Przejdź do treści

Szkarlatyna (płonica) – jakie są objawy, jak wygląda leczenie?

Szkarlatyna / istock
Szkarlatyna / istock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
laboratorium, badanie próbki małpiej ospy
Małpia ospa w Europie – potwierdzone przypadki. Czy jest groźna i jakie daje objawy?
para w łóżku
Fellatio, czyli oswajanie penisa. 7 najważniejszych zasad!
Pocałunek to samo zdrowie / istock
Całowanie się jest zdrowe. Jakie plusy dla organizmu za sobą niesie?
Tampon z jogurtem na infekcje intymne? Ginekolog mówi nam, czy skorzystanie z rady krążącej w internecie może przynieść ulgę
Tampon z jogurtem na infekcje intymne? Ginekolog wyjaśnia, czy skorzystanie z rady krążącej w internecie może przynieść ulgę
Tomasz Dzieciątkowski: obawy dotyczące szczepionek przeciw COVID-19 i chorób powodujących bezpłodność kobiet są bezpodstawne

Szkarlatyna (płonica) przenosi się drogą kropelkową, dlatego łatwo się nią zarazić poprzez kichanie, kasłanie lub styczność z przedmiotami należącymi do chorego. Charakterystycznym objawem szkarlatyny jest gorączka i wysypka. Zachorowanie nie chroni przed ponowną infekcją. 

Co to jest szkarlatyna? 

Szkarlatyna (płonica) to bakteryjna choroba zakaźna wieku dziecięcego wywoływana przez paciorkowca typu A. Choć wielu osobom szkarlatyna kojarzy się jako choroba z przeszłości, jest to mylne przekonanie, bowiem każdego roku choruje na nią 13-14 tysięcy osób. Płonicę, zwaną powszechnie szkarlatyną, jako samodzielną jednostkę chorobową po raz pierwszy opisał angielski lekarz Thomas Sydenham w 1675 r. Była wówczas jednym z najpowszechniejszych i najbardziej niebezpiecznych schorzeń wieku dziecięcego, a jej śmiertelność, zwłaszcza w czasie epidemii, porównywano do dżumy, cholery czy tyfusu. W Polsce jeszcze w latach 50. i 60. XX wieku z powodu szkarlatyny umierało wiele dzieci. 

Jak wygląda szkarlatyna? Według definicji jest to ostra choroba zakaźną, przebiegająca z zapaleniem gardła, charakterystyczną wysypką drobnoplamistą i gorączką. Przyczyną płonicy jest paciorkowiec typu A (Streptococcus pyogenes), który wywołuje także anginę ropna 

Kto i jak może się zarazić szkarlatyną? 

Szkarlatyna jest chorobą wysoce zaraźliwą. Źródłem zakażenia jest wyłącznie człowiek. Transmisja bakterii odbywa się drogą kropelkową wraz z kaszlem i kichaniem oraz poprzez kontakt z odzieżą i przedmiotami używanymi przez chorego. Zdarzają się przypadki zarażenia poprzez skażoną żywność.

Choć szkarlatyna występuje przede wszystkim u dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym (u niemowląt praktycznie nie występuje, przeciwciała odpornościowe nabywają od matki po urodzeniu), może pojawić się również u dorosłych. Ma wtedy nieco ostrzejszy przebieg i mniej charakterystyczne objawy, przez co często jest błędnie diagnozowana.  

Okres inkubacji (wylęgania) bakterii trwa 2-5 dni, po tym czasie pojawiają się pierwsze objawy. Jednorazowe zachorowanie powoduje wytworzenie przeciwciał, jednak nie chronią one przed ponowną infekcją, ale zapobiegają wystąpieniu wysypki przy ponownym zakażeniu. Na szkarlatynę można zachorować trzykrotnie, ponieważ bakteria ją wywołująca wytwarza 3 różne toksyny, a organizm za każdym razem wytwarza swoiste do nich przeciwciała. Szczyt zachorowań na  płonicę przypada w okresie zimowym, gdy wzrasta podatność na infekcje. 

Objawy szkarlatyny u dzieci i dorosłych 

Szacuje się, że nawet 1/5 populacji (głównie dzieci w wieku 5–15 lat) może być bezobjawowymi nosicielami szkarlatyny. W szkarlatynie objawowej początkowe symptomy przypominają infekcję połączoną z alergią. Zarówno u dzieci jak i dorosłych objawy są niemal identyczne, choć dzieci przechodzą chorobę łagodniej. Wśród charakterystycznych objawów płonicy wymienia się:

 • Wysoką gorączkę dochodzącą do 39-40 st. C, która jest pierwszym objawem choroby. U niektórych osób gorączka jednak nie występuje – jest to tzw. płonica poranna, 
 • Drobną, czerwona, swędzącą wysypkę zlokalizowaną na tułowiu (okolice szyi i obojczyków), a następnie pokrywającą całe ciało. Jest drugim w kolejności objawem, pojawia się po 12-36 godzinach od zachorowania (rzadziej w 3-4 dniu), trwa od 7 do 10 dni i jest najbardziej charakterystycznym symptomem szkarlatyny. Krostki są drobne i przypominają ślady po wielokrotnych nakłuciach igłami lub szpilkami. Na twarzy pojawia się rumień, z pominięciem okolicy nosa i kącików ust (obszar ten zwany jest trójkątem Fiłatowa). Wysypka blednie pod wpływem ucisku.Po tygodniu zaczyna łuszczyć się skóra twarzy, a w kolejnych dniach skóra tułowia, dłoni i stóp. Proces złuszczania naskórka może potrwać nawet 2 tygodnie,
 • Czerwone wybroczyny w pachwinach oraz zgięciach łokciowych i kolanowych (tzw. linie Pastii), 
 • Ból i zaczerwienienie gardła oraz osutka – krwotoczne plamki na podniebieniu ,
 • Język pokryty szarym nalotem, który czasem zmienia barwę na malinową (“malinowy język”), 
 • Migdałki pokryte białym nalotem, 
 • Powiększenie węzłów chłonnych i migdałków,
 • Osłabienie i ogólne złe samopoczucie, silny ból brzucha, nudności i wymioty.
kobieta na wakacjach

Szkarlatyna – diagnostyka 

Zdiagnozowanie szkarlatyny jest trudne ze względu na nieswoiste objawy choroby. Lekarz opiera diagnozę na obrazie klinicznym i przeprowadzonym wywiadzie. Przydatny w diagnostyce jest algorytm McIsacca/Centora, który ocenia obecność lub brak takich objawów jak gorączka, kaszel, wysięk z migdałków, obrzęk węzłów chłonnych szyjnych oraz wiek pacjenta. 

Złotym standardem jest pobranie wymazu z gardła i migdałków, którego wynik odczytuje się po 24-48 godzinach od badania. Diagnostyka różnicowa szkarlatyny opiera się na wykluczeniu chorób o podobnych objawach takich jak: choroba Kawasaki, zespół wstrząsu toksycznego i reakcje alergiczne.  

 W celu potwierdzenia diagnozy lekarz może zlecić badania laboratoryjne. W rozmazie morfologii krwi obwodowej widoczny jest wzrost poziomu neutrofilii (NEUT), które odpowiadają za funkcje układu immunologicznego organizmu. Zauważalny jest także wzrost wartości odczynu Biernackiego (OB), co świadczy o rozprzestrzeniającym się stanie zapalnym. U chorych, którzy mogli zarazić się płonicą, ważny jest odczyn antystreptolizynowy (ASO), który potwierdza lub wyklucza zakażenie paciorkowcem. 

Leczenie szkarlatyny

Na chwilę obecną nie istnieje szczepionka chroniąca przez zachorowaniem na szkarlatynę. Płonica jest prawie zawsze chorobą samoograniczającą się, przez co wiele osób zastanawia się, czy można leczyć szkarlatynę bez antybiotyków. Stosowanie antybiotykoterapii jest jednak uzasadnione z trzech powodów: 

 1. Leczenie skraca czas trwania i nasilenie choroby. Badania sugerują, iż antybiotykoterapia skraca czas trwania gorączki i bólu gardła o średnio jeden dzień. 
 2. Leczenie zapobiega potencjalnym powikłaniom takim jak gorączka reumatyczna czy ropne zapalenie gardła; zmniejsza też częstość wtórnych zapaleń ucha środkowego i zapalenia zatok. 
 3. Leczenie zmniejsza rozprzestrzenianie się infekcji wśród innych osób. 

