Przejdź do treści

Rozwarstwienie aorty – przyczyny, diagnostyka i leczenie

Rozwarstwienie aorty - przyczyny, diagnostyka i leczenie Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Czujesz, że przytłaczają cię emocje? Wypróbuj technikę samoregulacji STOP
Śpisz w skarpetkach? Sprawdź, czy to na pewno dobry pomysł
„Śmierdzisz”, „masz coś między nogami”, „okres jest obrzydliwy”. Okresowa Koalicja podkreśla: „Miesiączka jest wyśmiewana, a my obrażane”
„Jakie jeszcze ćwiczenia/profile polecacie?”. Aleksandra Żebrowska w humorystyczny sposób o powrocie do formy
Jak często należy ćwiczyć?

Rozwarstwienie aorty to jedna z postaci tętniaka. W przebiegu tego zaburzenia dochodzi do rozerwania błony środkowej ściany tętnicy – wówczas krew gromadzi się śródściennie. Do rozerwania błony wewnętrznej ściany aorty dochodzi w efekcie jej uszkodzenia, np. pod wpływem nadciśnienia, cukrzycy czy urazów klatki piersiowej. Powikłaniem rozwarstwienia aorty może być pęknięcie ściany tętnicy i krwotok. Dlatego pacjenci ze zdiagnozowanym rozwarstwieniem tętnika aorty powinni być natychmiast objęci leczeniem farmakologicznym lub zabiegowym.

Co to jest rozwarstwienie aorty?

Aorta to największa tętnica w ciele człowieka, dzieląca się na odcinek piersiowy i brzuszny. Aorta rozpoczyna swój bieg w lewej komorze serca, po czym wędruje w okolicy lewego płuca i lewej strony kręgosłupa. Ostatecznie aorta przekracza poziom przepony. Część piersiowa aorty sięga od trzeciego do 12 kręgu piersiowego. Z kolei odcinek brzuszny aorty rozciąga się między 12 kręgiem piersiowym a czwartym kręgiem lędźwiowym. Funkcją aorty jest zaopatrywanie wszystkich komórek ciała w tlen i substancje odżywcze.

Rozwarstwienie aorty to rozdarcie i rozdzielenie się warstw ściany aorty. W efekcie rozerwania błony środkowej aorty pojawia się krwawienie śródścienne lub wzdłuż ściany aorty. Gdy przepływająca przez aortę krew uzyskuje dostęp do błony środkowej, przyczynia się do pogłębiania rozwarstwienia. Taka nieprawidłowa przestrzeń pogłębia się zgodnie z kierunkiem przepływu krwi, a siły działające na tą nową drogę przepływu krwi są takie same, jak ciśnienie krwi przepływającej przez prawidłowe naczynie krwionośne.

Rozwarstwienie aorty typu A obejmuje odcinek aorty wstępującej, czyli część aorty, która rozpoczyna się opuszką aorty i biegnie w obrębie worka osierdziowego. Rozwarstwienie aorty typu B dotyczy przede wszystkim aorty zstępującej, czyli odcinka piersiowego i brzusznego aorty.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

Lekarz pokazuje pacjentowi na ekranie jego problemy z aortą

Przyczyny rozwarstwienia aorty

Istnieje wiele czynników mogących sprzyjać powstaniu rozwarstwienia aorty. Najważniejsze z nich to przede wszystkim:

 • występowanie przypadków rozwarstwienia aorty w rodzinie,
 • palenie papierosów,
 • choroby serca i wrodzone wady serca,
 • nadciśnienie tętnicze,
 • trzeci trymestr ciąży,
 • zespół Marfana i inne nieprawidłowości tkanki łącznej,
 • płeć męska,
 • wiek powyżej 50. roku życia,
 • urazy klatki piersiowej lub jamy brzusznej,
 • wielotorbielowatość nerek,
 • przewlekłe stosowanie glikokortykosteroidów lub leków immunosupresyjnych,
 • przebyte w przeszłości operacje kardiochirurgiczne.
RTG klatki piersiowej

Objawy rozwarstwienia aorty

Biorąc pod uwagę czas utrzymywania się objawów rozwarstwienia aorty, wyróżnić można ostre i przewlekłe rozwarstwienie aorty. Ile trwa każda z tych postaci? Ostre rozwarstwienie aorty cechuje się występowaniem objawów krócej niż przez dwa tygodnie. Zdecydowana większość zgonów spowodowanych rozwarstwieniem aorty występuje w ciągu dwóch tygodni od pojawienia się objawów. Z kolei postać przewlekła rozwarstwienia aorty cechuje się występowaniem objawów w czasie dłuższym niż dwa tygodnie.

