Na czym polega embolizacja nerki, tętniaka mózgu czy naczyniaka? Jakie są powikłania po zabiegu?
Embolizacja jest zabiegiem polegającym na wprowadzeniu cewnika z materiałem zatorowym do problematycznego naczynia, dzięki czemu likwiduje się nieprawidłowości żylne. Obecnie ma ona zastosowanie w wielu dziedzinach medycyny – m.in. w ginekologii, urologii oraz neurochirurgii.
Co to jest embolizacja?
Embolizacja (wewnątrznaczyniowa) to jedna z bezpieczniejszych metod wykorzystywanych m.in. w leczeniu tętniaków mózgu. Zabieg polega na wprowadzeniu do krwiobiegu cewnika z materiałem zatorowym i zamknięciu światła naczynia.
Embolizacja naczyń rozpoczyna się od wprowadzenia przez nacięcie w skórze oraz tętnicy (zazwyczaj udowej) specjalnej prowadnicy, za pomocą której dociera się do miejsca przeprowadzanego zabiegu. W tej okolicy uwalnia się materiał embolizacyjny, który zamyka docelowe naczynie lub tętniaka. W zależności od choroby procedurę wykonuje się w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym.
Embolizacja nerki (tętnicy nerkowej)
Zabieg embolizacji na tętnicy nerkowej lub mniejszych naczyniach zaopatrujących ten narząd w krew wykonuje się w przypadku raka nerki w celu pozbawienia odżywienia nieprawidłowych tkanek lub przed zabiegiem operacyjnym. Szczególnie przydatny jest w przypadku intensywnego krwawienia zmian.
Powikłania po embolizacji naczyń nerkowych obejmują:
- zawał nerki,
- uszkodzenie naczyń i zespół poembolizacyjny (gorączkę, podwyższenie poziomu białych krwinek w surowicy, ból okolicy lędźwiowej).
Embolizacja tętniaka mózgu
Leczenie tętniaków mózgu przeprowadza się obecnie często z zastosowaniem embolizacji. Ma ona na celu wyłączenie tętniaka z krążenia oraz spowodowanie jego wykrzepiania. Zabieg ten nie wymaga otwarcia czaszki, czyli tak zwanej kraniotomii, przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym.
Podczas embolizacji, przez cewnik naczyniowy i pod kontrolą aparatu rentgenowskiego, tętniak zostaje wypełniony specjalnymi sprężynkami (tzw. coilami). Czasami w trakcie trwania operacji konieczne jest założenie stentów, mających na celu zapobiegnięcie wydostania się sprężynek z wnętrza tętniaka.
Ile trwa embolizacja tętniaka?
Zabieg może trwać od kilkudziesięciu minut do kilku godzin, w zależności od jego położenia oraz ewentualnych komplikacji w trakcie trwania zabiegu.
Zalecenia po embolizacji tętniaka mózgu nie są tak restrykcyjne, jak w przypadku operacji neurochirurgicznych. Tylko czasami zaleca się wykonanie tomografii komputerowej, by w porę zaobserwować ewentualne powiększanie się tętniaka, a pacjent pozostaje pod opieką lekarza neurochirurga. Życie po embolizacji tętniaka mózgu jest bezpieczniejsze niż przed wykonaniem zabiegu.
Powikłania po embolizacji tętniaka
Powikłania po embolizacji są o wiele rzadsze niż te występujące po operacji neurochirurgicznej. Należą do nich:
- krwiak w miejscu wkłucia,
- udar mózgu,
- zakrzepica,
- stałe ubytki neurologiczne,
- zgon.
Embolizacja naczyniaka
Embolizację (np. wątroby) stosuje się także w leczeniu łagodnych zmian nowotworowych – naczyniaków, chociaż większość z nich zanika samoistnie z wiekiem. Zazwyczaj robi się ją w trakcie badania obrazowego zwanego angiografią.
Jest ona konieczna przed wykonaniem zabiegu operacyjnego w celu zmniejszenia krwawienia. Embolizacja naczyniaków prowadzi do ich całkowitego wyleczenia.
Embolizacja mięśniaków macicy (tętnicy macicznej)
Embolizacja tętnicy macicznej jest jedną z metod leczenia mięśniaków macicy, będącą alternatywą dla zabiegów operacyjnych. Pozwala ona zachować płodność u kobiet starających się o dziecko. Poprzez odcięcie dopływu krwi dochodzi do zaniku mięśniaka oraz ograniczenia jego wzrostu.
Jak przebiega zabieg?
Do tętnicy wprowadza się pod kontrolą rentgenowską cewnik z małymi cząsteczkami. Dzięki temu dochodzi do zmniejszenia obfitych objawów krwawienia miesięcznego.
Powikłania mogące wystąpić po embolizacji mięśniaków to:
- wypadanie mięśniaka przez szyjkę macicy,
- martwica,
- silne dolegliwości bólowe,
- gorączka.
Najczęściej jest to jednak tylko kilkutygodniowy dyskomfort podbrzusza.
Embolizacja żylaków powrózka nasiennego
Uczucie ciężkości w worku mosznowym oraz obrzmienie może być konsekwencją żylaków powrózka nasiennego. Jedną z najnowszych metod ich leczenia jest embolizacja wewnątrzżylna. Skutkuje ona zamknięciem żyły jądrowej oraz niewydolnych naczyń splotu wiciowatego.
Wykonuje się ją w przypadku występowania dolegliwości oraz podejrzenia niepłodności ze strony męskiej, która może być spowodowana podwyższeniem temperatury jąder, co jest związane z obecnością żylaków. Niestety jakość nasienia ulega poprawie tylko u części pacjentów poddających się temu leczeniu.
Endowaskularna embolizacja
Embolizacja tętniaków jest coraz szybciej rozwijającą się metodą leczenia. Tzw. technika endowaskularna zredukowała ryzyko względnie ciężkiego kalectwa lub zgonu o ponad 20 proc.
Zabiegi endowaskularne przeprowadzane są w znieczuleniu miejscowym na sali operacyjnej, wyposażonej w aparat rentgenowski.
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami
”Ewelina Stefanowicz”
Polecamy
Gal Gadot ujawnia, że po porodzie przeszła pilną operację mózgu. „W jednej chwili doświadczyłam, jak kruche może być życie”
Lekarce nie dawano żadnych szans na przeżycie, zaproponowano leczenie paliatywne. Ratunek znalazła w Indiach
Żona Tomasza Jakubiaka o jego trudnej codzienności: „Zastrzyki, plastry, kroplówki, żeby nie cierpiał z bólu”
Tomasz Jakubiak o warunkach leczenia w Izraelu: „Przeniosłem się w kosmos totalny”
się ten artykuł?