Przejdź do treści

Sinice w Bałtyku. Coraz więcej popularnych kąpielisk zostaje zamkniętych

Kobieta na plaży
Sinice w Bałtyku. Coraz więcej popularnych kąpielisk zostaje zamkniętych/ Pexels, fot. Yaroslav Shuraev
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Z powodu sinic czerwone flagi wywieszono już w 12 nadmorskich kąpieliskach, jak informuje Główny Inspektorat Sanitarny. Kąpiel w morzu jest niebezpieczna i może wywołać m.in. gorączkę, wymioty, biegunkę, bóle mięśni i stawów, swędzenie i łzawienie oczu czy wysypkę.  Sinice w Bałtyku rozprzestrzeniają się na tyle szybko, że niewykluczone jest zamknięcie kolejnych plaż.

GIS zamknął nadmorskie kąpieliska

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o zamknięciu kilkunastu nadmorskich kąpielisk. Sytuacja związana jest z pojawieniem się w wodzie sinic, które obecnie bardzo szybko rozwijają się na dalsze kąpieliska. Prawdopodobnie w najbliższym czasie zostaną zamknięte kolejne plaże.

Gdzie obecnie nad polskim Bałtykiem wywieszono czerwoną flagę?

  • na dwóch kąpieliskach w Gdyni (plaże w Redłowie i Śródmieściu),
  • na ośmiu kąpieliskach w Sopocie (plaże przy Hotelu Sopot-Beach Club, Hotelu Haffner-Esentra, plaża Kamienny Potok-Koliba, Park Północny I, Park Północny II, K22, Łazienki Południowe I oraz plaża 32A-33),
  • w Stegnie (plaża Stegna II),
  • w Krynicy Morskiej (Kąpielisko Morskie „Krynica Morska – Bulwar Słoneczny 1”).
Istockphoto

Sinice – skąd się biorą?

Sinice namnażają się, m.in. gdy do wody trafiają nawozy z okolicznych pól, a do morza zanieczyszczone wody z rzek. Wystarczy kilka słonecznych dni i „woda kwitnie” – pojawia się na niej charakterystyczny kożuch, który nabiera zielonkawoniebieskiego koloru. Kąpiel w takiej wodzie jest dość ryzykowna dla naszego zdrowia. Niektóre gatunki tych mikroorganizmów są zdolne do produkcji niebezpiecznych substancji: hepatotoksyn, które uszkadzają wątrobę, neurotoksyn uszkadzających układ nerwowy, dermatotoksyn powodujących podrażnienie skóry i błon śluzowych.

Te toksyczne bakterie potrafią wyrządzić szkody również zwierzętom, więc zanim wpuścisz psa do jeziora, zorientuj się, czy to dla niego bezpieczne. Jak dodaje GIS, skażonej wody nie należy również używać do podlewania warzyw.

„Niektóre sinice tworzące zakwity w wodach słodkich, słonawych i morskich są zdolne produkować toksyny. Przyczyna tego zjawiska nie jest w pełni poznana. Toksyny te spowodowały w wielu krajach śmierć zwierząt dzikich i domowych, w tym trzody chlewnej, owiec, psów oraz śnięcie ryb. U ludzi odnotowano występowanie wysypki w przypadku kontaktu skóry z wodą i zachorowania po przypadkowym połknięciu wody (np. podczas pływania). Zagrożenie stanowi również wdychanie aerozoli, zawierających toksyny sinicowe. Zakwity sinicowe, a także kożuchy sinic, nie zawsze są toksyczne” – czytamy na stronie GISu.

Sinice – objawy zatrucia

U osób, które napiły się wody z zakwitem, mogą pojawić się następujące dolegliwości:

Objawy zatrucia mogą wystąpić bezpośrednio lub kilka dni po kąpieli w wodzie, gdzie był toksyczny zakwit sinic. Jak podaje GIS, od dłuższego czasu nie odnotowano przypadków śmiertelnych wśród ludzi, jednak w kilku sytuacjach zachorowania były bardzo poważne.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.