Rak płuc

Rak płuc jest jednym z najczęściej występujących nowotworów. 90% przypadków zachorowań na tę chorobę jest związanych z paleniem papierosów. Pozbycie się nałogu znacząco zmniejsza prawdopodobieństwo zachorowania na raka płuc.

Choroba występuje zazwyczaj u osób starszych, szczyt zachorowań obserwuje się w siódmej dekadzie życia. Niestety, rokowania w przypadku raka płuc są mało korzystne, ponieważ w Polsce okres 5-letniego przeżycia wynosi 10%. Wcześniejsze wykrycie choroby zwiększa skuteczność leczenia, dlatego w wielu sytuacjach niezbędna jest tzw. czujność onkologiczna.

Objawy raka płuc

Najczęstsze objawy raka płuc są mało charakterystyczne, nierzadko zdarza się, że choroba przebiega przez długi czas bez występowania dolegliwości. Wczesny rak płuc bywa również rozpoznawany przypadkiem, np. poprzez wykonanie rutynowego zdjęcia RTG. Znajomość dolegliwości towarzyszących chorobie pozwala zwrócić uwagę na objawy wymagające konsultacji lekarskiej. Wczesne objawy raka płuc to:

 • kaszel – dolegliwość towarzysząca większości palaczy. Jego główną przyczyną jest przewlekła choroba obturacyjna, jednak szczególnie niebezpieczną oznaką jest zmiana charakteru kaszlu i nasilenie jego uporczywości,
 • krwioplucie – występuje rzadziej od kaszlu, jednak jest bardziej charakterystycznym objawem raka płuc,
 • nawracające zapalenia płuc – oznaka podatności na infekcje.

Wystąpienie wyżej wymienionych objawów jest wskazaniem do wykonania badań diagnostycznych, np. zdjęcia RTG i bronchoskopii. Szczególnie niepokojące są dolegliwości związane z miejscowym wzrostem raka płuca, ponieważ oznaczają, że nowotwór może być nieoperacyjny. Najczęstsze symptomy są związane w tym przypadku z uciskiem guza na sąsiednie struktury. Do objawów związanych ze wzrostem nowotworu płuc zalicza się:

 • ból w okolicy klatki piersiowej,
 • duszność,
 • trudności w połykaniu,
 • zespół żyły głównej górnej (ucisk guza na naczynie powoduje przekrwienie górnej partii ciała),
 • porażenie splotu barkowego (występuje w raku szczytu płuca, tzw. guz Pancoasta).

Przerzuty raka płuc rokują niekorzystnie. Nierzadko (30%) przerzuty odległe są pierwszym uchwytnym objawem nowotworu. Mogą umiejscawiać się w każdym narządzie, najczęściej jednak obserwuje się je w kościach, wątrobie, mózgu i nadnerczach. Objawem uogólnionego raka płuc jest, obserwowany również w innych nowotworach, zespół paraneoplastyczny. To zbiór dolegliwości ogólnoustrojowych, związanych z funkcjonowaniem całego organizmu, np. osłabienie, jadłowstręt, spadek masy ciała, niedokrwistość, zaburzenia hormonalne, zmiany skórne.

Rodzaje raka płuc

Rak płuc dzieli się na dwie zasadnicze postaci morfologiczne: raka drobnokomórkowego i niedrobnokomórkowego płuc. Rak niedrobnokomórkowy jest znacznie częstszą postacią nowotworu. Klasyfikacja obejmuje trzy jego rodzaje:

 • rak płaskonabłonkowy,
 • rak gruczołowy,
 • rak wielkokomórkowy.

Pozostała część zachorowań na nowotwór dotyczy raka drobnokomórkowego płuc. Obecnie obserwuje się spadek zachorowań na raka płaskonabłonkowego oraz drobnokomórkowego z jednoczesnym wzrostem częstości występowania raka gruczołowego płuc.

Leczenie raka płuc

Leczenie raka płuca zależy od jego rodzaju. Leczenie miejscowe w przypadku raka niedrobnokomórkowego jest podobne we wszystkich jego podtypach. Najlepszą metodą postępowania jest chirurgiczne usunięcie nowotworu. Rokowania w przypadku przerzutów do węzłów chłonnych w raku płuca są zdecydowanie gorsze, ponieważ ich wystąpienie znacząco zmniejsza skuteczność powodzenia operacji. Osoby z przerzutami często są kwalifikowane do przedoperacyjnej chemioterapii. Znaczne rozprzestrzenienie nowotworu w organizmie może stanowić przeciwwskazanie do leczenie zabiegowego.

Ważną rolę w przypadku leczenia niedrobnokomórkowego raka płuc odgrywa postępowanie paliatywne, mające na celu złagodzenie występujących dolegliwości. Metodą przynoszącą dużą ulgę chorym jest radioterapia, która skutecznie łagodzi objawy raka płuc.

W przypadku drobnokomórkowego raka płuc stosuje się leczenie chemioterapeutyczne, które polega na przyjmowaniu przez chorego cytostatyków, czyli leków zmniejszających szybkość podziału komórek nowotworowych. Dodatkowo, w celu usunięcia komórek lekoopornych, stosuje się radioterapię. Chirurgiczne leczenie raka drobnokomórkowego płuc jest rzadkością.

Rak płuc – ile życia zostało?

Każdy rak płuc jest złośliwy. Długość życia w przypadku diagnozy choroby jest zależna od stadium rozwoju nowotworu. Wczesne wykrycie raka płuca znacznie zwiększa skuteczność leczenia. Nierzadko zdarza się, że lekarz zadaje sobie pytanie: „Czy guzki na płucach to rak?”. Świadczy to o niełatwej diagnostyce chorób nowotworowych. Pewne rozpoznanie możliwe jest dopiero na podstawie analizy cytologicznej lub histologicznej zmian (ocena komórek/tkanek pod mikroskopem).

Zobacz także: Nowotwór złośliwy płuc

Rak płuc rozwija się szybko, niestety często objawy występują dopiero wtedy, gdy osiągnie on znaczny wzrost. Nieoceniona jest więc profilaktyka, która polega przede wszystkim na unikaniu palenia papierosów. Rozpoznanie raka płuc jest również bezwzględnym wskazaniem do rzucenia nałogu, ponieważ tylko wtedy terapia może przynieść sukces. Niestety, okres przeżycia w przypadku zachorowania jest bardzo niski – 5 lat przeżywa zaledwie 10% chorych.

Zobacz także: Nowotwór płuc – rokowania

Najnowsze