Przejdź do treści

Przełom w antykoncepcji! Stworzono pierwsze na świecie przeciwciała, które niszczą… plemniki

Para
Syntetyczne przeciwciała, które w 99,9 proc. niszczą plemniki / Zdjęcie: Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Zespół naukowców ze Stanów Zjednoczonych opracował pierwsze na świecie syntetyczne przeciwciała, które w 99,9 proc. unicestwiają plemniki. Nowa metoda może być alternatywą dla popularnej antykoncepcji hormonalnej dla kobiet.

Antykoncepcja dla kobiet

Współczesna medycyna oferuje duży wachlarz metod antykoncepcyjnych. Jednym z dwóch najczęściej stosowanych rozwiązań jest antykoncepcja mechaniczna, inaczej barierowa, polegająca na stworzeniu plemnikom fizycznej przeszkody w drodze do komórki jajowej. Mowa tutaj o prezerwatywach, kapturkach dopochwowych czy wkładkach domacicznych. Kolejną popularną metodą jest antykoncepcja hormonalna. Najczęściej stosowana jest w postaci tabletek antykoncepcyjnych, ale wśród nowoczesnych form znajdują się też plastry i zastrzyki hormonalne.

Wszystko wskazuje na to, że kobiety wkrótce mogą doczekać się alternatywy dla tych sposobów antykoncepcji. Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych opracowali nowatorską metodę zapobiegania ciąży, która pozwala niszczyć plemniki zanim zdążą zagnieździć się w komórce jajowej. Swoimi osiągnięciami pochwalili się na łamach czasopisma „Science Translational Medicine”. Najnowsze wyniki badań naukowców z Teksasu i Uniwersytetu Północnej Karoliny mogą zrewolucjonizować dotychczasowe metody zapobiegania zapłodnieniu podczas stosunków płciowych.

Przeciwciała, które niszczą plemniki w 99,9 proc.

Amerykańscy badacze ustalili, że za bezpłodność u niektórych kobiet odpowiadają obecne w ich pochwach przeciwciała. Badacze wykorzystali przeciwciała pochodzące od bezpłodnych kobiet i zmodyfikowali je w taki sposób, by nie mogły wiązać się z plemnikami. Okazało się, że syntetyczne zamienniki są 10-krotnie skuteczniejsze w neutralizowaniu męskiego nasienia niż naturalne przeciwciała, które pobrano od ochotniczek.

Potrzebna kolejna faza badań

Po obiecujących wynikach testów laboratoryjnych naukowcy postanowili sprawdzić, jak zmodyfikowane przeciwciała IgG zachowają się u żywego zwierzęcia. W związku z tym wstrzyknęli roztwór zawierający przeciwciała do pochwy u kilku owiec. Po pewnym czasie wykonali kolejne zastrzyki, wprowadzając do dróg rodnych owiec ludzką spermę. Po dwóch minutach pobrali próbki z pochwy każdej owiec. Wyniki pokazały, że zmodyfikowane przeciwciała eliminują plemniki znajdujące się w zaaplikowanej owcom ludzkiej spermie z 99,9 proc. skutecznością.

Teraz zadaniem naukowców będzie sprawdzenie, czy stworzone przeciwciała okażą się równie skuteczne w testach na ludziach. Jeśli wyniki badań będą podobne jak na wcześniejszym etapie, wkrótce może czekać nas spory przełom w antykoncepcji.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.