Przejdź do treści

Rak płuc – objawy, przyczyny, leczenie

mężczyzna umiera
Fot. Photographee.eu/AdobeStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Kręgosłup kocha siłownię, ale…
Owocowe chutneye – lato zamknięte w słoiku
„Nasz organizm nie przeżyje bez tkanki tłuszczowej”. Nie przejmuj się wystającym brzuchem! Fizjoterapeutka tłumaczy, dlaczego to jest zdrowe
istockphoto.com
Chcesz schudnąć? Poznaj 6 zaskakujących trików
Adidas
Adidas Originals wraz z Pharrellem Williamsem i znanymi w środowisku feministycznym działaczkami walczą o prawa kobiet

Co roku na nowotwór płuc choruje w Polsce ponad dwadzieścia tysięcy osób. Większość pacjentów to mężczyźni, u których raka diagnozuje się dopiero w zaawansowanym stadium. To dlatego, że objawy raka płuc są początkowo mało charakterystyczne. W leczeniu nowotworów płuc wykorzystuje się zabiegi operacyjne, chemioterapię i radioterapię. Rokowania są na ogół niepomyślne.

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

lek. Marta Dąbrowska
Marta Dąbrowska
lekarz

Według danych statystycznych, z tym nowotworem zmaga się corocznie około miliona osób na całym świecie. Niektórzy nawet nie wiedzą o chorobie, ponieważ objawy wczesne raka płuc są mało charakterystyczne i podobne do innych schorzeń niezwiązanych z nowotworem. Z tego powodu leczenie jest opóźnione i ponad 50% chorych z rozpoznanym rakiem płuc umiera przed upływem 5 lat od diagnozy.

Rak płuc – co to za choroba?

Rak płuc jest nowotworem złośliwym który ma tendencję do przerzucania się w inne miejsca w organizmie. Z nowotworem płuc walczą głównie mężczyźni, choć istnieje sporo przypadków zachorowań wśród kobiet i liczba ta stale rośnie. Leczenie nowotworu płuc jest utrudnione, ponieważ rak przez długi czas rozwija się bezobjawowo. Poszczególne etapy rozwoju mogą trwać nawet kilkanaście lat. W wielu przypadkach guza wykrywa się przez przypadek, przy okazji kontrolnych badań obrazowych. Na leczenie radykalne może być już za późno. Najczęstszą przyczyną zachorowania na raka płuc jest nałogowe palenie tytoniu. Dużo wyższe ryzyko zachorowania na raka płuc mają także bierni palacze. Co prawda chorują także osoby niepalące, ale takie przypadki występują o wiele rzadziej. Czynnikami predysponującymi do zachorowania są także substancje szkodliwe, z którymi chory ma długotrwały kontakt. Do takich substancji zalicza się azbest, krzemionkę, węglowodory aromatyczne, spaliny lub przemysłowe zanieczyszczenia powietrza. Jakie są objawy raka płuc?

Tabletki

Objawy raka płuc

Przy raku płuc objawy wczesne są mało charakterystyczne, a ich pojawienie się jest związane z konsekwencjami nałogowego palenia lub infekcji. Rzadko kiedy uważa się je za początkowe symptomy choroby nowotworowej.

Początkowe objawy nowotworu płuc to męczący kaszel i towarzysząca mu duszność nasilająca się zwłaszcza rano, gdy chory dopiero co wstał z łóżka. Dolegliwości ulegają nasileniu także w trakcie wysiłku. Chory jest mało wydolny oddechowo, a jego płuca są podatne na nawracające infekcje. W badaniu osłuchowym pacjenta słyszalny jest świst. Ciągłe pokasływanie nazywa się „kaszlem palacza”. Wielu lekarzy interpretuje to jako konsekwencję nałogowego palenia, dlatego nie zlecają dodatkowych badań diagnostycznych. W ten sposób choroba może się bezkarnie rozwijać aż do momentu, gdy pojawią się inne niepokojące objawy. W późniejszych stadiach objawy nowotworu płuc są bardziej zauważalne. Chory staje się osłabiony i jest nękany przez nawracające infekcje górnych dróg oddechowych. Widoczne staje się powolne wyniszczenie organizmu, ponieważ chory traci na wadze w krótkim odstępie czasu i w ogóle nie ma apetytu.

W rozwoju raka płuc objawem choroby mogą być również kłujące bóle w klatce piersiowej. W wielu przypadkach jest to zwiastun przerzutów raka na inne narządy lub tzw. przerzut do płuc będący następstwem rozwoju innego nowotworu. Świadczy to również o możliwości gromadzenia się płynu w opłucnej. Niestety jest to objaw bardzo źle rokujący. Pacjent, który ma “wodę w płucach”, może się udusić.