Jakie są objawy tętniaka aorty brzusznej? Przede wszystkim – rozwarstwieniu aorty towarzyszy nagły, silny ból zlokalizowany w okolicy jamy brzusznej lub pleców. Ból może mieć charakter wędrujący, przesuwając się zgodnie z kierunkiem rozwarstwiania ściany naczynia. Dolegliwościom bólowym może towarzyszyć osłabienie, zlewne poty, nudności i wymioty. A jak objawia się rozwarstwienie aorty piersiowej? Może pojawić się silny ból w obrębie klatki piersiowej, zlokalizowany najczęściej między łopatkami. Ponadto może pojawić się omdlenie wywołane spadkiem ciśnienia krwi.

układ krwionośny / Fot. Spectral-Design / stock.adobe.com

Jak rozpoznać tętniaka aorty brzusznej?

Gdy pojawia się rozwarstwienie aorty brzusznej, objawy są na tyle dotkliwe, że nie można ich przeoczyć. Wówczas konieczna jest jak najszybsza diagnostyka rozwarstwienia aorty. Diagnostyka rozwarstwienia aorty brzusznej czy piersiowej polega na wykonaniu badań obrazowych.  Najlepiej sprawdzają się takie metody obrazowania jak tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny. Zaletą tomografii komputerowej jest nieinwazyjny charakter badania, a także krótki czas trwania procedury. Rezonans magnetyczny jest badaniem nieco dłuższym, a także występuje konieczność podania środka cieniującego, który jest kilka razy bardziej toksyczny dla nerek niż środki jodowe podawane podczas tomografii. Niekiedy wykonywana jest echokardiografia przezprzełykowa. Ponadto u pacjenta, u którego podejrzewane jest rozwarstwienie aorty, EKG pomaga stale monitorować pracę serca.

ból w klatce

Metody leczenia rozwarstwienia aorty

Zdiagnozowanie rozwarstwienia aorty wymaga jak najszybszego wdrożenia leczenia. Zazwyczaj stosowane jest leczenie zabiegowe, które może mieć charakter otwartego zabiegu operacyjnego lub zabiegu wewnątrznaczyniowego. Otwarty zabieg operacyjny wymaga przecięcia mostka lub boku klatki piersiowej, a następnie wszycia protezy naczyniowej w miejsce usuniętego fragmentu naczynia z rozwarstwieniem ściany. Znacznie mniej inwazyjną procedurą jest wewnątrznaczyniowy zabieg naprawczy. Wystarczy wykonać niewielkie nacięcie w okolicy biodra, co ma na celu uzyskanie dostępu do tętnicy udowej. Do światła tego naczynia krwionośnego wprowadzany jest specjalny cewnik, który pokonuje drogę od tętnicy udowej, poprzez tętnicę biodrową wewnętrzną i tętnicę biodrową wspólną, docierając do aorty. W miejscu docelowym umieszczany jest stentgraft, czyli rurka ze specjalnej tkaniny, która umożliwia wzmocnienie ścian aorty.

W przypadku niewielkiego rozwarstwienia aorty możliwe jest leczenie zachowawcze, a także ciągłe monitorowanie stanu chorego. Farmakoterapia rozwarstwienia aorty obejmuje przede wszystkim leki na nadciśnienie (beta-blokery).

mózg w 3D - oponiak

Czy można zapobiec rozwarstwieniu aorty?

Profilaktyka rozwarstwienia aorty sprowadza się do unikania modyfikowalnych czynników ryzyka. Należy regularnie mierzyć ciśnienie krwi, a jeżeli zdiagnozowane zostanie nadciśnienie – trzeba stosować leki obniżające jego wartość, ograniczyć spożycie soli oraz prowadzić aktywny tryb życia. Konieczne jest ponadto zrezygnowanie z palenia papierosów. U osób ze zdiagnozowanymi dziedzicznymi schorzeniami tkanki łącznej wskazane są częstsze kontrole lekarskie.

 

Bibliografia:

 1. Zagrodzka M., Domaradzki W., Vademecum radiologiczne kardiologa i kardiochirurga – rozwarstwienie aorty piersiowej, Kardiologia po Dyplomie, 2011.
i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Antykoagulant toczniowy – czym jest, diagnostyka, cena badań 

Syndrom zimnej ręki. Marzną ci dłonie i stopy przez cały rok? To sygnał od organizmu!

