Wzdęcia

Uczucie pełności w brzuchu i powiększenie jego obwodu to objawy wzdęcia, które pojawiają się w wyniku zaburzeń czynnościowych jelita. Wzdęciom często towarzyszą nadmierne gazy. Wzdęcia w ciąży to jedna z częściej występujących dolegliwości, dokuczająca szczególnie w pierwszym trymestrze.

Przyczyną wzdęć i gazów może być nieprawidłowa dieta, rozrost bakterii w jelicie, stres, a także niektóre choroby przewodu pokarmowego. Istnieje wiele naturalnych sposobów oraz ogólnodostępnych leków na wzdęcia, które pomogą szybko zwalczyć dolegliwości. Przy ciągłych, uporczywych wzdęciach i gazach należy jednak zgłosić się do lekarza.

Wzdęcia i gazy – skąd się biorą?

Gazy jelitowe to mieszanina gazów – tlenu, związków siarkowodoru, azotu i innych związków znajdujących się naturalnie w przewodzie pokarmowym człowieka. Dostają się one do organizmu przez jamę ustną i są produkowane przez żyjące w jelitach bakterie. Nadmierne wydalanie gazów spowodowane jest przez szereg przyczyn. Trudno określić, kiedy ich ilość nie jest już naturalna.

Wiele osób choć raz spotkało się z uczuciem rozsadzania jamy brzusznej, powiększeniem obwodu brzucha, uczuciem pełności. Objawy wzdęć nie zawsze są związane koniecznie z nadmierną ilością gazu w jelitach. Wzdęcia powstają w momencie zaburzeń motoryki jelit oraz zaburzeń czucia trzewnego, czyli odczuwania dyskomfortu pomimo prawidłowej ilości gazów w układzie pokarmowym. Występują często zaraz po posiłku, szczególnie po spożyciu produktów gazotwórczych.

Szczególnie narażona na wzdęcia jest specyficzna grupa osób. Wzdęcia w ciąży są jednym z bardziej uciążliwych objawów, występujących u ponad połowy ciężarnych zazwyczaj na samym początku ciąży. Ustępują pod koniec pierwszego trymestru.

Dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego mogą utrudniać codzienne życie. Wzdęcia, gazy śmierdzące są wstydliwym problemem, który niejednokrotnie uniemożliwia codzienne funkcjonowanie wśród ludzi. Na szczęście dostępnych jest wiele skutecznych leków na wzdęcia, które pomogą w łagodzeniu objawów, nawet kobietom ciężarnym.

Wzdęcia – przyczyny

Najczęstszą przyczyną wzdęć i gazów oddawanych w dużych ilościach są zaburzenia motoryki przewodu pokarmowego, a także nadmierne gromadzenie się gazów w jelitach z powodu przyjmowania pokarmów nietrawionych przez jelita, zwiększenia spożycia substancji częściowo wchłanialnych, takich jak laktoza, niedoboru enzymów trawiennych lub nadmiernego rozrostu flory bakteryjnej. Wzdęcia po jedzeniu mogą świadczyć o nieprawidłowej diecie.

Częste wzdęcia to niepokojący objaw, z którym warto zgłosić się do lekarza. Wzdęcia mogą być powodowane przez choroby takie jak rak jelita grubego lub nieswoiste choroby zapalne jelit – jednak przy braku objawów towarzyszących oraz prawidłowych wynikach badań winne będą niegroźne przyczyny czynnościowe.

Gazy i wzdęcia w ciąży spowodowane są zwolnieniem perystaltyki jelit – bakterie znajdujące się w jelicie mają więc więcej czasu na produkcję przykro pachnących gazów. Objaw ten dodatkowo nasilają pojawiające się zaparcia. Przyczyną zwolnionej perystaltyki jest żeński hormon płciowy – progesteron.

Co na wzdęcia? Leki i domowe sposoby na wzdęcia

Jeśli przyczyną wzdęć nie jest poważna choroba, tylko zaburzenia w pracy jelit o różnym podłożu, to możliwe jest samodzielne poradzenie sobie z dolegliwościami za pomocą domowych metod lub leków bez recepty. Sposobów na wzdęcia jest wiele, warto wypróbować kilka, aby wybrać te najbardziej odpowiednie.

Popularnym lekiem na wzdęcia, dostępnym bez recepty jest simetykon, który można stosować także na wzdęcia w ciąży. Nie wchłania się do krwi, działa miejscowo w przewodzie pokarmowym, rozbijając pęcherzyki powietrza. Simetykon występuje w produktach w formie kropelek i kapsułek.

Gdy metody farmakologiczne zawiodą, warto sięgnąć do sposobów naturalnych. Tabletki na wzdęcia dostępne w aptekach zawierają kompleks roślin (m.in. karczoch, kurkuma, rozmaryn), które naturalnie wspomagają pracę jelit. Zioła na wzdęcia to sposób znany i stosowany od wieków. Dolegliwości złagodzi mięta, rumianek i koper włoski. Szklanka ziołowej herbaty na wzdęcia i gazy to dobry pomysł, kiedy potrzebujemy szybkiej ulgi, a nie mamy możliwości, by udać się do apteki.

Dieta na wzdęcia oraz gazy obejmuje ograniczenie mleka, w którym znajduje się częściowo niewchłanialna laktoza, a także produktów gazotwórczych, takich jak sery pleśniowe, błonnik (w szczególności ciemne pieczywo), jabłka, rośliny strączkowe i kapustne (fasola, kapusta, brukselka). Do diety warto włączyć produkty lekkostrawne: biały ryż, banany, jogurt, otręby, a napoje gazowane zamienić na niegazowane, co znacząco zmniejszy występowanie wzdęć.

Najnowsze