3 min.
Szczotkowanie zębów może zapobiec nadciśnieniu

Zdjęcie: iStock
Najnowsze
27.01.2021
Dwa dni wolnego dla ozdrowieńców, którzy oddali osocze. Nowe przepisy już obowiązują
27.01.2021
Zaskakujący przypadek. Dwa zakażenia w dwa miesiące dwoma różnymi szczepami SARS-CoV-2
26.01.2021
Na horyzoncie pojawił się nowy lek na koronawirusa. Badanie wykazało, że jest 27-krotnie bardziej skuteczny niż remdesiwir
26.01.2021
Francja i Austria zakazują noszenia maseczek materiałowych w miejscach publicznych!
26.01.2021
Kresa biała – anatomia. Rozstęp i przepuklina kresy białej
Szczotkowanie zębów obniża ryzyko nadciśnienia tętniczego. Kobiety ze słabą higieną jamy ustnej są o 20 proc. bardziej narażone na podwyższone ciśnienie krwi. To wyniki badań naukowców z Uniwersytetu w Buffalo.
Zła higiena jamy ustnej może prowadzić do ataków serca, udarów, demencji i innych potencjalnie śmiertelnych chorób, w tym raka. Bakterie w dziąsłach mogą dostać się do krwioobiegu i przenieść się do innych części ciała, powodując stan zapalny. Poprawa higieny jamy ustnej może zmniejszyć ryzyko poważnego zaburzenia, które dotyka ponad jedną czwartą dorosłych. Tak twierdzą badacze, którzy odkryli związek pomiędzy chorobami zębów i dziąseł a nadciśnieniem.
Naukowcy z Uniwersytetu w Buffalo w stanie Nowy Jork zbadali 36 500 kobiet i odkryli, że osoby ze słabymi dziąsłami lub z utraconymi zębami są o 20 proc. bardziej podatne na rozwój problemów sercowo-naczyniowych. Badacze twierdzą, że może to zależeć od wrażliwości zębów.
Współautor badania, prof. Jean Wacławski-Wende, z Buffalo University w Nowym Jorku
Te odkrycia sugerują, że utrata zębów może być ważnym czynnikiem w rozwoju nadciśnienia
Właściwa higiena jamy ustnej – lepsze ciśnienie
Dr Wactawski-Wende i jej współpracownicy badali kobiety w USA w wieku pomenopauzalnym od 18 lat. Po corocznej ocenie stanu dziąseł w latach 1998-2015 uczestniczki badania obserwacyjnego Inicjatywy Zdrowia Kobiet były obserwowane pod kątem świeżo zdiagnozowanego nadciśnienia tętniczego. Naukowcy zidentyfikowali istotny związek. Kobiety, które straciły zęby, były o około 20 proc. bardziej podatne na wysokie ciśnienie krwi niż te, które zęby wciąż miały. Co ciekawe, związek ten był silniejszy u młodszych kobiet i osób z niższym BMI – wskaźnikiem masy ciała.
Istnieje kilka możliwych przyczyn. Jednym z możliwych wyjaśnień tego związku jest to, że ludzie tracąc zęby, zmieniają dietę na miękkie i bardziej przetworzone produkty. W konsekwencji mniej jedzą, zmniejszając tym przepływ krwi. Te zmiany w sposobie odżywiania mogą mieć związek z większą liczbą przypadków nadciśnienia tętniczego. Dr Wactawski-Wende stwierdziła, że starsze kobiety po menopauzie, które tracą zęby, mogą stanowić grupę o podwyższonym ryzyku wysokiego ciśnienia krwi. W związku z tym jej zespół twierdzi, że lepsza higiena jamy ustnej wśród tej grupy – a także środki zapobiegawcze, takie jak dokładniejsze monitorowanie ciśnienia krwi, modyfikacja diety, aktywność fizyczna i utrata wagi – mogą je chronić. Odkrycia wskazują również, że utrata zębów może służyć jako kliniczny znak ostrzegawczy dla rozwoju nadciśnienia tętniczego, dając szansę na wcześniejsze leczenie.
Zobacz także
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

27.01.2021
„Często nie zdajemy sobie sprawy, jak bolesne są takie niewinne słowa, które odnoszą się do naszego własnego doświadczenia posiadania matki” – mówi Mira Marcinów, autorka książki „Bezmatek”

26.01.2021
Dr Marek Gowkielewicz o innowacyjnych „porodach francuskich”: pacjentka już 2 godziny po zabiegu może wstać z łóżka i wziąć prysznic

25.01.2021
Wojciech Kulesza: „efekt Jandy” brzmi chwytliwie, ale żadne badania tego nie wychwycą

22.01.2021