Przejdź do treści

Szczoteczka soniczna – jak działa? Co to jest? Jak używać?

Kobieta myje zęby
Szczoteczki soniczne usuwają złogi z zębów dzięki ultradźwiękom
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
„W zespole uporczywego pobudzenia genitaliów orgazm jest niechciany, przykry i nie przynosi odprężenia” – mówi seksuolog prof. Józef Haczyński
Twój mocz pachnie inaczej niż zwykle? Oto 7 możliwych przyczyn
Emma Caulfield po raz pierwszy o swojej chorobie: „Pewnego ranka poczułam, jakby po lewej stronie mojej twarzy pełzał milion mrówek”
„Twierdzenia, że miałam seksomnię, zrujnowały moją sprawę o gwałt” – podkreśla Jade McCrossen-Nethercott
Bierzesz kilka opakowań antybiotyków rocznie? Internistka tłumaczy, co dzieje się z twoją wątrobą

Szczoteczka soniczna… Jak działa ta nowość na rynku dentystycznym? Czym różni się od szczoteczki elektrycznej? I jak jej używać? Te i inne tajemnice szczoteczki sonicznej zdradza higienistka Maja Mazur.

Co to jest szczoteczka soniczna?

Szczoteczka soniczna to taka szczoteczka, która posiada wbudowany akumulator i panel sterowania z przyciskami oraz wymienne końcówki. Jej główka przypomina jednak klasyczną szczoteczkę, ma podłużny kształt. Wizualnie podobna jest ona do szczoteczki elektrycznej. Jest ona również delikatna dla dziąseł i przyzębia. Dzięki szczoteczce sonicznej zęby są czyste, bez osadu płytki, co poprawia ich koloryt, a jednocześnie je rozjaśnia. Dla osób noszących aparaty na zębach przewidziane są specjalne końcówki.

Wciąż najpopularniejsze w Polsce są szczoteczki manualne. Statystycznie blisko co piąta osoba preferuje szczoteczkę elektryczną. Soniczne szczoteczki dopiero zaczynają przemawiać do coraz szerszego grona użytkowników. Tymczasem szczoteczka do zębów to jedno z najważniejszych, jeśli nie najważniejsze, akcesorium stosowanie do codziennej higieny. Wybór dobrej szczoteczki ma znaczenie, jeśli chodzi o efekty pielęgnacji uzębienia. Jak działa szczoteczka soniczna, jakie ma wady i zalety, jak wybrać i ile kosztuje? Podpowiadamy, jak myć zęby szczoteczką soniczną i porównujemy ją ze zwykłą i elektryczną.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

Uśmiechnięta kobieta

Szczoteczka soniczna – jak działa?

Higienistka Maja Mazur z Medicover Stomatologia Wołoska opisuje to w taki sposób : – Szczoteczki soniczne działają na zasadzie wibracji. Wprawiają włosia szczoteczki w ruch, tak duży, że wytwarzane są fale dźwiękowe, które są w stanie likwidować bakterie znajdujące się w najtrudniej dostępnych miejscach. Jednak szczoteczka soniczna nie wykonuje całej pracy za nas. Ze względu na płaski kształt szczoteczki, taki jak szczoteczka manualna, włosie drga w dwóch wymiarach. Trzeba pamiętać o tym trzecim ruchu – wymiatania. Szczoteczką manualną trzeba sterować i wykonywać te ruchy samemu, a, jak dowodzą statystyki, większość osób robi to źle: złą metodą, za krótko, zaniedbując niektóre miejsca.

Na efekty nie trzeba długo czekać, z powodu próchnicy cierpi ponad 90 proc. Polaków.

Szczoteczka soniczna – czym różni się od zwykłej?

Szczoteczka soniczna różni się od zwykłej tym, że posiada wbudowany akumulator, panel sterowania z przyciskami oraz wymienne końcówki.  Szczoteczka soniczna, choć w kształcie podobna do tradycyjnej, działa o wiele skuteczniej. Wzbudzone przez nią drgania powodują, że pasta dociera szybko w miejsca niedostępne przy użyciu zwykłej szczoteczki. Dla wielu użytkowników zaletą są delikatne drgania szczoteczki sonicznej, w przeciwieństwie do obrotów szczoteczki elektrycznej.

Czym szczoteczka soniczna różni się od elektrycznej?

Szczoteczka soniczna, zwana również szczoteczką dźwiękową, emituje fale 260 Hz. Wprawiają one włosie szczoteczki w bardzo intensywne drgania, które skutecznie czyszczą zęby, usuwając zanieczyszczenia i płytkę nazębną. Jednak wbrew pozorom, nie działa ona „sama”. O co tutaj chodzi? I czym się różni szczoteczka soniczna od elektrycznej?

Wiele osób nie wie, że przy myciu zębów szczoteczką soniczną trzeba wykonywać ruch wymiatający, że nie wykonuje ona za nas całej pracy – zauważa Maja Mazur. – To różni ją od szczoteczek elektrycznych, które wszystko robią za nas przez cały czas. Szczoteczki soniczne mają płaski kształt jak szczoteczka manualna, to też różni ją od szczoteczki elektrycznej w klasycznym wydaniu.

Ilość drgań szczoteczek sonicznych przewyższa liczbę ruchów szczoteczek elektrycznych nawet kilkukrotnie. Wśród popularnych modeli szczoteczek sonicznych ich prędkość waha się od 60 tys. do 90 tys. drgań na minutę. W tym starciu zwykła szczoteczka nie ma szans. W ciągu minuty możemy wykonać średnio 400-500 ruchów.

 

Jak używać szczoteczki sonicznej?

Należy zwrócić uwagę na prawidłowe użytkowanie szczoteczki sonicznej. Warunkiem jej skuteczności i delikatności dla dziąseł, jest prawidłowe użytkowanie.

– Szorując zęby w taki sposób, jak większość pacjentów niestety to robi, myjąc zęby szczoteczką manualną, możemy uszkodzić dziąsła, prowadząc do recesji dziąsłowych.

Jak zatem należy używać szczoteczki sonicznej?

  1. Zaaplikuj odpowiednią ilość pasty na główkę szczoteczki.
  2. Przyłóż główkę do powierzchni zębów i linii dziąseł, a następnie ją włącz. Pamiętaj, że główka musi być skierowana do linii dziąseł pod kątem 45 stopni.
  3. Szczotkując zęby, wykonuj ruch wymiatający (od linii dziąseł do szczytu korony zębów).
  4. Pamiętaj o powierzchni zębów po ich tylnej stronie. Precyzyjnie ustaw szczoteczkę z tyłu, pod odpowiednim kątem i wykonuj ten sam ruch wymiatający.
śmiejąca się kobieta

Jak wybrać szczoteczkę soniczną?

Na rynku dostępne są szczoteczki soniczne w wielu wariantach. Czym kierować się przy wyborze? Tak, jak przy szczoteczkach elektrycznych, najważniejszy jest czujnik nacisku – podpowiada Maja Mazur. – Dzięki temu nie dociskamy jej za mocno do zębów czy do dziąseł. Zbyt silny nacisk może prowadzić do uszkodzeń.

Czy rzeczywiście to tak bardzo ważne kryterium? – Ludzie często mają tendencję do mocnego szorowania zębów, przez co te dziąsła są odsuwane. Tak silne ruchy powodują recesję i uszkodzenia.

W zależności od indywidualnych potrzeb można wybrać odpowiedni program: – Na przykład program dla wrażliwych dziąseł – podpowiada Maja Mazur. – To świetne rozwiązanie dla pacjenta np. po zabiegu stomatologicznym, kiedy trzeba delikatnie szczotkować zęby.

Szczoteczka soniczna – wady i zalety

Wśród zalet szczoteczki sonicznej należy wymienić wspomnianą już wielość trybów i skuteczność. Czy istnieją wady szczoteczki sonicznej lub przeciwskazania do korzystania?

– Tak naprawdę nie ma żadnych przeciwwskazań, najważniejsze jest to, co odpowiada każdemu indywidualnie. Jednym pasuje bardziej delikatna praca szczoteczki sonicznej, innym obrotowa mała główka szczoteczki elektrycznej, a inni nigdy nie przekonają się do szczoteczek elektrycznych i będą używać manualnych. Najważniejsze to po prostu myć zęby, a jeśli nie wiemy, jak to robić, z pomocą przychodzą higienistki stomatologiczne, które zawsze pomogą dobrać odpowiednią szczoteczkę oraz metodę szczotkowania – opisuje Maja Mazur. Z takiej szczoteczki mogą korzystać bez obaw również osoby, które mają licówki lub różnego rodzaju wypełnienia zębów.

Osobiście jestem zwolenniczką szczoteczek elektrycznych z okrągłą główką – przyznaje Maja Mazur. – Uważam jednak, że wszystko zależy od preferencji pacjenta. Na pewno mycie zębów szczoteczką manualną daje najgorszy efekt, gdyż trzeba bardzo dużo czasu poświęcić, żeby umyć nią zęby naprawdę dokładnie. Niestety nikt nie ma na to czasu, a wiele osób nie ma też wiedzy, jak prawidłowo szczotkować zęby. Żyjemy w tak zabieganych czasach, że warto sięgać po to, co nam ułatwia i skraca pracę, a więc po szczoteczki elektryczne lub soniczne.

Ile kosztuje szczoteczka soniczna?

Czy tak, zdawałoby się, idealny produkt może mieć jakieś wady? W tym przypadku jest to niestety nie najniższa cena. Jednak warto mieć na uwadze fakt, że inwestowanie w swoje zdrowie jest bezcenne, jak również taką szczoteczkę wymienia się rzadziej, niż standardową – wymianie podlegać mogą tylko końcówki.

