Przejdź do treści

„W naszej kulturze bardzo dużo presji nakłada się na pierwszy seks – moim zdaniem zupełnie niepotrzebnie” – mówi seksuolożka Paulina Jęczmień

Paulina Jęczmień / fot. archiwum prywatne
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

– Przygotowanie się przed pierwszym seksem prowadzić może do podniesienia naszego komfortu psychicznego i fizycznego. Jak się nastawić pod względem psychologicznym? A może najlepiej się nie nastawiać, by się nie zawieść? Ważne jest tu i teraz. Fajnie jest czerpać przyjemność z doznań wielozmysłowych – czuć zapach, smak, dotyk, ruch – mówi seksuolożka, Paulina Jęczmień.

 

Klaudia Kierzkowska: Istnieje wiele mitów i przekonań na temat pierwszego współżycia. Jednym z nich jest to, że pierwszy seks boli. Jednak to chyba nie do końca prawda?

Paulina Jęczmień: Oczywiście, że nie. Wszystko uzależnione jest od wielu czynników, między innymi od budowy błony dziewiczej – preferuję tutaj nazwę hymen. Może zdarzyć się tak, choć naprawdę bardzo rzadko, że hymen zasłania dużą część wejścia do pochwy. U zdecydowanej większości kobiet to „po prostu” kawałek skóry, który wcale nie ulega przerwaniu podczas pierwszego stosunku. Nie jest to rozerwanie, pęknięcie, a raczej odsunięcie lub zmiana kształtu. Pierwsze współżycie nie musi boleć, nie musi też wiązać się z krwawieniem.
Duży wpływ ma nie tylko budowa anatomiczna, ale także nasze podejście. Jeśli paraliżuje nas strach, towarzyszą nam nerwy, to istnieje prawdopodobieństwo, że seks będzie bolesny i nieprzyjemny. „Zaciskamy się” nie tylko psychicznie, ale i fizycznie. Sama próba wprowadzania członka lub wibratora może wtedy sprawić ból lub dyskomfort. Dlatego tak ważne jest, by spróbować czerpać radość i przyjemność płynącą z seksu, a nie koncentrować się na tym, czy pojawi się ból i co zrobić, żeby nie bolało. Nakładanie presji na współżycie nam nie sprzyja – zamartwianie się tym, czy „podołam”, czy sprostam oczekiwaniom osoby partnerskiej, strach przed oceną mogą sprawić, że się zablokujemy. A przecież seks może być przyjemnością, zabawą, radością.

Pierwszy stosunek wpływa na nasze dalsze życie seksualne?

Tak jak każde inne doświadczenie życiowe, tak i pierwszy seks, może mieć wpływ na to, jak w przyszłości będziemy postrzegać intymność. Jesteśmy kombinacją naszych przeżyć i przeszłych doświadczeń, a także odczuć towarzyszących nam w związku z różnymi wydarzeniami. Tak też jest z pierwszym seksem – każdy podchodzi do niego w inny sposób. Dla jednych będzie to niezwykle ważne wydarzenie, do którego będą chcieli się przygotować i wszystko dokładnie zaplanować. Inni mogą podejść do tematu pierwszego zbliżenia jak do „zwykłego” wydarzenia. Oba podejścia są jak najbardziej w porządku.

A co w przypadku, gdy pierwszy seks w parze nie był „jak w filmie”? Zbliżenie nie było udane, było nieprzyjemne, nie takie jak sobie wyobrażaliśmy?

Jeśli narzucimy sobie dużo ram, będziemy chcieli spełnić oczekiwania drugiej osoby, albo swoje własne wygórowane wyobrażenia, to jak najbardziej może pojawić się rozczarowanie. Nie mam na myśli, tylko kwestii pierwszego współżycia, ale wszelkie pierwsze razy. A co jeśli nie posmakują mi lody pistacjowe? A może nie polubię kajaków? A co jeśli nie spodoba mi się… seks? Podejdźmy do niego mniej zadaniowo, mniej „profesjonalnie”, a bardziej „na luzie”. Spontaniczność może zabrać trochę presji, a dać wiele przyjemności. Może oczywiście zdarzyć się tak, że nasz pierwszy seks będzie nieudany, nieprzyjemny i nie taki, jak sobie wyobrażaliśmy. Nie było bajkowej, romantycznej scenerii, pojawił się niewielki ból lub okazało się, że nie odpowiadał mi zapach osoby partnerskiej. Co zrobić w takim przypadku? Przede wszystkim nie udawać, że było cudownie. Nie udawać orgazmów – a otwarcie i szczerze porozmawiać z osobą, z którą zdecydowaliśmy się na współżycie. A potem? No cóż, trening czyni mistrza. Im lepiej poznamy swoje ciało i ciało osoby partnerskiej, tym większa szansa, że z seksu będziemy czerpać większą przyjemność.

Krzysztof Tryksza: Dobry seks to seks bez kontroli /fot. archiwum prywatne

Jak się przygotować do pierwszego seksu? Jak nastawić, by się po prostu nie zawieść?

Przygotowania polecałabym zacząć od odpowiedniej higieny – dokładnego umycia się przed stosunkiem. Warto zastanowić się, czy chcemy być ogoleni, czy nie – pamiętajmy, nie ma tutaj żadnych ram. Wszystko uzależnione jest od indywidualnych preferencji, dlatego temat ten warto przedyskutować z drugą osobą. Powinniśmy porozmawiać także o antykoncepcji – jedni chcą się zabezpieczać, inni nie czują takiej potrzeby. Nie zapomnijmy o upewnieniu się, że zabezpieczamy się nie tylko przed niechcianą ciążą, ale i chorobami przenoszonymi drogą płciową. Przygotowanie się przed pierwszym seksem prowadzić może do podniesienia naszego komfortu psychicznego i fizycznego. Jak się nastawić pod względem psychologicznym? A może najlepiej się nie nastawiać, by się nie zawieść? Ważne jest tu i teraz. Fajnie jest czerpać przyjemność z doznań wielozmysłowych – czuć zapach, smak, dotyk, ruch.