Zobacz także

Rak płuc – leczenie, rokowania

Leczenie raka płuc powinno być rozpoczęte najszybciej, jak to tylko możliwe. Największe szanse na przeżycie mają osoby, u których nowotwór zdiagnozowano w początkowym stadium. Dla nich początkiem terapii jest operacja chirurgiczna polegająca na wycięciu chorobowo zmienionej tkanki. Pierwszy etap leczenia wymaga dokładnej diagnostyki laboratoryjnej i obrazowej. Dzięki temu możliwa jest ocena ogólnego stanu chorego i stopnia zaawansowania choroby. Jeśli diagnoza będzie pomyślna, pacjent zostanie skierowany na operację, a potem chemio- i/lub radioterapię. U niektórych pacjentów leczenie operacyjne jest niemożliwe. Są zbyt wyniszczeni nowotworem i ewentualnymi przerzutami, aby byli w stanie przeżyć operację. Bywa też tak, że guz jest nieoperacyjny i poza ewentualną chemioterapią niewiele można zrobić. Takim osobom zaleca się leczenie paliatywne, które łagodzi cierpienie. Szanse na przeżycie chorego z nieoperacyjnym nowotworem płuc są znikome. Większość pacjentów umiera w okresie kilku miesięcy od momentu postawienia diagnozy.

Bibliografia

Przytrzymaj
i odkryj

1. T. Guðbjartsson, „Rak płuc. Informacja dla pacjentów i ich krewnych”, Reykjavik, listopad 2016.
2. M. Krzakowski, J. Jassem, „Nowotwory płuca i opłucnej oraz śródpiersia”, „Zalecenia postępowania diagnostyczno-terapeutycznego w nowotworach złośliwych - 2013 r.”.

Najnowsze w naszym serwisie

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

„Nie podejmując decyzji o refundacji leku, odbiera Pan mnie i tysiącom Polek, matek, córek, żon, partnerek, szansę na życie!”. Anna Puślecka apeluje do Ministra Zdrowia

kobieta przed komputerem

„Im bardziej napinasz szyję, tym mocniej „ciągniesz” również za nerwy, które przechodzą przez nadgarstek”. Fizjoterapeuta o syndromie biurowego nadgarstka

istockphoto.com

5 codziennych zagrożeń dla kręgosłupa

klimatyzacja

Klimatyzacja – poznaj jej plusy i minusy

usg

6 badań, dzięki którym diagnozujemy nowotwory

swędząca skóra

Dlaczego skóra swędzi? Sprawdź, jaka może być przyczyna problemu

paznokcie

Paznokcie mówią wiele o twoim zdrowiu. Sprawdź, jakie ostrzeżenia mogą ci wysyłać

Pamiętacie hit „Bal wszystkich świętych”? Romuald Lipko z Budki Suflera walczy z nowotworem

kobieta ucząca się reanimacji

Reanimacja a resuscytacja. Jaka jest różnica? Jak je przeprowadzić?

gettyimages.com

Rozwój czerniaka, jednego z najczęściej występujących nowotworów złośliwych u młodych dziewczyn, zależy też od ciebie! Dlaczego? Wyjaśnia lek. Agnieszka Kobyłka-Dziki

Migrena na talerzu. Czego nie jeść, by uniknąć bólu głowy?

„W pierwszej kolejności pobiera się serce, następnie płuca, wątrobę, trzustkę i na końcu nerki”. Panna Chirurg, czyli dziewczyna przy stole operacyjnym, opowiada jak wygląda procedura przeszczepiania

kobieta na wakacjach

5 chorób, które możesz przywieźć z wakacji

Zdrowe pary na talerzu. Zobacz, co korzystnie jest łączyć w swoim menu

Magia naturalnego oddechu. Jak prawidłowo oddychać?

kobieta w stanie lękowym

Stany lękowe – jak i dlaczego powstają? Pokonywanie lęku

Jak pomóc, gdy ktoś się zadławi?

Biegacz ze zdjętymi butami sportowymi i skręconą kostką siedzi na ziemi

Objawy i sposoby leczenia skręconej kostki

kobieta na ćwiczeniach

Tiki nerwowe – jakie są przyczyny, rodzaje i objawy powtarzalnych ruchów mięśni?

Dziewczyna z długimi włosami, uśmiecha się i pokazuje język

Co można wyczytać z języka? Kolor, nalot i faktura mówią dużo o twoim stanie zdrowia

ilustracja przedstawiająca neuroprzekaźniki

Rola neuroprzekaźników w poprawnym funkcjonowaniu organizmu

ilustracja ukazująca leukocyty

Co to są leukocyty? Funkcje białych krwinek oraz przyczyny ich nieprawidłowych wyników

kobieta cierpiąca na leukoplakię otwiera usta

Leukoplakia – jakie czynniki predysponują do jej powstania? Czym jest stan przedrakowy?

lekarz przeprowadzający badania genetyczne

Jak przebiegają badania genetyczne i jakie choroby pozwalają wykryć?