4 min.
Rekonwalescencja po operacji nosa – zalecenia lekarskie, czas gojenia, pielęgnacja

Fot. motortion/AdobeStock
Operacje plastyczne nosa mogą być wykonywane z zalecenia lekarza dla poprawy zdrowia i mechaniki oddychania bądź udrożnienia dróg oddechowych. Często jednak pacjenci decydują się na nie sami ze względów estetycznych, aby zmienić kształt nosa i poprawić samopoczucie.
Spis treści
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Agnieszka Widera
lekarz
Nieudana operacja nosa to ryzyko, z jakim wiąże się ingerencja chirurgiczna w jego tkanki. Ból, opuchlizna czy blizny są naturalnymi powikłaniami zabiegu. Wymagają odpowiedniego postępowania. Rekonwalescencja po operacji nosa powinna przebiegać zgodnie z zaleceniami lekarskimi, a czas wygojenia ran uzależniony jest od pacjenta i rodzaju przebytej operacji nosa.
Operacja plastyczna nosa
Operacja nosa to ogólne określenie na zabieg chirurgiczny zwany rhinoplastyką, którego celem jest zmiana kształtu nosa, czyli centralnej części twarzy wpływającej na ogólny jej charakter i wygląd. Zmniejszenie nosa bądź inna plastyczna korekta jego struktur to jeden z najbardziej popularnych zabiegów chirurgii plastycznej. Umożliwia poprawę zaburzonych proporcji nosa powstałych na skutek wad wrodzonych, chorób, przebytych urazów i procesu starzenia się, które mogą wpływać również na dyskomfort psychiczny. Operacje nosa ukierunkowane są na poprawę wszelkich niedoskonałości w ocenie pacjenta dotyczących kształtu, ale również funkcji, jakie pełni nos w układzie oddychania. Warunkiem poddania się operacji plastycznej nosa jest zakończony proces naturalnego wzrostu tkanek nosa oraz brak ogólnych przeciwwskazań zdrowotnych do zabiegu chirurgicznego. Zazwyczaj czas trwania przeciętnej operacji nosa wynosi około 3 godzin.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Rodzaje operacji plastycznych nosa
Do najbardziej popularnych zabiegów z zakresu korekty kształtu nosa należą m.in.:
- operacja garbu nosa, czyli chrząstki nosa;
- operacja czubka nosa, czyli korygująca profil zakończenia nosa;
- operacja szerokiego nosa, zmieniająca kształt nozdrzy;
- operacja przegrody nosowej polegająca na jej wyprostowaniu; to zabieg refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia i tym samym najczęściej wykonywany; jego celem jest udrożnienie dróg oddechowych i ułatwienie oddychania.
Czy operacja nosa boli?
W zależności od rodzaju i skali wykonywanych zmian chirurgicznych pacjent podczas operacji może być znieczulony ogólnie lub miejscowo. W związku z tym sam zabieg jest bezbolesny, jednak niesie ryzyko komplikacji. Powikłania operacji nosa to:
- długotrwały i rozlany obrzęk nosa;
- drętwienia, zaburzenia czucia w okolicy nosa i centralnej części twarzy;
- zaburzenia oddychania;
- asymetria przegrody nosowej i nosa;
- problemy z gojeniem się ran pooperacyjnych, bliznowce;
- infekcje, reakcje alergiczne na środki znieczulające.
Nieudana operacja nosa może być obarczona rozmaitymi powikłaniami: nadmiernym rozrostem tkanki łącznej, zapadnięciem chrząstki lub skrzydełek nosa, przedłużającym się czasem gojenia rany, krwotokami i wysiękami z nosa czy rozrostem blizn. Wymaga przeprowadzenia reoperacji nosa, czyli zabiegu wtórnego, wydłużającego rekonwalescencję i niosącego ryzyko kolejnych powikłań. Nieudane operacje nosa mogą być przesłanką do alternatywnych, nieinwazyjnych metod plastyki, np. wypełnienia kwasem hialuronowym, które charakteryzują się małą ingerencją, dają szybkie rezultaty i nie wymagają rekonwalescencji.
Zobacz także
Rekonwalescencja po operacji nosa
Gojenie nosa po operacji plastycznej to długotrwały i dynamiczny proces. Opatrunek po operacji nosa powinien być zmieniany regularnie przez 4–5 dni. Przez pierwsze 2 tygodnie utrzymuje się widoczna opuchlizna w centralnej okolicy twarzy, powiek dolnych i polików; obserwuje się też zasinienia. Po blisko 10 dniach, usunięciu tamponady i szwów objawy ustępują. Po operacji nosa nie wolno zakładać okularów przez około 6 tygodni, eksponować twarzy na słońce oraz poddawać się nadmiernemu wysiłkowi fizycznemu. Po operacji plastycznej zaleca się delikatny masaż nosa, policzków i okolic ust w celu wsparcia odprowadzenia płynów tkankowych oraz poprawy miejscowego krążenia i odżywienia tkanek. Masaż usprawnia elastyczność skóry, zapobiegając jej zbliznowaceniu po usunięciu szwów.
Operacja nosa – efekty
Pełna rekonwalescencja po operacji plastycznej nosa trwa blisko 12 miesięcy, jednak już po pół roku obserwuje się efekty jego przebudowy, m.in.:
- proporcjonalne kształty i wielkość nosa w stosunku do pozostałych elementów twarzy;
- odpowiedni profil grzbietu i nozdrzy nosa oraz kąt pomiędzy nosem a górną wargą;
- zmniejszenie deformacji nosa;
- poprawę ogólnego wyglądu twarzy;
- udrożnienie dróg oddechowych;
- poprawę kondycji psychicznej, zadowolenie z wyglądu, zwiększenie pewności siebie.
Rezultaty prawidłowo przeprowadzonej operacji nosa są stałe.
Najnowsze w naszym serwisie

07.02.2023
Tabletki dopochwowe – lek, probiotyk i środek antykoncepcyjny. Jak i kiedy je stosować?

07.02.2023
Węzły chłonne szyjne – co zrobić kiedy są powiększone? Jakie badania wykonać?

06.02.2023
Hemoroidy wewnętrzne – przyczyny i objawy. Jak wygląda diagnostyka i leczenie

06.02.2023
Skala ASA w kwalifikacji do zabiegu operacyjnego. Na co zwrócą uwagę anestezjolodzy?
Udostępnij
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

07.02.2023
Agnieszka Matan: „Powiedzmy to głośno: zdarza się, że człowiek z cukrzycą się upije czy zje pizzę”

06.02.2023
Alicja Czarnecka: „Zakończyłam leczenie onkologiczne z ogromnym apetytem na życie. Nie sądziłam, że depresja dopadnie mnie po czasie”

05.02.2023
„Wyjście z toksycznego związku nie łatwe, ale jest możliwe. I trzeba to zrobić. Dla siebie”. Dr Bogdan Stelmach o niezdrowych relacjach w parze

04.02.2023