Przejdź do treści

Pulsujący ból zęba – co może oznaczać i kiedy występuje?

Pulsujący ból zęba - co może oznaczać i kiedy występuje?
Pulsujący ból zęba - co może oznaczać i kiedy występuje? Rawpixel.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Pulsujący ból zęba jest sygnałem, że należy udać się do dentysty. Ten rodzaj bólu powiązany jest przede wszystkim z daleko posuniętymi stanami zapalnymi toczącymi się w jamie ustnej, które bez interwencji lekarza będą tylko postępować dalej.

Pulsujący ból zęba – nieleczona próchnica

Jeśli ból pojawia się w obrębie zęba, który wcześniej nie był leczony, najprawdopodobniej mamy do czynienia ze stanem zapalnym miazgi. Jest to zakażenie wywołane przede wszystkim przez próchnicę. Infekcja bakteryjna sprawia, że miazga nie tylko staje się bolesna, ale przede wszystkim puchnie, napierając na ściany komory zębowej. Dlatego ból pulsuje w rytm bicia serca – naczynia krwionośne w zębie znajdują się tuż obok nerwu.

Zdarza się jednak, że pulsujący ból pojawia się pomimo braku widocznej próchnicy. Może to oznaczać, że ząb zaczął psuć się od dołu – doszło do zapalenia wierzchołków korzenia. Bólowi może towarzyszyć opuchlizna oraz powstanie ropnia.

Jedynym skutecznym sposobem leczenia w takiej sytuacji jest usunięcie zainfekowanych tkanek. W przypadku zapalenia miazgi wiąże się to z leczeniem kanałowym, natomiast infekcje wierzchołków korzenia są wskazaniem do resekcji.

Kobieta w ciąży z bólem zęba

Pulsujący ból zęba po zabiegu dentystycznym

Zdarza się, że ból zęba ma swoją przyczynę w nieprawidłowo założonej plombie. Jeśli dentysta założy wypełnienie zbyt wysoko lub będzie operował zbyt blisko miazgi zęba, może dojść do wtórnego zapalenia. Niestety, w takim wypadku konieczne jest powtórzenie leczenia.

Pulsujący ból po leczeniu kanałowym może mieć z kolei wiele przyczyn. Zdarza się, że dentyści stosują stare sposoby leczenia, wiążące się z zatruciem miazgi – wtedy ból może trwać do chwili, gdy nie dojdzie do obumarcia tkanek. Z kolei ból zęba martwego, który przeszedł pełne leczenie kanałowe jakiś czas temu, może wiązać się z utworzeniem się ropnia podwierzchołkowego lub niedokładnym przeleczeniem kanałów.

Pulsujący ból zęba po zabiegu ortodontycznym

Po wizycie u ortodonty również może wystąpić pulsujący ból zęba. Zazwyczaj oznacza to, że aparat stały został przykręcony zbyt ciasno. Warto poprosić lekarza o jego poluzowanie, jeśli pulsujący ból utrzymuje się dłużej niż kilka godzin od wizyty.

Jak ukoić nagły ból zęba?

W zależności od stopnia zaawansowania, jak i umiejscowienia stanu zapalnego zęba, ulgę mogą przynosić zimne lub ciepłe okłady. Dobrze też zaopatrzyć się w niesteroidowe leki przeciwzapalne, zawierające ibuprofen lub ketoprofen.

W przypadku bólu zęba nieleczonego należy jak najszybciej udać się do dentysty, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się stanu zapalnego na okoliczne tkanki. Pamiętaj, że próchnica może przenieść się na sąsiadujące zęby.

O bólu po zabiegu dentystycznym należy poinformować lekarza. Być może przepisze wtedy odpowiednie leki – antybiotyki lub mocniejsze środki przeciwbólowe. W niektórych przypadkach konieczna może okazać się korekta wypełnienia albo powtórny zabieg (wymiana plomby, leczenie kanałowe, resekcja korzenia itd.)

 

Źródła:

  1. Dobrogowski, M. Kuś, K. Siedlak, J. Wordliczek, Ból i jego leczenie, Warszawa 1996, wyd. Springer PWN
  2. Białecka, Terapia skojarzona bólu w nowej formule farmaceutycznej. Twój Przegląd Stomatologiczny 2011, nr 12, s. 67
  3. Agnihotry, Anirudha; Fedorowicz, Zbys; van Zuuren, Esther J.; Farman, Allan G.; Al-Langawi, Jassim Hasan (February 17, 2016). „Antibiotic use for irreversible pulpitis”. The Cochrane Database of Systematic Reviews
  4. Neville BW, Damm DD, Allen CA, Bouquot JE (2002). Oral & maxillofacial pathology (2nd ed.). Philadelphia: W.B. Saunders
  5. Miglani S, Aggarwal V, Ahuja B (October 2010). „Dentin hypersensitivity: Recent trends in management”. Journal of Conservative Dentistry. 13 (4): 218–24

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.