4 min.
Ropień zęba – domowe sposoby na opuchliznę

Fot. Africa Studio / stock.adobe.com
Ropień zęba powoduje opuchnięcie policzka, ból i charakterystyczne wybrzuszenie dziąsła. Przyczyną większości ropni jest próchnica prowadząca do zapalenia miazgi zęba, a w konsekwencji obumarcia całej struktury. Z tego powodu osoby podejrzewające ropień zęba powinny nade wszystko udać się do dentysty na konsultację.
Spis treści
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami
Marta Dąbrowska
lekarz
Ropień zęba charakteryzujący się m.in. opuchlizną policzka wymaga konstultacji dentystycznej i nie powinien być leczony samodzielnie. Domowe sposoby na ropień zęba mają na celu jedynie uśmierzenie bólu, a nie zwalczenie przyczyny. Zastosowanie antybiotyku w przypadku pojawienia się ropienia zębnego zależy od rodzaju podjętego leczenia.
Jak rozpoznać ropień?
Ropniowi zęba towarzyszy opuchlizna policzka i rozpierający ból potęgujący się przy żuciu ciepłych pokarmów. Wiele osób ma też uczucie, że ząb się rusza. Nieleczony ropień prowadzi do powstania przetoki, przez którą ropa opróżnia się samoistnie. Wielu pacjentów w tym momencie odczuwa ulgę, gdyż zanikają objawy bólowe, jednak nawet opróżniony ropień należy poddać dalszemu leczeniu.
Ropnia nie należy lekceważyć, nawet gdy przestał powodować ból zęba. Może bowiem doprowadzić do przeniesienia się infekcji na inne zęby, a także – kości szczęki, ucha wewnętrznego, a nawet mózgu. Nieleczony ropień praktycznie zawsze doprowadza do martwicy zęba, a potem postępującej jego degradacji – ukruszenia się korony, widocznej dziury w zębie, starcia się go do korzenia.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Rodzaje ropni
Ropnie dzielą się na trzy rodzaje, zależne od umiejscowienia:
- ropień okołowierzchołkowy charakteryzuje się pulsującym bólem zęba, intensywnym przy ucisku. Ten rodzaj ropnia dotyczy niemal wyłącznie zębów dotkniętych głęboką próchnicą;
- ropień podokostnowy to rodzaj ropnia sprawiający największy ból. Ropa gromadzi się w jamie miazgi zęba, powodując przeszywające, ostre dolegliwości bólowe, zwłaszcza przy ucisku. Twarz puchnie, czasami występuje dodatkowo gorączka, złe samopoczucie, nawet wymioty. Dziąsło jest widocznie zaczerwienione i podniesione;
- ropień podśluzówkowy jest wynikiem zaniedbania w leczeniu innych rodzajów ropni. Charakterystyczne dla tego rodzaju jest wyjątkowo dobrze widoczna opuchlizna dziąsła oraz policzka. Nieuwolniony ropień powoduje gorączkę i umiarkowane dolegliwości bólowe. Gdy przebije dziąsło, ropa wypłynie przez powstałą przetokę.
Każdy rodzaj ropnia powinien być traktowany jako poważna choroba, której nie należy lekceważyć. Jeśli ropień będzie zbyt zaawansowany, może dojść do konieczności wyrwania całego zęba lub chirurgicznego usunięcia.
Ropień zęba – czy konieczna jest wizyta u lekarza?
Gdy ząb jest toczony przez ropień, wizyta u dentysty staje się koniecznością. W zależności od stopnia zaawansowania, lekarz będzie musiał wykonać leczenie kanałowe lub drenowanie ropnia zakończone podaniem antybiotyku. Bez interwencji dentysty niemożliwe jest pełne wyleczenie stanu zapalnego, będzie on więc postępował do całkowitego zniszczenia zęba bądź przeniesie się na okoliczne tkanki.
Zobacz także
Domowe sposoby na ropień zęba
Leczenie ropnia zęba domowymi sposobami ogranicza się do tamowania bólu. W tym celu pomocne są leki przeciwbólowe, zarówno te bez recepty zawierające paracetamol czy ibuprofen, jak i silniejsze, wydawane na receptę.
Ból zęba i opuchliznę można załagodzić zimnymi okładami. W tym celu można wykorzystać zawartość domowej zamrażarki, przykładając do policzka opakowanie z mrożonkami, zamrożoną czystą wodę w dokładnie związanej reklamówce, a nawet kawałki materiału nasączone zimną wodą.
Stanowczo nie powinno się w jakikolwiek sposób mechanicznie wpływać na bolący ząb. Może to zrobić jedynie lekarz dentysta dysponujący odpowiednią wiedzą.
Ropień zęba – co robić?
W przypadku silnego bólu należy udać się do dentysty lub pogotowia dentystycznego. Większość punktów pogotowia działa przez całą dobę, także w weekendy i święta. Na pogotowiu zostaną wdrożone procedury mające na celu uśmierzenie bólu, a także wydrenowanie ropnia – jeśli jest to w ogóle możliwe.
Może się zdarzyć, że punkt pogotowia dentystycznego jedynie zaleczy objawy ropnia i pacjent zostanie odesłany z zaleceniem zgłoszenia się do lekarza dentysty w najbliższym czasie. Koniecznie należy się do tego dostosować, nawet jeśli ząb już przestał boleć. Niekiedy, także z uwagi na zarażenie, konieczne będzie zastosowanie antybiotyku.
Zazwyczaj w przypadku wystąpienia ropnia miazgi zęba nie da się uratować i konieczne jest leczenie kanałowe, uzupełnienie zęba kompozytem albo nawet położenie nowej korony. W przypadku zaniedbanych ropni może dojść do ekstrakcji, czyli usunięcia zęba z zębodołu. Ranę po usuniętym zębie zazwyczaj zaszywa się, a ubytek można uzupełnić jedynie protezą bądź implantem.
Udostępnij
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Polecamy

29.03.2023
„Sami zapracowaliśmy na to, że wyżej cenimy wiedzę celebrytki niż profesora psychiatrii”. O fake newsach w kontekście zdrowia psychicznego mówi Marta Glanc, analityczka Stowarzyszenia Demagog

26.03.2023
Są wyrafinowanymi myśliwymi, którzy w wymyślny sposób uśmiercają swoje ofiary. Czy grzyby mogą uratować świat?

24.03.2023
Uważano, że ich przyczyną może być smutek, post, a nawet ciąża. Jak kiedyś leczono galopujące suchoty, czyli gruźlicę

22.03.2023