Zawał serca

Zawał serca jest najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce i na świecie. Choroby układu krążenia to bez wątpienia epidemia XXI w. Objawy zawału serca są bardzo specyficzne, a szybka reakcja i pierwsza pomoc są kluczowe dla przeżycia chorego.

Zawał serca dotyczy coraz młodszych osób. Ostry zespół wieńcowy, jak inaczej określa się zawał, to nagły stan niedotlenienia mięśnia sercowego, co doprowadza do zatrzymania jego pracy. Najczęściej występujące objawy zawału to: uczucie duszności, bolesne kłucie w klatce piersiowej (często tuż za mostkiem), bladość skóry, silne poty, utrata przytomności oraz zawroty głowy. Aby nie dopuścić do pojawienia się objawów zawału serca, warto poznać jego dokładne przyczyny oraz sposoby profilaktyki.

Zawał serca – przyczyny

Zawał mięśnia sercowego powstaje na skutek tworzenia się tzw. blaszki miażdżycowej w naczyniach tętnic, które doprowadzają krew do serca. Proces ten jest długotrwały i wynika przede wszystkim z bogatej w cholesterol diety, palenia papierosów, otyłości, przewlekłego stresu, a także z czynników genetycznych. Dieta po zawale musi zostać diametralnie zmodyfikowana. Ważne, aby zawierała owoce, warzywa oraz płyny. Jest nie tylko łagodna dla układu pokarmowego, ale odpowiednio uwadnia serce – nazywana jest fachowo dietą kardiologiczną.

Kiedy lekarz stwierdzi zawał serca u palacza, jako możliwą przyczynę często podaje szkodliwe działanie nikotyny. Dlatego też pierwszym krokiem po zawale powinno być rzucenie palenia papierosów.

Zawał serca – objawy

Objawy zawału mięśnia sercowego mogą dosięgnąć osobę z wysokiej grupy ryzyka (otyłą, obciążoną genetycznie, palącą papierosy i mało aktywną fizycznie) w każdym miejscu i o każdej porze dnia i nocy. W przypadku wystąpienia zawału serca pierwsza pomoc powinna polegać na jak najszybszym wezwaniu karetki (numer 999 lub 112 z telefonów komórkowych). Na mniej więcej 30 minut przed zawałem serca u wielu osób pojawia się uczucie silnego niepokoju. W dalszej kolejności dochodzi rozrywająco-kłujący ból za mostkiem, którego intensywność narasta wraz z upływem czasu i promieniuje na twarz, kark oraz bark. Zawałowiec może odczuwać również silne zawroty głowy, a przez to nudności i wymioty. Pojawia się zimny pot i często dochodzi do drętwienia którejś z kończyn. Po dotarciu do szpitala lekarz jest w stanie potwierdzić objawy. Metodą, którą stosuje się do rozpoznania zawału serca, jest elektrokardiografia (EKG).

Jak leczy się zawał serca?

Przyczyną zawału są często złe nawyki żywieniowe. Kardiolog wraz z dietetykiem są w stanie ułożyć zbilansowaną i zdrową dietę ubogą w tłuszcze, przede wszystkim w tzw. zły cholesterol (określany jako LDL).

Istnieje również kilka metod farmakologicznych, które najczęściej wybierają lekarze. Przepisuje się głównie leki z grupy beta-blokerów, leki przeciwpłytkowe, inhibitory konwertazy angiotensyny, nitroglicerynę oraz leki uspokajające. Rozległy zawał serca jest znacznie trudniejszy do wyleczenia, gdyż uszkodzeniu może ulec kilka ścian mięśnia sercowego. Wówczas kardiolog może podjąć decyzję o inwazyjnej metodzie – pomostowaniu aortalno-wieńcowym lub przezskórnej angioplastyce wieńcowej.

Zobacz także: Leczenie zawału serca

Zawał serca a styl życia

Przyczyny zawału serca są często powiązane z prowadzonym stylem życia. Wspólny mianownik mają też objawy zawału serca a nerwica – w przypadku nerwicy znacznie zwiększa się ciśnienie tętnicze, co podnosi prawdopodobieństwo ataku serca.

Rzadszą, ale także możliwą, przyczyną są choroby autoimmunologiczne, w tym tak liczne dziś choroby tarczycy. Dotyczy to przede wszystkim osób przed 50. rokiem życia, chociaż objawy zawału serca u młodych ludzi są bardzo podobne do tych występujących u starszych.

Życie po zawale nie należy do najprostszych. Wymaga całkowitej zmiany higieny, niezdrowych nawyków oraz zaprzestania stosowania niewłaściwej diety. Oprócz długotrwałego leczenia i prawidłowego odżywiania się ważna jest rehabilitacja, obejmująca opiekę psychiatryczną oraz fizjoterapię. Wprowadzane są odpowiednie ćwiczenia fizyczne, ponieważ należy przeciwdziałać unieruchomieniu pacjenta. Z racji tego, że ciśnienie jest znacznie podwyższone, rehabilitacja po zawale serca obejmuje też codzienne, kilkukrotne pomiary. Nawet po wielu miesiącach terapii należy nadal przestrzegać najważniejszych zasad, aby uniknąć zawału serca w przyszłości.

Najnowsze