Przejdź do treści

Seks oralny – pozycje, choroby. Seks oralny a HIV

Seks oralny – pozycje, choroby. Seks oralny a HIV Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Seks oralny, określany mianem „miłości francuskiej”, to popularna forma praktyk seksualnych. Może być on źródłem niezwykłych doznań, zwłaszcza jeśli partnerzy dobrze znają swoje preferencje. Decydując się na tę formę stosunku, warto jednak znać ryzyko, jakie on ze sobą niesie.

Co to jest stosunek oralny?

Co to jest stosunek (lub seks) oralny? To forma stosunku seksualnego polegająca na pieszczeniu ustami oraz językiem narządów płciowych partnerki lub partnera. Badania wskazują na to, że uprawia ją 64 proc. społeczeństwa i jest ona szczególnie popularna wśród nastolatków. Co więcej, według statystyk, więcej mężczyzn daje seks oralny niż go otrzymuje, co zaprzecza różnego rodzaju przekazom medialnym. Co więcej, około 70 proc. mężczyzn lubi go dawać, podczas gdy czynność tę lubi wykonywać jedynie około 40 proc. kobiet. Dlaczego mężczyźni lubią miłość francuską? Głównie dlatego, że umożliwia pobudzanie wyjątkowo wrażliwych miejsc.

Techniki i pozycje w seksie oralnym

W przypadku seksu oralnego liczba pozycji teoretycznie jest dość ograniczona, jednak warto poeksperymentować. Najbardziej typowa pozycja wygląda tak, że partner kładzie się lub stoi, natomiast partnerka klęka lub siada obok, a następnie się pochyla. W podobny sposób to kobieta może leżeć lub siedzieć z rozchylonymi nogami, ale też np. odwrócić się tyłem lub stać z jedną nogą opartą. Ciekawą propozycją jest również pozycja 69, która pozwala jednocześnie dawać i czerpać przyjemność z seksu.

para w łóżku

Wbrew pozorom, seks oralny oferuje szeroką gamę technik: począwszy od niewinnego całowania, poprzez ssanie i lizanie, kończąc na ciągnięciu oraz podgryzaniu. Stosunek tego typu może też obejmować nie tylko stymulację penisa oraz łechtaczki, ale też cale genitalia, a więc pochwę, wargi sromowe mniejsze i większe, a także jądra i odbyt.

Jak uprawiać seks oralny?

Aby seks oralny był naprawdę przyjemny, warto wykorzystać kilka wskazówek.

Zacznijmy od tego, że najbardziej wrażliwe obszary na penisie znajdują się na żołędziu, czyli jego główce, a szczególnie na wędzidełku – łączy on napletek z żołędzią na spodniej części penisa. Stymulacja tych okolic daje mężczyznom największą rozkosz. Pamiętaj jednak, aby nigdy nie dmuchać w otworek główki, ponieważ jest to okolica podatna na urazy. Może to się zakończyć zatorem naczynia krwionośnego, a w skrajnych przypadkach nawet śmiercią.

Kobiece genitalia również wymagają pewnej „instrukcji obsługi”. Przede wszystkim ważne jest, aby przygotować je na pewne bodźce. Najpierw warto więc delikatnie pieścić uda i wargi sromowe większe. Najpierw można je głaskać, później całować, potem lizać i powoli dochodzić do coraz bardziej wrażliwych okolic: łechtaczki, pochwy oraz warg sromowych mniejszych. Jest to o tyle istotne, że szybkie przeskoczenie poszczególnych etapów może kobietę doprowadzić do bólu, zamiast do przyjemności.

Kobieta i mężczyzna w łóżku

Seks oralny a HIV

Czy poprzez seks oralny można zarazić się HIV? O ile w pierwszych latach epidemii AIDS sądzono, że nie jest to możliwe, o tyle teraz wiadomo, że jest inaczej. Istnieje pewne ryzyko zarażenia się wirusem HIV w ten sposób. Jest to możliwe, ponieważ błona śluzowa jamy ustnej cechuje się dużą wrażliwością na zakażenia. Jego ryzyko zwiększa się, gdy trafia do niej nasienie – jest w nim więcej wirusa niż w wydzielinach rodnych kobiety. Można więc powiedzieć, że wirus HIV dużo łatwiej przenosi się z mężczyzn na kobiety niż na odwrót. W ramach zabezpieczenia można wykorzystać tu prezerwatywy oraz rękawiczki lateksowe.

Inne choroby przenoszone poprzez seks oralny

Czym jeszcze można się zarazić podczas stosunku oralnego? Seks oralny wiąże się z ryzykiem zakażenia kiłą, opryszczką oraz rzeżączką, a także wirusem zapalenia wątroby typu B lub A. Podczas kontaktów seksualnych istnieje również możliwość przenoszenia infekcji wirusowych oraz bakteryjnych – ryzyko jest tu tak samo wysokie, jak w przypadku kontaktu analnego czy waginalnego. Podczas seksu oralnego niektórzy zarażają się też wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). W błonie śluzowej jamy ustnej mogą znajdować się niewidoczne dla oka mikrouszkodzenia oraz nadżerki, przez które drobnoustroje swobodnie przenikają do organizmu.

Jak zmienić smak wydzielin?

Zarówno męskie, jak i kobiece płyny mogą zmieniać swój smak. Jest to o tyle istotne, że jeżeli jest on cierpki, może zniechęcać do uprawiania miłości francuskiej.

Pochwa ma kwaśne pH, a jej smak opisywany jest jako kwaśny, słonawy, piżmowy. Może się on jednak zmieniać pod wpływem pewnych czynników – przede wszystkim chodzi tu o dzień cyklu miesiączkowego oraz samą dietę. Jeśli chcesz, aby Twój partner czerpał większą przyjemność z pobudzenia Twoich genitaliów, warto zrezygnować z alkoholu oraz papierosów. Dobrze jest też ograniczyć ilość czerwonego mięsa, a zamiast niego – pić więcej wody oraz spożywać więcej warzyw i owoców. Dobrym rozwiązaniem będzie jedzenie bananów, ananasów, jak również i brzoskwiń – ze względu na zawartość fruktozy, płyny ustrojowe zyskają delikatnie słodki smak.

Do seksu niekiedy może zniechęcać również smak spermy. Jednak z pewnością zmieni on się pod wpływem ananasów, dzięki której stanie się ona słodsza. Zaleca się także spożywanie takich przypraw jak cynamon i kardamon. Pomóc powinny też mięta oraz cytryna.

Para na kanapie

Przygotowania do seksu oralnego

Zanim dojdzie do stymulacji, warto zadbać o higienę narządów płciowych. Wstępem do kontaktu seksualnego może być wspólna kąpiel pod prysznicem lub w wannie. Jest to o tyle istotne, że mastka, czyli wydzielina napletka, zaczyna gromadzić się w nim kilka godzin po umyciu, a jej nieprzyjemny zapach może zniechęcać do seksu.


Źródła:

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4660550/
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4707067/
  3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6327665/
  4. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17272611/
  5. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26107371/

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: