Przejdź do treści

Skala wady wzroku – jak wygląda?

Zbliżenie oka i graficzne przedstawienie skali wady wzroku
Fot. jayzynism / studio.adobe.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Z wadami wzroku borykają się miliony ludzi na całym świecie. Krótkowzroczność, nadwzroczność lub astygmatyzm można korygować za pomocą okularów lub soczewek kontaktowych. Nierzadko stosuje się leczenie operacyjne. Dobór szkieł i soczewek wymaga badań okulistycznych i określenia stopnia zaawansowania wady. Jak więc wygląda skala wady wzroku?

Dla każdej wad wzroku skala jest inna, dlatego bardzo ważny jest dokładny pomiar wykonany przez okulistę bądź optometrystę. O czym dokładnie świadczą skale?

Jakie są wady wzroku?

Wady wzroku nie są chorobami oczu. Schorzenia okulistyczne trzeba leczyć, wady należy korygować za pomocą szkieł lub soczewek kontaktowych. Równie popularne są zabiegi laserowe, które mogą uwolnić pacjenta od noszenia okularów. Korygowanie wad wzroku jest bardzo ważne. Rezygnacja z niego skutkuje dodatkowymi dolegliwościami takimi jak bóle głowy, ogólne rozdrażnienie lub zmęczenie oczu.

Wyróżnia się następujące wady wzroku:

W zależności od tego, jakie mamy wady wzroku, skala je określająca za każdym razem jest inna. Badanie okulistyczne precyzujące, jaka jest skala wady wzroku, powinno się wykonywać przy każdej wizycie u specjalisty.

Kobieta z zezem

Wady wzroku – skala przy krótkowzroczności

Krótkowzroczność (fachowa nazwa – miopia) jest jedną z najczęściej diagnozowanych wad wzroku. Przyczyną jej pojawienia się są czynniki genetyczne i środowiskowe. Liczba osób z krótkowzrocznością stale rośnie, między innymi ze względu na intensywność (nieumiejętnego) korzystania z urządzeń elektronicznych. Komputery, telefony, tablety towarzyszące nam niemal na każdym kroku męczą nasze oczy, a używane z bliska przyczyniają się do pogłębiania wad wzroku.

Główne objawy krótkowzroczności:

  • Osoby z krótkowzrocznością widzą dobrze z bliska.
  • Dalekie przedmioty są dla nich rozmazane i nieostre.

Powodem tego jest zbyt długa gałka oczna i zmiany degradacyjne w jej obrębie. Jaka jest skala wady wzroku dla krótkowzroczności?

Przy tej wadzie wzroku, skala jest określana jako:

  • Niska krótkowzroczność – najczęściej występująca u dzieci w wieku szkolnym. Mija zaraz po zakończeniu procesu wzrastania oka. Skala wady wzroku nie przekracza stopnia -3,0 dioptrii.
  • Średnia krótkowzroczność – skala jest na poziomie od -4,0 do -6,0 dioptrii i nie powinna przekraczać poziomu -8,0 dioptrii.
  • Wysoka krótkowzroczność – osiąga wartość od -8,0 dioptrii do nawet kilkudziesięciu dioptrii na minusie.

Nieskorygowana krótkowzroczność może prowadzić do całkowitej ślepoty.

Wady wzroku – skala przy dalekowzroczności

Dalekowzroczność (nadwzroczność łac. hyperopia) obserwuje się głównie u dzieci, u których wada jest związana z kształtowaniem się gałki ocznej i całego układu optycznego. Z czasem zanika lub utrwala się. U osób dorosłych jest to zazwyczaj efekt długoletniej cukrzycy.

Powodem nadwzroczności jest krótka oś gałki ocznej.

Główne objawy dalekowzroczności:

  • Osoby z tą wadą wzroku widzą dobrze przedmioty znajdujące się w oddali.
  • Osoby dalekowzroczne mają kłopot z przedmiotami, które są blisko.

Przy tej wadzie wzroku skala jest następująca:

  • Niska nadwzroczność – gdy wartość nie przekracza +2,0 dioptrii.
  • Umiarkowana nadwzroczność – wartość od +2,0 dioptrii do +5,0 dioptrii.
  • Ciężka (wysoka) nadwzroczność – gdy wartość jest większa niż +5,0 dioptrii.

Dalekowzroczność koryguje się za pomocą okularów lub soczewek kontaktowych. Dostępne są także zabiegi operacyjne z użyciem lasera.

Zobacz także

Wady wzroku – skala przy astygmatyzmie

Astygmatyzm jako jedyna wada nie jest związany z kształtem osi gałki ocznej, a z nieprawidłowością rogówki. Ponieważ kształt rogówki nie jest kulisty tylko owalny i spłaszczony, astygmatycy mogą widzieć niewyraźne zarówno z bliska, jak i z daleka.

Astygmatyzm może istnieć z nadwzrocznością, jak i krótkowzrocznością, dlatego u astygmatyków skala wady wzroku ma bardzo dużą rozpiętość. Koryguje się ją za pomocą szkieł cylindrycznych lub torycznych soczewek kontaktowych. U osób z zaćmą, u których astygmatyzm powstał w wyniku następstw tej choroby, wykonuje się zabieg laserowej korekcji wzroku.

Wady wzroku – skala przy prezbiopii

Prezbiopia, określana mianem starczowzroczności, jest wadą, która powstaje wraz z wiekiem i z reguły będzie postępować. Jej charakterystyczną cechą jest brak ostrości widzenia przedmiotów oglądanych z bliska. Proces powstawania tej wady rozpoczyna się zazwyczaj po 45 roku życia, gdy soczewka w oku zaczyna tracić swoją elastyczność.

Korygowanie starczowzroczności jest możliwe poprzez szkła progresywne i dwuogniskowe lub multifokalne soczewki kontaktowe. Zakres wartości to zwykle od +1,0 dioptrii w początkowej fazie do +3,0 dioptrii, gdy najmniejsza jest niewystarczająca. U niektórych osób prezbiopię koryguje się operacyjnie.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.