Przejdź do treści

Rak płuc – rokowania, leczenie, rodzaje nowotworów płuc

prześwietlenie płuc
Fot. Minerva Studio/AdobeStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Wielkanocna baba orkiszowa. Znacznie zdrowsza niż klasyczna
Wielkanocna baba orkiszowa. Znacznie zdrowsza niż klasyczna
Podstawowa przemiana materii (PPM) - od czego zależy i jak ją obliczyć?
Podstawowa przemiana materii (PPM) – od czego zależy i jak ją obliczyć?
Mateusz Morawiecki / MWMEDIA
Rząd przedłuża ograniczenia. Nadal nie możemy wychodzić z domów
wysypka na plecach
Dermatolodzy ostrzegają. Zmiany skórne mogą być objawem koronawirusa?
Smutna kobieta - GAD
Czym jest GAD i jakie są jego objawy? Tłumaczy psycholożka Anna Cyklińska

Rak płuc jest jednym z najczęściej spotykanych nowotworów złośliwych w Polsce i na świecie. Choroba długo rozwija się w ukryciu, dlatego leczenie rozpoczyna się dopiero w zaawansowanym stadium. Z tego powodu rokowania przy raku płuc są niekorzystne. Chorzy umierają w ciągu kilku lat od momentu postawienia diagnozy.

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

lek. Marta Dąbrowska
Marta Dąbrowska
lekarz

Długość życia osób, u których zdiagnozowano raka płuc, jest uzależniona od rodzaju nowotworu i stopnia jego rozwoju. Okres pięciu lat przeżywa zaledwie 50% chorych, u których raka płuc rozpoznano w początkowym stadium. Przeżywalność drastycznie się zmniejsza, jeśli u pacjenta pojawiły się przerzuty do innych narządów, np. do wątroby. Szanse na dalsze życie ma jedynie 1% chorych spośród wszystkich zdiagnozowanych przypadków.

Rak płuc – co o nim wiadomo?

Rak płuc to jeden z najbardziej złośliwych nowotworów w Polsce i na świecie. Co roku choruje na niego ponad milion osób. Z chorobą borykają się głównie mężczyźni. Liczba kobiet jest znacznie mniejsza. Na zachorowanie szczególnie narażone są osoby po 40 roku życia.

Czynnikiem ryzyka predysponującym do powstania nowotworu płuc jest nałogowe palenie tytoniu – również bierne. Co prawda nie jest to regułą, ponieważ chorują także osoby niepalące. Nie mniej jednak nałogowy nikotynizm to główny czynnik wymieniany najczęściej wśród przyczyn zachorowania. Grupę innych czynników stanowią substancje o działaniu szkodliwym na organizm tj. azbest, krzemionka, metale ciężkie i chemikalia. Predyspozycje genetyczne są wymieniane najrzadziej.

Rak płuc jest nowotworem o dużym stopniu złośliwości. Potrafi przez kilka lat rozwijać się w ukryciu bez żadnych dolegliwości. W wielu przypadkach jest wykrywany dopiero w zaawansowanym stadium, gdy jest zbyt późno na radykalne leczenie.

tebalet z rentgenem płuc leży na biurku

Objawy raka płuc

Objawy raka płuc są nieswoiste. Ich obecność można przypisać konsekwencjom nałogowego palenia lub infekcjom górnych dróg oddechowych. Do takich objawów zalicza się kaszel napadowy, świsty w oskrzelach słyszalne w badaniu osłuchowym, chrypkę, ogólne osłabienie organizmu.

W późniejszym stadium raka płuc pojawiają się bardziej charakterystyczne symptomy. Chory jest nie tylko osłabiony, ale też mocno traci na wadze i w ogóle nie ma apetytu. W ciągu dnia boryka się ze zlewnymi potami i bólami klatki piersiowej, które mogą być zwiastunem gromadzenia się płynu w opłucnej. Woda w płucach to najczęstszy objaw przerzutów. Jeśli rozpoznane zostaną “woda w płucach” lub rak płuc z przerzutami, rokowania są bardzo niekorzystne.