Ceny szczoteczek sonicznych zaczynają się od ok. 100 zł. W zestawie zwykle znajduje się zapasowa końcówka. Te najdroższe szczoteczki soniczne mogą kosztować nawet 700 zł. Dokupienie końcówek nie jest dużym wydatkiem, w zależności od rodzaju końcówki to koszt od kilku do kilkudziesięciu złotych za zestaw, w którym zwykle jest kilka sztuk.

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Ukruszony ząb – przyczyny, leczenie i koszty. Co zrobić, gdy ukruszona jest jedynka?

„Podstawową różnicą pomiędzy mną a stomatologiem jest to, że stomatolodzy wsadzają wiertarki do buzi, a ja tylko palce” – o fizjoterapii stomatologicznej mówi Karolina Mrozińska

To świetna wiadomość dla pacjentów leczących zęby na NFZ. Wchodzi nowe rozporządzenie

Yaeba, czyli nowa moda na krzywe zęby. Niegroźne zjawisko czy niebezpieczny trend?

Yaeba, czyli nowa moda na krzywe zęby. Niegroźne zjawisko czy niebezpieczny trend?

Nie możesz sobie poradzić z nieświeżym oddechem? Poznaj możliwe przyczyny tej dolegliwości

Kobieta leży w łóżku

Raz w tygodniu miewasz migrenę? Przyczyną może być zła okluzja

Cefalometria – co to jest, wskazania, przeciwskazania, cena

Kiretaż dziąseł – jak przebiega oczyszczanie kieszonek dziąsłowych?

Uzębienie – ile zębów ma człowiek? Kiedy wychodzą zęby?

Zębina – budowa, rodzaje. Zapalenie miazgi i nadwrażliwość zębów

Choroby tarczycy a stan zębów / pexels

Masz wysokie przeciwciała przy chorobach tarczycy? Sprawdź stan swoich zębów!

Płytka nazębna, uśmiechnięta kobieta

Płytka nazębna – co to jest, jak powstaje i jak ją usunąć

Hipoplazja szkliwa

Hipoplazja szkliwa – przyczyny, objawy, rodzaje, leczenie

dziewczyna leżąca na trawie

Po czym lepiej nie myć zębów i dlaczego? Lista problematycznych produktów

W czasie miesiączki nie można usuwać zębów? Anna Kuśnierczak obala mity związane ze stomatologią

W czasie miesiączki nie można usuwać zębów? Anna Kuśnierczak obala mity związane ze stomatologią

Kobiety

Latem częściej sięgasz po kieliszek prosecco? „Przyczynia się to do nadwrażliwości, rozpuszczania szkliwa, a potem jego ścierania” – ostrzega stomatolożka

Szczoteczki do zębów

„Mama Dentystka”: prawie 4 miliony Polaków nie myje zębów, 800 tys. w ogóle nie ma w swojej łazience szczoteczki

Wydaje ci się, że prowadzisz zdrowy tryb życia, a efektów nie widać? Sprawdź, co robisz nie tak

Uważaj na ilość octu jabłkowego w twojej diecie. Może zaszkodzić zębom - ostrzega lek. stom. Monika Stachowicz

Uważaj na ilość octu jabłkowego w twojej diecie. Może zaszkodzić zębom – ostrzega lek. stom. Monika Stachowicz

„Nieleczona próchnica może prowadzić do zawału serca” – mówi lek. dent. Joanna Jaklińska

Usuwanie kamienia nazębnego – przebieg i cena zabiegu

Proteza szkieletowa – cena, rodzaje, refundacja NFZ

Nakładki na zęby – czym są, kiedy stosować, jaki jest ich koszt?

Czym są „cukry ukryte” i jak ich unikać? Ostrzega Tata Stomatolog

Czym są „cukry ukryte” i jak ich unikać? Ostrzega Tata Stomatolog

Najpopularniejsze

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Domowe sposoby na zatkane ucho. Jak odetkać ucho zatkane: woskowiną, katarem, wodą?

Wysoki cholesterol - jakie są przyczyny i objawy? Sposoby na wysoki cholesterol

Wysoki cholesterol – jakie są przyczyny i objawy? Jak go obniżyć?

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

para zakochanych, romantyczny wieczór

Nie masz ochoty na seks? Poznaj 8 sposobów na podniesienie libido

Kobieta stoi przy oknie

Nerwobóle (neuralgia) w klatce piersiowej – przyczyny, objawy i leczenie

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

Kobieta siedzi

Krwawienie po okresie – przyczyny, objawy, kolory wydzielin

Torbiel - twarz kobiety z widocznymi krostkami

Torbiel – czym jest, gdzie występuje i czy jest groźna dla zdrowia?

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

×