4 min.
Jakie są przyczyny pojawienia się flegmy w gardle? Domowe sposoby leczenia

nenetus/ AdobeStock
Uczucie flegmy w gardle nie należy do najprzyjemniejszych, jednak można mu zaradzić. Zabarwienie wydzieliny może wskazywać na konkretne choroby, dlatego nie należy go lekceważyć. Jeżeli flegma jest jedynie objawem przeziębienia, można spróbować zwalczyć ją domowy sposobami.
Spis treści
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Agnieszka Widera
lekarz
Flegma w gardle nie jest rzadkością – zazwyczaj pojawia się jesienią i zimą, przy przeziębieniu lub grypie. W takich przypadkach nie jest jednak bardzo groźna. Powody do niepokoju może dać plwocina brązowożółta, a także wydzielina z krwią. Jak się pozbyć flegmy z gardła? Jakie są jej przyczyny i co oznacza jej barwa?
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Flegma w gardle – przyczyny zalegającej wydzieliny
Bezpośrednią przyczyną flegmy jest spływanie wydzieliny po ścianie gardła – zwykle z nosa oraz z zatok. Najczęściej pojawia się ona podczas zwykłego przeziębienia, kataru, a także zapalenia zatok – przy tych schorzeniach charakteryzuje się lekko żółtawym lub zielonkawym zabarwieniem.Przyczyn pojawienia się flegmy w gardle można upatrywać w alergii, astmie oraz pylicy (pojawia się zazwyczaj u górników i piekarzy). Zdarza się, że problem zalegającej flegmy w gardle związany jest z paleniem. Może być również wynikiem chorób psychosomatycznych.
Różne kolory flegmy wskazują na jej pośrednie lub bezpośrednie przyczyny. Czarna flegma występuje u osób, które przebywają w mocno zanieczyszczonych środowiskach. Żółta plwocina może pojawić się w wyniku skrzywienia przegrody nosowej. Brązowożółta lub brązowa flegma wydostająca się z gardła, czy gęsta wydzielina z krwią wskazuje natomiast na gruźlicę, zapalenie płuc, nowotwory lub choroby układu oddechowego. Pacjenci zauważają czasem zieloną flegmę w gardle – jej przyczynę stanowi najczęściej zapalenie oskrzeli. Biała wydzielina z rana, jeśli nie łączy się z żadnymi innymi objawami, nie powinna być powodem do zmartwień, jednak ta z zawartością ropy może wiązać się z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP).
Należy zwrócić uwagę na flegmę w postaci guli w gardle, która bywa rezultatem refluksu żołądkowo-przełykowego. Ze względu na to, że gardło jest wspólnym odcinkiem układu oddechowego i pokarmowego, może się w nim pojawić treść z żołądka.
Zobacz także
Jak pozbyć się flegmy z gardła? Domowe sposoby
Chcąc pozbyć się flegmy z gardła, należy przede wszystkim codziennie wietrzyć i nawilżać pomieszczenie, dobrze nawadniać organizm oraz zadbać o regularne oczyszczanie nosa i zatok. Można wykorzystać w tym celu sól fizjologiczną lub wodą morską – dzięki temu, że upłynniają wydzielinę, łatwiej wydostaje się ona z nosa. Przy alergicznym nieżycie nosa można wspomóc się lekami steroidowymi.Na plwocinę warto zastosować sprawdzone, domowe sposoby: napój z imbirem, płukankę z kurkumy oraz syrop z chrzanu.
Napój z imbirem
Imbir to znany środek stosowany do walki z flegmą zalegającą w gardle. Oczyszcza drogi oddechowe i likwiduje zarazki, dlatego wiele osób korzysta z jego właściwości podczas przeziębień. Prosty przepis na leczniczą herbatkę z imbiru:
Składniki:
- 6 lub 7 plasterków imbiru,
- 1 łyżeczka ziaren czarnego pieprzu,
- 1 łyżeczka miodu,
- 400 ml wody.
Przygotowanie:
- Zagotuj wodę, a następnie wrzuć do niej imbir i ziarna pieprzu. Przykryj całość przykrywką i gotuj jeszcze przez 5–7 minut.
- Odlej napar i dodaj do niego łyżeczkę miodu.
Płukanka z kurkumą
Gęstej flegmy można pozbyć się z gardła, wykorzystując kurkumę. Zawarta w niej kurkumina działa antybakteryjnie i ma bardzo dobry wpływ na drogi oddechowe. Z kurkumy można przykładowo przyrządzić zdrowotną płukankę do gardła:
Składniki:
- ½ łyżeczki soli,
- 1 łyżeczka kurkumy,
- 200 ml wody.
Przygotowanie:
- Zagotuj wrzątek.
- Do szklanki wsyp kurkumę oraz sól, a następnie całość zamieszaj.
- Płucz gardło gotową mieszanką, najlepiej 3 lub 4 razy dziennie.
Syrop z chrzanu
Najlepszy syrop na zalegającą flegmę w gardle to… domowy syrop z chrzanu. Jego przygotowanie jest banalnie proste:
Składniki:
- 100 g świeżego, utartego chrzanu,
- ½ szklanki przegotowanej wody,
- 100 g miodu lub słodkiego soku owocowego.
Przygotowanie:
Najnowsze w naszym serwisie

29.03.2023
Witamina A – na odporność, dobry wzrok i piękne ciało. Gdzie jej szukać, jak suplementować

29.03.2023
Pankreatyna – co to jest i jak działa? Kto może a kto powinien stosować pankreatynę?

29.03.2023
Czy granulocytopenia jest niebezpieczna i czym grozi niski poziom granulocytów?

29.03.2023
Hydrokolonoterapia – duże ryzyko i nikłe korzyści. Przytaczamy fakty, obalamy mity!
Udostępnij
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

29.03.2023
„Sami zapracowaliśmy na to, że wyżej cenimy wiedzę celebrytki niż profesora psychiatrii”. O fake newsach w kontekście zdrowia psychicznego mówi Marta Glanc, analityczka Stowarzyszenia Demagog

26.03.2023
Są wyrafinowanymi myśliwymi, którzy w wymyślny sposób uśmiercają swoje ofiary. Czy grzyby mogą uratować świat?

24.03.2023
Uważano, że ich przyczyną może być smutek, post, a nawet ciąża. Jak kiedyś leczono galopujące suchoty, czyli gruźlicę

22.03.2023