Przejdź do treści

Torbiel

Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Chora kobieta stoi z kubkiem w ręku i chusta na głowie i patrzy przez okno
Przełom w leczeniu chorób nowotworowych. „Ostatnia nadzieja dla pacjentów bez nadziei”
Kobieta w ciąży trzyma w ręku zdjęcie z badania USG
Rezygnacja z Banku Tkanek Germinalnych. Czy jest szansa dla kobiet chorych na raka?
kobieta używająca mikroskopu
Leki na cukrzycę i nadciśnienie sposobem na raka?
wegański stek wydrukowany w drukarce 3D
Wegański stek z drukarki 3D
Białe rzeźby przedstawiające troje młodych lduzi siedzących na ławce i patrzących w telefony. Telefony oświetlają ich twarze.
Jak bardzo jesteśmy uzależnieni od smartfonów? Zobacz wymowną rzeźbę

Torbiel lub cysta –patologiczna przestrzeń w obrębie organizmu wypełniona płynem lub treścią galaretowatą. Torbiel może składać się z jednej komory lub ich większej liczby. Wyróżnia się kilka rodzajów torbieli: torbiel prawdziwą – otoczoną nabłonkiem, torbiel rzekomą – nienowotworowe nagromadzenie treści w obrębie innej tkanki bez otoczki nabłonkowej, torbiel krwotoczną – niepęknięty pęcherzyk Graafa.

Najczęstsze umiejscowienie torbieli:

Torbiel jajnika może mieć charakter łagodny (torbiel krwotoczna) lub złośliwy (rak jajnika). Objawy: bóle podbrzusza, nieregularne miesiączki, stres, omdlenia, bóle głowy, bóle w okolicy zaatakowanego jajnika. Leczenie hormonalne lub operacyjne (gdy zmiana uciska na inne narządy, istnieje ryzyko pęknięcia lub rozwoju raka jajnika).

Torbiel galaretowata, inaczej ganglion, występuje w okolicach torebek stawowych i ścięgien, często na nadgarstku, rzadziej na stopie lub w okolicy kolana. Jest najczęściej występującym rodzajem łagodnego nowotworu. Jeśli zawiera twardą tkankę, może przekształcić się w nowotwór złośliwy. Leczenie polega na ucisku zmiany, odessaniu jej zawartości lub operacyjnym usunięciu.

Torbiel nerki jest częstą, łagodną zmianą w obrębie nerki objawiającą się niewielkim bólem w okolicy lędźwiowej. Choroba o bezobjawowym przebiegu zwykle nie wymaga leczenia, jedynie okresowej kontroli ultrasonograficznej. Nawracające torbiele dające objawy można leczyć operacyjnie.

Torbiel korzeniowa występuje w tkance kostnej żuchwy lub szczęki i najczęściej jest skutkiem przewlekłego zapalenia tkanek okołowierzchołkowych zęba. Początkowo rozwija się, nie dając objawów, a jej wykrycie najczęściej następuje podczas badania RTG wykonywanego z innego powodu. Zaawansowana torbiel korzeniowa może powodować uwypuklenie umiejscowione na szczęce lub żuchwie i powodujące zaburzenia czucia w okolicach warg. Niewielkie torbiele korzeniowe leczy się zachowawczo, a większe chirurgicznie.

Torbiel pajęczynówki zlokalizowana jest w mózgu i zwykle jest zmianą łagodną. Często nie daje żadnych objawów, choć może powodować bóle głowy i/lub napady padaczkowe i wtedy jest usuwana chirurgicznie.

Torbiel włosowa powstaje na skutek wywołanego bakteriami beztlenowymi zapalenia mieszka włosowego. Często lokalizuje się w okolicy szpary międzypośladkowej, zwłaszcza u młodych mężczyzn prowadzących siedzący tryb życia. W fazie ostrej może powstać ropień. Leczenie polega na nacięciu skóry, oczyszczeniu jej z wydzieliny, odkażeniu i usunięciu wrośniętego włosa. Torbiel włosowa ma tendencję do nawrotów, którym można zapobiegać poprzez rozleglejszy zabieg polegający na usunięciu zmiany wraz z szerszym marginesem zdrowej tkanki.

Torbiel zastoinowa błony śluzowej (mucocele) rozwija się najczęściej w błonie śluzowej warg, jamy ustnej i zatok obocznych nosa, a jej przyczyną jest zatkanie przewodów gruczołów wydzielniczych wskutek miejscowego urazu lub przewlekłego stanu zapalnego. Leczenie polega na chirurgicznym wyłuszczeniu wraz z usunięciem marginesu zdrowej tkanki.

Torbiel Bakera to nagromadzenie płynu w dole podkolanowym. Przyczyny: przedostanie się płynu stawowego poza torebkę stawową, obrzęk i nagromadzenie płynu w kaletce mięśnia. Zmianę leczy się operacyjnie.

W przypadku większości torbieli po zabiegowym ich usunięciu pobrane tkanki oddaje się do badania histopatologicznego, które ma wykluczyć złośliwość zmian.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy