Przejdź do treści

W czasie miesiączki nie można usuwać zębów? Anna Kuśnierczak obala mity związane ze stomatologią

W czasie miesiączki nie można usuwać zębów? Anna Kuśnierczak obala mity związane ze stomatologią
W czasie miesiączki nie można usuwać zębów? Anna Kuśnierczak obala mity związane ze stomatologią / Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Słyszałaś, że podczas miesiączki nie można usuwać zębów? „To mit, który wynika prawdopodobnie z zamierzchłych czasów, kiedy słabo radzono sobie z mało inwazyjnym wyrywaniem zębów i słabo kontrolowano krwawienie po zabiegu” – wyjaśnia stomatolożka Anna Kuśnierczak znana jako  „Stomatolog Dobra Rada”. Na swoim profilu na Instagramie rozprawa się z tym i pięcioma innymi mitami na temat leczenia zębów i ich pielęgnacji.

MIT 1: Leczenie kanałowe powoduje raka

Jak wyjaśnia stomatolożka, to bardzo szkodliwy mit, który według niej rozpowszechnia platforma Netflix. Podkreśla, że cała teza została oparta na tym, że sprawdzono, ile osób z nowotworem miało wykonywane kiedykolwiek leczenie kanałowe. A że jest ono bardzo często wykonywane, to odpowiedź była oczywista: większość.

Natomiast, jak zaznacza specjalistka, nie ma żadnego naukowego uzasadnienia tej teorii, a sama platforma szybko przeprosiła za całą sytuację.

„Osoby wypowiadające się w tym dokumencie albo w ogóle nie były lekarzami, albo utraciły prawo do wykonywania zawodu. Nie bójcie się. Nie dostaniecie raka od leczenia kanałowego” – zaznacza na swoim profilu na Instagramie Anna Kuśnierczak.

MIT 2: W czasie miesiączki nie można usuwać zębów

Krwawienie podczas miesiączki, a do tego jeszcze krwawienie przy wyrywaniu zębów? Czy to aby nie za dużo? Czy w czasie miesiączki na pewno wskazane jest usuwanie zębów? Tak, zdecydowanie – okres nie jest przeciwwskazaniem do tego typu zabiegów.

„To mit, który wynika prawdopodobnie z zamierzchłych czasów, kiedy słabo radzono sobie z mało inwazyjnym wyrywaniem zębów i słabo kontrolowano krwawienie po zabiegu. Dodatkowo bardzo obawiano się dużego krwawienia ze względu na wpływ hormonów” – wyjaśnia Anna Kuśnierczak.

Jak dodaje, teraz narzędzia są bardziej precyzyjne i mniej inwazyjne – dzięki temu ze względu na okres nie musisz przekładać wizyty.

Uśmiechnięta kobieta

MIT 3: Pasta z węglem wybiela zęby

Jak pisze stomatolożka, za stworzenie tego mitu odpowiedzialne są firmy kosmetyczne oraz influencerzy i inluencerki, którzy je promują. Przekaz przez nich tworzony jest prosty (i często bardzo skuteczny): dzięki paście z węglem niskim kosztem możesz wybielić zęby. Niestety, jak zaznacza Kuśnierczak, choć faktycznie jest ona przystępna cenowo, to jej działanie ma niewiele wspólnego ze skutecznością.

„Niestety nie tylko nie wybieli nam zębów, ale i przebarwia dziąsła, i może porysować szkliwo” – ostrzega stomatolożka.

MIT 4: Rentgen zębów jest szkodliwy

Jak podkreśla ekspertka, informacja ta pochodzi z dawnych czasów, a dziś jest już zupełnie nieaktualna.

„Kiedyś aparaty rentgenowskie wykonywały zdjęcia z użyciem dużo większej dawki promieniowania. Obecnie ilość promieniowania podczas wykonania jednego zdjęcia pantograficznego (wszystkich zębów) jest taka sama jak podczas lotu samolotem” – wyjaśnia Anna Kuśnierczak.

I dodaje: jeśli nie boimy się latać, nie bójmy się także robić zdjęć RTG, bo są bardzo ważnym elementem diagnostyki pacjentów.

diament

Mit 5: Pacjentki w ciąży nie wolno znieczulać

„Faktycznie kiedyś tak było. Wynika to z tego, że nie było takiej dostępności różnych środków do znieczuleń miejscowych, w tym tych bezpiecznych dla kobiet w ciąży i matek karmiących” – wyjaśnia stomatolożka.

Jak dodaje, wcześniej znieczulano jedynie lidokainą, która działa wolno, a w dodatku może negatywnie wpływać na tętno przyszłej mamy i serce płodu. Jednak teraz znieczulenie kobiet w ciąży nie jest już groźne ani dla przyszłej mamy, ani dla ciąży.

Mit 6: Jeśli dziąsła krwawią, to nie wolno ich nitkować

Wisienka na torcie! Jak podkreśla ekspertka, to mit, który jest wyjątkowo szkodliwy i to właśnie on najbardziej ze wszystkich ją denerwuje. Podkreśla, że jeśli w niego wierzymy i stosujemy się do tego „zalecenia”, to możemy tylko pogorszyć sprawę z krwawieniem.

„W głównej mierze dziąsła krwawią wtedy, kiedy są w stanie zapalnym. To, co im pomoże, to właśnie prawidłowe ich oczyszczenie! I nie należy się przejmować, że krwawią. Dopiero po ok. dwóch tygodniach czyszczenia okolicy przydziąsłowej (i higienizacji) krwawienie ustąpi” – zaznacza stomatolożka.

Dlatego według ekspertki wtedy, kiedy krwawią nam dziąsła, powinnyśmy zwrócić jeszcze większą uwagę na nitkowanie!

Stomatolog Dobra Rada – kim jest?

Za profilem w mediach społecznościowych „Stomatolog Dobra Rada” kryje się dentystka Anna Kuśnierczak. Specjalistka na co dzień pracuje w klinikach w Poznaniu, Luboniu, Wolsztynie i Słupsku. Jej profil na Instagramie obserwuje ponad 27 tys. internautów.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.