Rak płuc – rokowania z podziałem na rodzaje nowotworów

Rak płuc ma wiele rodzajów, które różnią się między sobą budową, stopniem zaawansowania i lokalizacją. Na podstawie tych kryteriów wyróżnia się:

  • Rak płaskonabłonkowy – najczęściej spotykany nowotwór płuc. Przy raku płaskonabłonkowym rokowania są zależne od stopnia zaawansowania guza.
  • Drobnokomórkowy rak płuc – rokowania tej postaci nowotworu są bardzo niekorzystne, ponieważ lubi on przerzucać się na inne narządy. Przy raku płuc drobnokomórkowym rozsianym rokowania są praktycznie zerowe, zwłaszcza gdy nowotwór przerzutuje   do mózgu lub do kości. Osobom z guzami przerzutowymi można zaproponować jedynie leczenie paliatywne, którego celem będzie złagodzenie bólu. Średnia długość życia u chorych z komórkowym rakiem płuc wynosi około 6–8 miesięcy.
  • Gruczolakorak płuc – rokowania przy raku gruczołowym płuc jest trudno określić. Długość życia jest zależna od stopnia rozwoju choroby. Jeśli rak jest wykryty w początkowym stadium, to szansę na przeżycie ma 50% chorych spośród wszystkich rozpoznanych przypadków.
  • Rakowiak – jako jedyny z nowotworów płuc ma dobre rokowania.

Małe szanse na przeżycie mają pacjenci, u których wykryto przerzuty do płuc. Rokowania w takich przypadkach są bardzo niepomyślne. Chorzy żyją na ogół kilka miesięcy od momentu zlokalizowania guza pierwotnego.

Zobacz także

Rak płuc – leczenie

Leczenie nowotworu płuc jest możliwe, jeśli pozwala na to stan ogólny chorego i stopień zaawansowania guza. Do prawidłowego rozpoznania potrzebna jest szczegółowa diagnostyka laboratoryjna i obrazowa. O ile nie doszło do przerzutów na inne narządy (jak w przypadku raka płuc z przerzutami do węzłów chłonnych lub wątroby), to jest szansa na wycięcie komórek nowotworowych. Operacje chirurgiczne wykonuje się u pacjentów z guzem, który nie nacieka opłucnej i nie jest przerzutem wtórnym nowotworu innego narządu.

Dużą rolę w terapii odgrywa samopoczucie pacjenta. Jeśli jego organizm jest wyniszczony chorobą, może nie przeżyć operacji i późniejszej chemio- i\lub radioterapii. U chorych, u których rozpoznano rak płuc nieoperacyjny, rokowania są bardzo złe. W większości takich przypadków możliwe jest jedynie leczenie paliatywne, które ma złagodzić dolegliwości bólowe.

Bibliografia

Przytrzymaj
i odkryj

1. M. Dylewska, M. Mikułowska, S. Nowak, dr. B. Falkiewicz, „Rak płuca w Polsce - perspektywa społeczna i medyczna 2016”, publikacja raportu: Bristol-Myers Squibb, Warszawa 2016.
2. M. Krzakowski, J. Jassem, „Nowotwory płuca i opłucnej oraz śródpiersia, Zalecenia postępowania diagnostyczno-terapeutycznego w nowotworach złośliwych - 2013 r.”.

Najnowsze w naszym serwisie

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Archiwalne zdjęcie z czasów pandemii hiszpanki/Underwood Archives/Getty Images

Grypa hiszpanka. Historia największej pandemii na świecie

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Mastektomia – i co dalej? Rehabilitacja, ćwiczenia, wskazówki

Mastektomia – i co dalej? Rehabilitacja, ćwiczenia, wskazówki

książka do anatomii, płuca

Samoistne włóknienie płuc – informacje o chorobie, objawach i leczeniu

nalewanie kawy do kubka

Kawa i jej wpływ na zdrowie. Poznaj wszystkie zalety picia kawy

Kancerofobia u młodej osoby / istock

Co roku 160 tys. Polaków dowiaduje się, że ma nowotwór. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób cierpi na kancerofobię

Sala na onkologii dziecięcej. Rodzice w małym pomieszczeniu śpią na podłodze, czuwając przy chorych dzieciach

Jak wygląda onkologia dziecięca w Polsce? Przepełnione sale, dzieci z chemioterapią na korytarzach, rodzice śpią na podłodze

kobieta w laboratorium

Terapia CAR-T to nowa metoda leczenia raka. Uratowała życie pierwszej Polce chorej na chłoniaka

Jak rozpoznać zawał i pomóc osobie, która go przechodzi? Poznaj porady ratownika medycznego!

