Przejdź do treści

Tabletki antykoncepcyjne chroniące przed HIV i HSV? To pomysł amerykańskich naukowców

Tabletki antykoncepcyjne chroniące przed HIV / gettyimages
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Tabletki antykoncepcyjne, które nie tylko uniemożliwiają zajście w ciążę, ale także chronią przed zakażeniem wirusem HIV oraz wirusem opryszczki? Niedługo, dzięki odkryciom amerykańskich naukowców, będzie to prawdopodobnie możliwe. 

Antyplemnikowe przeciwciało monoklonalne

Specjaliści z Boston University School of Medicine oraz z ZabBio z San Diego w Kalifornii stworzyli tzw. antyplemnikowe przeciwciało monoklonalne (ang. HCA). Wykazuje ono właściwości silnego zlepiania plemników oraz hamowania ich ruchliwości.

Jak tłumaczy twórca pomysłu dr n. med. Deborah Anderson, wykładowca medycyny na BUSM, antyplemnikowe przeciwciało monoklonalne „wydaje się być odpowiednie do stosowania antykoncepcyjnego i może być podawane dopochwowo w rozpuszczalnej folii jako kontrolowana przez kobietę i stosowana według jej potrzeb metoda antykoncepcyjna”.

Jak naukowcy ocenili jej przydatność? HCA przetestowano w szerokim zakresie stężeń i w różnych fizjologicznie istotnych warunkach in vitro. Zmieszano je też z nasieniem zdrowych ochotników. Wystarczyło 15 sekund, by plemniki zostały unieruchomione i sklejone.

Wyniki testów laboratoryjnych pokazały również, że HCA  jest bezpieczne i nie powoduje zapalenia pochwy u kobiet.

"Nie wzorujcie się na koleżankach i osobach z internetu". Seksuolożka Katarzyna Koczułap radzi, jak wybrać antykoncepcję

HCA a HIV i HSV

Jak wyjaśniają twórcy HCA, środek ten może z powodzeniem uzupełnić istniejące luki w antykoncepcji.

„HCA może być stosowane przez kobiety, które nie stosują obecnie dostępnych metod antykoncepcji, i może mieć znaczący wpływ na zdrowie na świecie” – dodaje dr n. med. Deborah Anderson.

Badacze uważają, że HCA można łączyć z innymi przeciwciałami, np. przeciwciałami anty-HIV i anty-HSV. Wtedy środek służyłby zarówno jako metoda antykoncepcyjna, jak i profilaktyka przed infekcjami przenoszonymi drogą płciową.

HIV – co warto wiedzieć?

Przypominamy: wirus HIV raczej nie daje od razu symptomów wskazujących jednoznacznie na rozwój AIDS. Typowe wczesne objawy to:

  • stan podgorączkowy bądź gorączka,
  • bóle mięśni i stawów,
  • złe samopoczucie,
  • zmęczenie,
  • uczucie rozbicia.

Może pojawić się także powiększenie węzłów chłonnych, opryszczka, afty, a także ból gardłaZdecydowana większość pacjentów, o ile nie ma powodów, aby podejrzewać, że doszło do zakażenia, nie łączy pierwszych objawów z wirusem HIV.

HSV – najważniejsze informacje

Warto też być świadomym niebezpieczeństw, jakie niesie ze sobą HSV, czyli wirus opryszczki. Człowiek, u którego raz pojawiła się specyficzna zmiana skórna wywołana Herpes simplex, jest narażony na okresowe pojawianie się opryszczki. Po pierwszym zakażeniu wirusy HSV zostają już na stałe w organizmie człowieka i przechodzą w stan uśpienia. Ich aktywacja uzależniona jest od okresowego osłabienia związanego m.in. z infekcjami wirusowymi, zatruciami, niedożywieniem. Opryszczka może też pojawić się ponownie pod wpływem udaru słonecznego lub wyziębienia.

Właśnie dlatego stworzenie HCA może być prawdziwym przełomem w profilaktyce – zarówno HIV, jak i HSV. 

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.