Przejdź do treści

Ile trwa i jak wygląda rekonwalescencja po operacji nosa?

Ile trwa i jak wygląda rekonwalescencja po operacji nosa? Unsplash.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Operacje nosa to jedne z najtrudniejszych z medycznego punktu widzenia procedur zabiegowych, a podczas rekonwalescencji konieczne jest samodzielne dbanie o właściwą pielęgnację. Plastyka nosa może być wykonana z powodów typowo zdrowotnych lub też estetycznych. Jak wygląda operacja nosa? Jakie są wskazania medyczne, aby ją wykonać? Co jeszcze warto wiedzieć?

Najczęściej wykonywane operacje nosa 

Operacje nosa to cała grupa różnych interwencji chirurgicznych, których celem jest zmiana kształtu nosa czy też plastyczna korekta jego struktur. Jak wspomniano, przeprowadzane są zarówno w celach zdrowotnych, jak i estetycznych. W niektórych przypadkach chodzi o poprawę funkcji pełnionych przez nos, a więc na przykład oddychania. W innych szczególne znaczenie ma wyeliminowanie problemu takiego jak chrapanie lub bezdech senny 

Plastyczne operacje nosa są także ważne dla poprawienia komfortu życia, chociaż największe znaczenie ma tutaj zmiana wyglądu narządu węchu. W zależności od celu operacji koszt wynosi od 12 do 30 tysięcy złotych, a jeżeli problem jest bezpośrednim zagrożeniem dla zdrowia lub życia pacjenta, może być refundowany ze środków państwowych (NFZ). 

Czego możesz doświadczyć po zabiegu chirurgicznym nosa? 

Operacja nosa trwa zwykle około 2-3 godziny, w zależności od rodzaju wykonywanych procedur. Mogą po niej wystąpić różne skutki uboczne takie jak obrzęk nosa, ból i dyskomfort, zaburzenia oddychania, asymetria przegrody nosowej, bliznowce, reakcje alergiczne, dlatego bardzo duże znaczenie ma wykonywanie tego typu zabiegów w renomowanych placówkach medycznych.  

Tuż po operacji pacjenci zwykle zaczynają oddychać ustami, ponieważ nos jest zatkany tamponadą, a to może powodować suchość w ustach, co z kolei przyczynia się do rozwoju infekcji wirusowych i bakteryjnych gardła. Do tego dochodzi ból oraz dyskomfort, zarówno w obrębie narządu węchu, jak i górnej wargi. 

Rekonwalescencja po operacji nosa 

Na wstępie warto zaznaczyć, że czas całkowitej rekonwalescencji po operacji nosa wynosi od sześciu do dwunastu miesięcy. Niestety pierwsze tygodnie po powrocie ze szpitala do domu są dosyć trudne, a powrót do sprawności wiąże się zwykle z dużym dyskomfortem, bólem, a czasami z bezsennością. Dlatego do najważniejszych zaleceń pozabiegowych można zakwalifikować: 

  • stosowanie zimnych okładów przez co najmniej 2-3 dni, 
  • spanie na plecach z lekko uniesioną głową, np. na dwóch poduszkach, 
  • aplikowanie odpowiednich preparatów nawilżających śluzówkę przez 1-2 tygodnie, 
  • ograniczenie aktywności fizycznej do spacerów, jogi czy rozciągania, 
  • przez 6 tygodni po operacji nie wolno nosić okularów ani wydmuchiwać nosa, a także uprawiać forsownych sportów, zwłaszcza kontaktowych, 
  • przez 6 miesięcy po operacji konieczne jest stosowanie kremów ochronnych z filtrem na nos, a szczególnie na blizny. 

W 3. dobie po operacji (po usunięciu setonów) można oddychać przez nos, jednak niedozwolone jest wydmuchiwanie go. Szwy oraz opatrunek usztywniający są usuwane w 7. dobie po operacji. Dopiero po 14. dniach możliwy jest powrót do obowiązków zawodowych, poza pracami, w których wymagany jest duży wysiłek fizyczny. Oczywiście każdy przypadek jest traktowany indywidualnie, dlatego zawsze powinnaś stosować się do wytycznych lekarza prowadzącego. 

Oddychanie nosem pomaga zapobiegać chorobom układu oddechowego, takim jak przeziębienie i grypa, reguluje przepływ powietrza i zmniejsza ryzyko problemów takich jak próchnica. (...) Niezakłócone oddychanie przez nos odgrywa ważną rolę w prawidłowej fizjologii snu.

Nancy Lovering, MedicalNewsToday, https://www.medicalnewstoday.com/articles/nose-surgery-for-breathing

Czas rekonwalescencji po operacji nosa 

Czas wstępnej rekonwalescencji po operacji nosa wynosi 14 dni – to najtrudniejszy okres. Jednak tak naprawdę dopiero po 6. tygodniach pacjenci mogą wrócić do większości czynności zawodowych, aktywności sportowej czy noszenia okularów. Na pierwsze efekty operacji nosa trzeba zwykle poczekać przynajmniej trzy tygodnie, jednak okres regeneracji skóry trwa nawet do 12. miesięcy. Ostateczna normalizacja stanu nosa widoczna jest więc po około roku po operacji.  

 

Bibliografia: 

  1. Miłoński J., Pietkiewicz P., Olszewski J., Operacje endoskopowe nosa i zatok przynosowych w materiale własnym, Otolaryngologia Polska 2011, 65: 14-19. 
  2. Pisera P., Antoszewski B., Fijałkowska M., Kasielska A., Iljin A., Odległe wyniki estetyczne chirurgicznego leczenia wrodzonych zniekształceń nosa – porównanie oceny pacjenta i chirurga, Otolaryngologia Polska 2012, 66: 280-284. 
  3. Przylipiak A., Podstawy medycyny estetycznej. Podręcznik dla studentów kosmetologii, Wydawnictwo Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, Białystok 2014. 
  4. Szyfter W., Borucki Ł., Wróbel M., Technika czterech rąk w operacjach endoskopowych nosa i zatok przynosowych – doświadczenia własne, Otolaryngologia Polska 2008, 62: 7-10. 

Najnowsze w naszym serwisie

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.