Proces leczenia szkarlatyny trwa około dwa tygodnie. Szkarlatynę u dorosłych leczy się tak samo jak u dzieci. Terapia farmakologiczna polega na podawaniu antybiotyków przez okres 10-14 dni. W zakażeniach paciorkowcami stosowane są cefalosporyny i penicyliny. Inne antybiotyki, w tym makrolidowe, podaje się, gdy chory jest uczulony i nie może stosować leków pierwszego rzutu. Antybiotykoterapii nie wolno przerywać, ponieważ może dojść do niepełnego wyleczenia i powstania szczepów paciorkowców opornych na leczenie.  Przy antybiotykoterapii warto zadbać o suplementację probiotykami, które ochronią osłabiony organizm przed kolejnymi infekcjami.  

Przy podwyższonej temperaturze stosuje się leki przeciwgorączkowe oraz nawadnia organizm, aby nie doprowadzić do utraty elektrolitów. Wysypkę można smarować maściami zawierającymi cynk o właściwościach przeciwświądowych i wysuszających. 

Chory powinien poddać się izolacji w ciągu pierwszej doby leczenia antybiotykiem. Pomieszczenie, pościel oraz używane przedmioty powinny zostać dobrze odkażone. Po tym czasie w większości przypadków chorzy nie powodują przeniesienia zarażenia na inne osoby. Osoby nieleczone antybiotykami mogą transmitować bakterię nawet do 21 dni od momentu zarażenia. 

Tabletki na stole spadają z góry

Szkarlatyna w ciąży

Zachorowanie na szkarlatynę w czasie ciąży nie stanowi bezpośredniego ryzyka zagrożenia zdrowia lub życia matki i płodu, jednak jest bezwzględnym wskazaniem do konsultacji lekarskiej. Leczenie szkarlatyny w ciąży, podobnie jak w przypadku innych osób opiera się na antybiotykoterapii.

Szkarlatyna – powikłania 

Większość informacji na temat powikłań szkarlatyny pochodzi z lat 50 XX wieku, gdy choroba ta była bardzo rozpowszechniona oraz nie istniały tak skuteczne metody leczenia jak obecnie. Niemniej jednak nieleczona lub zbyt krótko leczona szkarlatyna może  prowadzić do powikłań, choć występują one rzadko. Należą do nich:

 • wczesne powikłania ropne: zapalenie ucha środkowego, zapalenie płuc, zapalenie zatok, bakteriemia, zapalenie szyjnych węzłów chłonnych, ropień okołomigdałkowy i zagardłowy, zapalenie wsierdzia i zapalenie opon mózgowych
 • późne powikłania nieropne: autoimmunizacyjne zaburzenia neuropsychiatryczne związane z zakażeniem paciorkowcami (PANDAS) (występuje bardzo rzadko), popaciorkowe kłębuszkowe zapalenie nerek, reaktywne zapalenie stawów, gorączka reumatyczna, pląsawica Sydenhama oraz inne autoimmunologiczne zaburzenia ruchowe

Najpoważniejszym powikłaniem szkarlatyny u dzieci jest posocznica (sepsa), ponieważ zakażenie ogólnoustrojowe jest stanem zagrożenia życia. Namnażanie się bakterii  może prowadzić do powiększenia wątroby i sledziony, a także żółtaczki.W skrajnych przypadkach szkarlatyna może powodować niewydolność nerek, płuc, ośrodkowego układu nerwowego i układu krążenia.

 

Bibliografia: 

 1. Szenborn Leszek, “Płonica,” Pediatr Dypl, vol. 16, no. 6, pp. 22–28, 2012. 
 2. S. Basetti, J. Hodgson, T. M. Rawson, and A. Majeed, “Scarlet fever: A guide for general practitioners,” London J. PrimCare (Abingdon)., vol. 9, no. 5, pp. 77–79, 2017, doi: 10.1080/17571472.2017.1365677. 
 3. Group A Strep | Scarlet Fever | For Clinicians | GAS | CDC.” [Online]. Availablehttps://www.cdc.gov/groupastrep/diseases-hcp/scarlet-fever.html. [Accessed: 24-May-2020]. 
 4. E. Holden i wsp., “Scarlet feveracute management and infection control,” Clin. Pharm., vol. 7, pp. 68–70, 2015. 
i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Sukces szczepionki przeciwko malarii. Najnowsze badania wskazują na skuteczność na poziomie 77 proc.

Utraciliśmy już odporność populacyjną na odrę. „Wybuch epidemii będzie miał katastrofalne skutki”

Mama i dziekco

Znaczny spadek zachorowań na ospę wietrzną w Polsce

Lekarz niesie dziecko na rękach

Ebola znów w Gwinei. Pierwsze przypadki od tragicznej epidemii sprzed 5 lat

Grozi nam kolejna epidemia? Wirus Nipah może zabić 75 proc. zakażonych

Ratownik medyczny: skoro tężec jest tak groźny, to dlaczego w Polsce dochodzi tylko do ok. 20 przypadków rocznie? Bo mamy szczepionki przeciwko tężcowi

Czyrak gromadny – co to jest, objawy, leczenie, powikłania

Gruźlica prosówkowa – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Antybiotyki to nie cukierki

„Antybiotyki to nie cukierki” – przypomina Magdalena Jutrzenka. „Ani przeziębienia, ani grypy, ani COVID-19 nie leczy się antybiotykami”

szczepienie przeciw odrze

Odra znów w natarciu za sprawą antyszczepionkowców. WHO alarmuje – statystyki są niepokojące

Stadion Narodowy

Na Stadionie Narodowym powstaje szpital polowy dla chorych na COVID-19

Lekarze w szpitalu w kombinezonach ochronnych

Co z lekiem na koronawirusa? Minister zdrowia wyjaśnił, czy dostawy remdesiviru trafią do Polski

Kobieta w maseczce ochronnej

Koronawirus w Polsce. Rekordowa liczba potwierdzonych przypadków zakażeń

WZW typu C – objawy i leczenie. Jak się można zarazić?

Londyn

Wielka Brytania wprowadza obostrzenia dla Polaków. Wraca obowiązkowa 14-dniowa kwarantanna

koronawirus w Polsce

Kolejny smutny rekord: najwyższy dobowy wzrost przypadków COVID-19 od początku epidemii w Polsce

Mężczyzna trzyma się za klatkę piersiową, przstawia chusteczkę do ust i mocno kaszle

Gruźlica (suchoty) – objawy, przyczyny, leczenie, szczepionka

dziecko z wysypką

Różyczka u dzieci i dorosłych – objawy, leczenie i szczepienie

Jan Świtalski, ratownik medyczny

„Dla beki się przebieram z kumplami w gumowe wdzianka”. Ratownik medyczny do koronasceptyków

koronawirusa nie ma?

„Mówili… wirusa nie ma”. Pediatra Łukasz Durajski udostępnia przejmującą historię internautki

Krótsza kwarantanna i zmiany w zasadach izolacji

Krótsza kwarantanna i zmiany w zasadach izolacji. Jest projekt nowelizacji rozporządzenia

Polscy badacze pracują nad szybkimi i czułymi testami na koronawirusa

Polscy naukowcy pracują nad szybkimi i czułymi testami na koronawirusa

koronawirus na świecie

Koronawirus w Polsce to mieszanka wielu typów. Jaki dominuje? Naukowcy z Poznania znają odpowiedź

koronawirus, śmiertelność

Co 15 sekund umiera osoba zakażona koronawirusem

Najpopularniejsze

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

matka z dorosłą córką

„Przez całe życie była toksyczną osobą, w każdej roli: pracownika, koleżanki, siostry, córki. I toksyczną mamą” – opowiada 35-letnia Ada o swojej matce

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Płatki kwiatków na otwartej dłoni

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

białe plamy na paznokciach

Białe plamy na paznokciach – co oznaczają i jak się ich pozbyć?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Torbiel - twarz kobiety z widocznymi krostkami

Torbiel – czym jest, gdzie występuje i czy jest groźna dla zdrowia?

Badanie krwi AST - co to jest i jak interpretować wyniki?

Badanie krwi AST – co to jest i jak interpretować wyniki?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

laboratorium

D-dimery – co to jest? Jak obniżyć zbyt wysoki poziom?

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

żyły na nogach

Zapalenie żył – jakie objawy wskazują na stan zapalny w żyłach powierzchownych i głębokich?