Przejdź do treści

Uczucie ucisku w szyi – jak się go pozbyć?

Uczucie ucisku w szyi – jak się go pozbyć? Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Uczucie ucisku w szyi może mieć różne przyczyny. Jedne są mniej poważne, inne bardziej. Ważne jednak, aby tego objawu nie ignorować – nie tylko utrudnia on codzienne życie, ale i może wskazywać na groźne choroby. Co stoi za tym problemem i w jaki sposób go rozwiązać? Podpowiadamy.

Uczucie ucisku w szyi – z czym wiąże się najczęściej?

Uczucie ucisku w szyi wiąże się zwykle z uciskiem w gardle – często mówi się, że jest to „klucha w gardle”. Nierzadko pojawia się on podczas picia ciepłych napojów lub połykania. Zdarza się również, że jest to jeden z symptomów przeziębienia – obok kataru, kaszlu czy drapania w gardle. 

Ucisk w szyi – przyczyny i objawy

Uczucie ucisku w szyi może mieć następujące przyczyny: 

  • wirusowa infekcja górnych dróg oddechowych – chodzi tu m.in. o przeziębienie; 
  • choroba refluksowa przełyku – towarzyszy jej uczucie duszenia w gardle – zdarza się, że z tym symptomem wiąże się też uczucie pieczenia w klatce piersiowej oraz trudności i bóle podczas przełykania; 
  • schorzenia tarczycy – innymi słowy chodzi tu o tzw. wole, czyli powiększenie tarczycy, do którego może doprowadzić szereg różnych czynników; pierwszym znakiem ostrzegawczym bywa w tym przypadku problem z zapięciem koszuli; oprócz ucisku w gardle pojawia się lekki, suchy kaszel, który nasila się po przyjęciu pozycji leżącej, widać też obrzęk u podstawy szyi, a czasem występują również takie symptomy jak chrypka, a także problemy z przełykaniem i oddychaniem; 
  • problemy laryngologiczne – chodzi tu np. o powiększenie migdałków i inne dysfunkcje krtani; związane są często z trudnościami w przełykaniu oraz chrypką; 
  • globus histericus – to czynnościowe zapalenie przewodu pokarmowego; występuje przy nim uczucie czegoś w gardle (klucha w gardle); czasem towarzyszy mu uczucie zapchania w przełyku od części krtani do żołądka; objawy globus histericus obejmują czasem odruchy wymiotne oraz uczucie palenia w przełyku; spożywanie pokarmów zmniejsza objawy lub sprawia, że zupełnie one ustępują; niektórzy chorzy mówią też, że przy tej chorobie towarzyszy im uczucie duszenia w gardle; 
  • zaburzenia lękowe – jeśli chodzi o ucisk w gardle, nerwica, czyli zaburzenia lękowe mogą być kolejną jego przyczyną; często musi się w tym przypadku o „nerwicy przełyku”; 
  • rak gardła – jeśli nie zostanie on szybko wyleczony, w wyniku rozrastania się guza wyczuwalny będzie ucisk tchawicy, a co za tym idzie – pojawią się trudności z oddychaniem; inne symptomy tej choroby to m.in.: odkrztuszanie flegmy z krwią, zmiana barwy głosu, chrypka, ból gardła, ból promieniujący do ucha, powiększone węzły chłonne, problemy z przełykaniem, zarzucanie treści żołądkowej, opuchlizna w okolicy gardła.
Kobieta z objawami refluksu

Ucisk w gardle – jak się go pozbyć?

Zastanawiasz się, jak pozbyć się guli w gardle? Uczucie ucisku można leczyć na różne sposoby – zależy to od przyczyny problemu. Jeśli wraz z tym objawem występują również takie symptomy jak: spadek masy ciała, anemia, gorączka, należy skonsultować się z lekarzem. Być może konieczne będą badania laryngologiczne i gastrologiczne. 

Ucisk w gardle i infekcje dróg oddechowych

Leczenie wirusowych infekcji dróg oddechowych to tak naprawdę leczenie objawowe. Pacjentom przepisuje się leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe, a także tabletki do ssania i aerozole. Ważne są w tym przypadku również odpoczynek oraz nawadnianie organizmu. 

Uczucie czegoś w gardle a choroba refluksowa przełyku

Jeśli uczucie ucisku w gardle spowodowane jest chorobą refluksową przełyku, w leczeniu warto wykorzystać odpowiednie leki. Jeżeli występują objawy w obrębie klatki piersiowej, warto wykonać badanie EKG (np. EKG wysiłkowe, echo serca), aby wykluczyć dolegliwości sercowe. 

laryngolog - badanie ucha

Ucisk w szyi a schorzenia tarczycy

W przypadku wola leczenie zależy od symptomów choroby, wielkości tarczycy oraz przyczyny, która je spowodowała. Często stosuje się tu leczenie farmakologiczne i chirurgiczne. Ważne jest także spożywanie soli jodowanej oraz owoców morza, wodorostów i sushi.

Ucisk w gardle a problemy laryngologiczne

Zmagasz się z dysfunkcjami krtani i czujesz coś dziwnego w gardle, kiedy przełykasz ślinę? W takim razie sposób leczenia powinien być dostosowany bezpośrednio do typu problemu. A może masz powiększone migdałki i zastanawiasz się, jak pozbyć się bólu w gardle? Jeśli tak, najlepszym rozwiązaniem będzie zabieg chirurgiczny zwany adenotomią. 

Klucha w gardle a globus histericus i zaburzenia lękowe

Globus histericus to choroba na tle nerwicowym. Ma ona zwykle dość łagodny charakter. Czasem wystarczy jedynie ją zrozumieć i się do niej przyzwyczaić. Niekiedy jednak potrzebna jest psychoterapia lub/i leczenie psychiatryczne – wówczas lekarz może przepisać leki uspokajające, przeciwdepresyjne lub przeciwlękowe. W podobny sposób leczy się zaburzenia lękowe. 

kobieta nerwica

Ucisk w tchawicy a rak gardła

Jeśli zastanawiasz się, co stoi za uciskiem w tchawicy i taki problem miewasz bardzo często, skonsultuj się z lekarzem – w niektórych przypadkach przyczyną może być nowotwór gardła. Leczenie tego rodzaju raka zależne jest od wielkości guza, jego typu i umiejscowienia oraz momentu rozpoznania.

 


Źródło: 

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/14757307/ (dostęp: 19.07.2022)

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.