zabiegu

Kobieta z kwiatem

Co powinno zaniepokoić w trakcie oddawania moczu? Wyjaśnia fizjoterapeutka uroginekologiczna

Bicze szkockie – działanie, cena, wskazania, efekty

Nefron – budowa i funkcje, zaburzenia funkcjonowania

Elektrolity – sprawdź, czego jeszcze o nich nie wiesz

Zatrzymanie wody w organizmie. Oto przyczyny

Zespół Fanconiego

Zespół Fanconiego – przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Zbyt długie trzymanie moczu. Urolog ostrzega: prowadzi to do licznych infekcji i schorzeń

Dzieci muszą pić! Jak często? Jakie napoje będą najlepsze? 5 najważniejszych zasad

Mocznik we krwi i moczu – badanie, normy, interpretacja

Amoniak w moczu i we krwi – badanie, norma, zatrucie amoniakiem

Picie wody – zalety. Co daje przy odchudzaniu? Ile pić wody?

Kawa się skończyła, a potrzebujesz energetycznego kopa o poranku? Są inne sposoby!

Kobieta siedzi na skale

Nietrzymanie moczu i obniżenie narządów miednicy – czy można je odziedziczyć? Tłumaczy Pani Fizjotrener

Zimny prysznic na odchudzanie i gorączkę – czy jest zdrowy?

Ciężarna kąpie się w morzu

Infekcje w wodzie. Czy ciężarna może bezpiecznie kąpać się w basenie lub jeziorze?

Pijesz gazowaną wodę zamiast „zwykłej”? Sprawdź, jakie ma wady i zalety

Najpopularniejsze

Respirator

Jak wygląda intubacja i podłączenie pacjenta do respiratora? Wyjaśnia anestezjolożka Zofia Patyna-Giżejowska

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

białe plamy na paznokciach

Białe plamy na paznokciach – co oznaczają i jak się ich pozbyć?

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Kobieta i mężczyzna

Jak uprawiać seks analny, żeby nie bolało? Mamy kilka porad

Saturacja — czym jest i jaką zbadać?

Saturacja – czym jest i jak ją zbadać? Jaki jest prawidłowy poziom saturacji?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

ozdrowieńcy po COVID-19

Czy od ozdrowieńca możesz się zarazić koronawirusem? Wyjaśnia prof. Anna Boroń-Kaczmarska

Torbiel - twarz kobiety z widocznymi krostkami

Torbiel – czym jest, gdzie występuje i czy jest groźna dla zdrowia?

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm