Przejdź do treści

Siarka nie tylko na stawy. „Uczestniczy w produkcji kolagenu, keratyny. Chroni przed stresem oksydacyjnym”

na zdjęciu: dziewczyna w żółtej koszulce, tekst o znaczeniu siarki dla organizmu - Hello Zdrowie
Siarka nie tylko na stawy. „Uczestniczy w produkcji kolagenu, keratyny. Chroni przed stresem oksydacyjnym” /fot. Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?

Siarka to jeden z kluczowych pierwiastków budujących ludzki organizm. Odgrywa istotną rolę w prawidłowym przebiegu wielu procesów fizjologicznych. Dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym, antybakteryjnym i regenerującym siarka znajduje także szerokie zastosowanie w kosmetyce. Coraz częściej pojawia się w składzie preparatów do pielęgnacji skóry, włosów i paznokci.

Czym jest siarka?

Siarka to naturalnie występujący pierwiastek chemiczny obecny w skałach, minerałach, roślinach, a także w organizmach ludzi i zwierząt. W naszym ciele odgrywa ważną rolę – znajduje się m.in. w aminokwasach, witaminach, skórze, włosach i paznokciach.

– Siarka to niezbędny pierwiastek dla organizmu człowieka – zawiera ją każda z naszych komórek. W ludzkim ciele siarka pełni przede wszystkim funkcje budulcowe jako składnik aminokwasów siarkowych (metioniny i cysteiny). Co więcej, uczestniczy w produkcji kolagenu, keratyny i niektórych witamin, warunkuje ochronę przed stresem oksydacyjnym (jako składnik glutationu), wspiera funkcjonowanie chrząstki stawowej – mówi Dietetyk Zofia Kowalska, @dietetyka_dermatologiczna.

Właściwości siarki sprawiają, że znajduje szerokie zastosowanie w lecznictwie, profilaktyce i kosmetologii. Działa przeciwzapalnie, wspiera regenerację tkanek i wpływa korzystnie na układ odpornościowy.

Zastosowanie siarki – co warto wiedzieć?

Siarka odgrywa istotną rolę w wielu procesach biologicznych:

  • wspiera procesy oksydacyjne i immunomodulujące,
  • działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo,
  • bierze udział w syntezie enzymów,
  • uczestniczy w tworzeniu tkanki łącznej, skóry, włosów i paznokci,
  • przyczynia się do łagodzenia stanów zapalnych i wspomaga leczenie urazów.
Materiały promocyjne

Siarka na stawy

Dzięki właściwościom przeciwzapalnym i regenerującym siarka jest cennym wsparciem dla osób zmagających się z problemami układu ruchu. Jest składnikiem mazi stawowej, dzięki czemu wspiera jej elastyczność i prawidłowe funkcjonowanie.

Siarka polecana jest:

Siarka dla skóry, włosów i paznokci

Siarka bierze udział w procesach odnowy naskórka, wspomaga gojenie oraz spowalnia oznaki starzenia. Stosuje się ją w pielęgnacji skóry trądzikowej, atopowej i skłonnej do podrażnień, a także przy przetłuszczających się włosach, łupieżu oraz nadwrażliwości skóry głowy. Siarka wspiera regenerację łamliwych paznokci, poprawiając ich strukturę i wygląd.

Jej działanie antybakteryjne i oczyszczające sprawia, że jest składnikiem wielu kosmetyków: mydeł, szamponów, toników oraz preparatów do kąpieli leczniczych. Produkty na bazie siarki zwykle najlepiej sprawdzają się w przypadku łagodnego lub umiarkowanego trądziku.

Siarka w kosmetykach – jak działa?

Siarka najczęściej występuje w produktach do pielęgnacji cery problematycznej, np. trądzikowej, tłustej czy wrażliwej. Można ją znaleźć w mydłach, maskach, płynach punktowych oraz kremach. Siarka ukryta w kosmetykach posiada szereg cennych właściwości:

  • Zwalcza bakterie – działa przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo, co pomaga ograniczyć rozwój zmian trądzikowych.
  • Redukuje sebum – zmniejsza produkcję łoju, a tym samym ogranicza powstawanie zaskórników.
  • Złuszcza martwy naskórek – dzięki właściwościom keratolitycznym usuwa martwe komórki i oczyszcza pory.
  • Łagodzi stany zapalne – wspomaga leczenie łuszczycy, egzemy, trądziku różowatego czy łojotokowego zapalenia skóry.
Adrianna Śladowska, kosmetolożka

Jak bezpiecznie stosować kosmetyki z siarką?

Ze względu na możliwość przesuszenia skóry, warto zacząć od delikatnych produktów – np. żeli oczyszczających lub masek stosowanych punktowo. Zalecane jest używanie ich raz dziennie, najlepiej wieczorem. Warto także unikać łączenia siarki z innymi silnymi składnikami, jak retinoidy, nadtlenek benzoilu czy kwas salicylowy, by nie doprowadzić do podrażnień. Na rynku dostępne są także formuły łączące siarkę z innymi składnikami łagodzącymi, jak sulfacetamid sodu czy niacynamid – co dodatkowo minimalizuje ryzyko podrażnień i poprawia komfort stosowania.

Siarka w diecie – gdzie ją znajdziemy?

Źródła siarki w diecie są stosunkowo powszechne.

– Znajdziemy ją w produktach bogatych w białko takich jak np. mięso, ryby, jaja, nabiał oraz w warzywach m.in. czosnku, cebuli, brokułach, kapuście. Zdecydowana większość osób bez problemu pokrywa dzienne zapotrzebowanie na siarkę wraz ze zbilansowaną dietą, a niedobory w Polsce są rzadkością. Istnieją ograniczone dowody na korzystne właściwości suplementacji organicznej formy siarki, czyli MSM (metylosulfonylometanu) pod kątem zdrowia stawów, kości czy skóry. Choć suplementacja MSM zyskuje na popularności, obecnie trudno ocenić jej realną skuteczność czy profil bezpieczeństwa u osób spożywających odpowiednie ilości siarki wraz z dietą – dodaje dietetyczka.

 


Źródła:

Topical azelaic acid, salicylic acid, nicotinamide, sulphur, zinc and fruit acid (alpha‐hydroxy acid) for acne – Liu, H – 2020 | Cochrane Library

Beauty from within: Oral administration of a sulfur-containing supplement methylsulfonylmethane improves signs of skin ageing

Sulfacetamide; Sulfur topical skin cleanser or emulsion

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?