„Pokaż środkowy palec nowotworowi!” – poznańscy lekarze okazują solidarność z chorymi w wideo FaqRak

Hair Love / screen YouTube.com

Animacja krótkometrażowa „Hair Love”, czyli historia z chorobą nowotworową w tle, zdobyła Oskara. Opowieść wzrusza do łez

Koktajl z jagód

Jagody açaí – nowa nadzieja w walce z rakiem?

Romuald Lipko

Romuald Lipko nie żyje. Muzyka zespołu Budka Suflera pokonał nowotwór

Jerzy Stuhr

Jerzy Stuhr w poruszającej kampanii dla dzieci chorych onkologicznie

„Istnieje wyraźna relacja między śmiechem a zwiększoną aktywnością komórek antyrakowych” – mówi Piotr Bielski, prowadzący zajęcia jogi śmiechu dla osób z chorobą onkologiczną

„Uważam, że stres wywołał to wszystko, co mnie spotkało. Wyhodowałam sobie guza na własne życzenie” – mówi Ina Dźwierzyńska od trzech lat żyjąca z guzem mózgu

Rak jelita grubego / istock

Codziennie na raka jelita grubego w Polsce umierają 33 osoby. Co czwarty pacjent, u którego diagnozuje się chorobę, ma przerzuty do innych organów

rozciągająca się kobieta

O czym może świadczyć ból żeber? Jak wyglądają objawy? Jak złagodzić ból?

„Ważne, by zobaczyć coś więcej niż chorobę i nadać życiu sens, dzięki któremu możemy jeszcze coś razem przeżyć”. Psychoonkolog dr Mariola Kosowicz mówi o trudnych uczuciach towarzyszących rodzinie osoby chorej na raka

„Ważne, by zobaczyć coś więcej niż chorobę i nadać życiu sens, dzięki któremu możemy jeszcze coś razem przeżyć”. Psychoonkolog dr Mariola Kosowicz mówi o trudnych uczuciach towarzyszących rodzinie osoby chorej na raka

MukoMama. Życie z mukowiscydozą

kobieta podczas badania piersi

Biopsja mammotomiczna. Na czym polega badanie i jak się do niego przygotować?

Jaglany detoks – oczyść swój organizm szybko i bezpiecznie

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Jak pomóc, gdy ktoś się zadławi?

Najpopularniejsze

8 rzeczy, których organizm kobiety nie wybacza po 30-tce

Sandra Kubicka

Sandra Kubicka: nigdy już nie powiem, że jestem w stu procentach zdrowa, nawet jeśli kiedyś będę czuła się lepiej

„Wyjście z toksycznego związku nie łatwe, ale jest możliwe. I trzeba to zrobić. Dla siebie”. Dr Bogdan Stelmach o niezdrowych relacjach w parze

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Co robić, aby przenieść doznania na wyższy poziom?

cynk w migdałach

Cynk – gdzie go szukać? Poznaj 5 naturalnych źródeł cynku

Mama zakleja plaster dziekcu. Na zdjeciu widoczne dłonie na drewnianym stole

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

kobieta z bólem zęba

Ropień zęba – domowe sposoby na opuchliznę

Kobieta trzymająca się za plecy na dole z powodu bólu pleców

Co oznacza ból pleców na dole i jakie podjąć leczenie, by go uśmierzyć?

kobieta, leżąca na łóżku, z bolącym brzuchem

Jak rozpoznać zakażenie owsikami? Czy pasożytów można pozbyć się domowymi sposobami?

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

kobieta trzymająca się obiema rękami z okolice mostka

Co oznacza ból w mostku? Charakter i różne przyczyny dolegliwości

sen

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

spuchnięta powieka - kobieca powieka

Spuchnięta powieka – przyczyny i leczenie opuchlizny. Domowe sposoby na opuchnięte powieki.

seks analny

Ciekawi cię seks analny? Mamy dla ciebie 9 wskazówek, które pozwolą ci się do niego sensownie przygotować

Produkty zawierające witaminę A

Witamina A – właściwości, występowanie i suplementacja. Za co odpowiada w organizmie?

Ropiejące oczy kobiety

Ropiejące oczy u dzieci i dorosłych – przyczyny i metody leczenia