10-latka czekająca na przeszczep serca dostała kamizelkę defibrylującą. To najmłodsza pacjentka w Polsce, u której ją zastosowano

10-latka czekająca na przeszczep serca dostała kamizelkę defibrylującą. To najmłodsza pacjentka w Polsce, u której ją zastosowano

Lek stosowany w chorobach serca został wycofany z obrotu. Powodem wada jakościowa

Lek stosowany w chorobach serca został wycofany z obrotu. Powodem wada jakościowa

„W Polsce mamy tylko 1 594 Zespoły Ratownictwa na 37,5 mln ludzi i akurat żadnego wolnego obok ciebie”. Ratownik medyczny opisuje historię, której bohaterem może być każdy z nas

Kilkadziesiąt serii leku na ciśnienie tętnicze wycofane z obrotu. "Stwierdzono obecność zanieczyszczenia powyżej dopuszczalnego limitu"

Kilkadziesiąt serii leku na ciśnienie tętnicze wycofane z obrotu. „Stwierdzono obecność zanieczyszczenia powyżej dopuszczalnego limitu”

Kompresjoterapia – wskazania i przeciwwskazania, efekty

Malformacja – co to jest? Czy naczyniak mózgu jest niebezpieczny?

Amerykanka była pewna, że przeszła zawał. Okazało się, że to... zespół złamanego serca

Amerykanka była pewna, że przeszła zawał. Okazało się, że to… zespół złamanego serca

Hipotonia ortostatyczna – przyczyny, objawy i leczenie nagłego spadku ciśnienia tętniczego krwi

Obliteracja żylaków – efekty, powikłania i koszty skleroterapii

Zmęczona kobieta

9 sygnałów, że nie jesteś w formie. Sprawdź, czy nie powinnaś zatroszczyć się o swoją kondycję

Podwyższone ciśnienie od temperatury w domu. Jak to się dzieje?

Morsowanie a problemy z niewydolnością żylną - pomoże czy zaszkodzi? Wyjaśnia flebolog

Morsowanie a problemy z niewydolnością żylną. Czy zimowe kąpiele pomogą czy zaszkodzą? Wyjaśnia flebolog

Hemofilia – najbardziej znana ze skaz krwotocznych /fot. iStock

Hemofilia – najbardziej znana ze skaz krwotocznych

Udar mózgu (apopleksja) - objawy, przyczyny, leczenie

Udar mózgu (apopleksja) – objawy, przyczyny, leczenie

Co oznacza niski lub wysoki hematokryt?

Hematokryt. Co oznacza niski i wysoki HTC, jakie są normy?

Regularne kładzenie się spać o 22 może zminimalizować ryzyko zawału serca – wynika z badania

Regularne kładzenie się spać o 22 może zminimalizować ryzyko zawału serca – wynika z badania

Choroby serca - rodzaje, objawy i przyczyny najczęstszych z nich

Choroby serca – rodzaje, objawy i przyczyny najczęstszych z nich

Płytki krwi (PLT, trombocyty) – norma, badanie. Niski i podwyższony poziom płytek krwi

Kobieta siedząca na toalecie martwiąca się krwią w kale

Co oznacza krew w kale u dzieci i dorosłych? Przyczyny, diagnostyka, choroby

Jakie są grupy krwi i na czym polega ich dziedziczenie?

Grupy krwi – rodzaje, dziedziczenie, badanie i dieta

Czy można umrzeć z przepracowania? Odpowiada lek. Ewa Stawiarska

„Tak, można umrzeć z przepracowania. I są na to dowody naukowe” – podkreśla lek. Ewa Stawiarska

Angiodysplazja – objawy, diagnostyka, leczenie

Najpopularniejsze

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Domowe sposoby na zatkane ucho. Jak odetkać ucho zatkane: woskowiną, katarem, wodą?

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Wysoki cholesterol - jakie są przyczyny i objawy? Sposoby na wysoki cholesterol

Wysoki cholesterol – jakie są przyczyny i objawy? Jak go obniżyć?

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

para zakochanych, romantyczny wieczór

Nie masz ochoty na seks? Poznaj 8 sposobów na podniesienie libido

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

Kobieta leżąca w łóżku

9 możliwych przyczyn krwawienia po seksie

Torbiel - twarz kobiety z widocznymi krostkami

Torbiel – czym jest, gdzie występuje i czy jest groźna dla zdrowia?

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Kobieta siedzi

Krwawienie po okresie – przyczyny, objawy, kolory wydzielin

×