Przed pierwszym zbliżeniem – zarówno tym pierwszym w życiu, jak i z nowym partnerem – często towarzyszy nam stres. Z czym to jest związane?

Często pojawia się stres przed oceną, która zazwyczaj jest tylko w naszej głowie. Ludzie stawiają sobie wysokie wymagania, zawieszają wysoko poprzeczkę względem samych siebie, a czasami również i swoich osób partnerskich. Takie podejście można odczarować zwykłą rozmową i naturalnym podejściem. Seks nie jest przebiegnięciem maratonu, a naturalną czynnością, która ma przynieść przyjemność. Kolejnym elementem, który może nas stresować, jest obawa przed zajściem w ciążę. Często rozmowa o antykoncepcji, zadbanie o nią przed seksem usunie lęk. Nie bez znaczenia jest także obawa przed chorobami wenerycznymi. Warto poruszyć tę kwestię z naszą osobą partnerską – nie bójmy się prosić o aktualne wyniki badań, to kwestia dbałości o nasze zdrowie.

Pierwszy seks z nowym partnerem jest równie ważny, co nasz pierwszy w życiu?

Każdy seks może być równie ważny. Tak naprawdę to od nas zależy, jaką wagę mu przypiszemy. W naszej kulturze bardzo dużo presji nakłada się na pierwszy seks – moim zdaniem zupełnie niepotrzebnie. A może to nie pierwsze zbliżenie jest najistotniejsze, a każde…? Myślę, że nad tym każdy z nas powinien się zastanowić. Warto zadać sobie też pytanie – czym jest dla nas seks, co oznacza? Bliskość, intymność, przyjemność czy zabawę? A może wszystko jest dla nas w takim samym stopniu ważne?

Jakość pierwszego współżycia z nowym partnerem rzutuje na związek i dalsze pożycie?

Osobiście nie przywiązywałabym aż takiej wagi do pierwszego współżycia z nową osobą. Naturalnie, pierwszy seks z nową osobą partnerską może rzutować na dalsze pożycie, ale wcale tak nie musi być! Jeżeli decydujemy się na związek, to wiele rzeczy jesteśmy w stanie wypracować w trakcie, na bieżąco. Każdy z nas jest osobą seksualną, ale każdy nieco inaczej. Co w przypadku, gdy nie znajdujemy wspólnego języka w łóżku? Zdarzają się sytuacje, że nasze potrzeby różnią się od potrzeb partnera. Mamy inne fantazje, libido, oczekiwania. Jeśli chcemy kontynuować relację, warto spróbować temu zaradzić.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

NOWOŚĆ
Zdrowie intymne i seks
WIMIN majtki menstruacyjne protect, 1 sztuka
90,00 zł
Zdrowie intymne i seks
Wimin Serum intymne, 50 ml
59,00 zł
Zdrowie intymne i seks, Odporność, Good Aging, Energia, Beauty
Wimin Zestaw z dobrym seksem, 30 saszetek
139,00 zł
PROMOCJA
Zdrowie intymne i seks, Promocje
WIMIN SOS PMS, 30 kaps.
20,00 zł 79,00 zł
Zdrowie intymne i seks
WIMIN majtki menstruacyjne Light
90,00 zł

Można poeksperymentować, lepiej poznać ciało nie tylko osoby partnerskiej, ale też swoje własne – tak, by móc przekazać drugiej osobie, co lubimy, co sprawia nam przyjemność, a z czego jesteśmy niezadowoleni. Soloseks jest ważną częścią naszego życia seksualnego, ale nie jest obowiązkiem. Pokazuje, co lubimy robić z naszym ciałem. Osoba partnerska także może pragnąć realizować swój popęd samodzielnie. Dla niektórych osób jest to nie do przyjęcia, by druga osoba uprawiała soloseks, czują się wtedy zdradzane. Dla innych to coś naturalnego. Wszystko zależy od samoświadomości, znajomości własnych potrzeb i świadomej, obustronnej zgody na wszelkie zachowania seksualne realizowane w ramach związku. Np. za obopólną zgodą możemy otworzyć związek, zdecydować się na poliamorię. Choć część par nawet nie bierze takiego rozwiązania pod uwagę, to dla niektórych jest ono jak najbardziej w porządku. No i oczywiście możemy spróbować pójść na terapię seksuologiczną, na której razem z psychoterapeutą/-tką spróbujemy wypracować jakieś rozwiązanie.

Zastanawiam się, czy osoby, które nie dogadują się w łóżku, mogą tworzyć szczęśliwy związek?

Jak najbardziej. Nie dla każdego człowieka seks to centrum życia i pożycia z osobą partnerską. Jest jeszcze tyle innych dziedzin, w których możemy realizować się wspólnie. Najważniejsza jest komunikacja i kwestia szczerego ujawnienia, czego nam potrzeba, by być szczęśliwym. Może wystarczy nam przytulanie? Osoby aseksualne także tworzą szczęśliwe relacje partnerskie, nie uprawiając różnych form seksu, ale pozostając w intymnym, bliskim związku.

Jaki jest najdziwniejszy mit na temat pierwszego seksu, z którym się pani spotkała?

Zdaniem wielu osób podczas pierwszego zbliżenia nie można zajść w ciążę. Można, jak najbardziej. Fakt, że nigdy nie uprawialiśmy seksu, nie musi oznaczać, że nie jesteśmy płodni. Podczas pierwszego współżycia, w trakcie którego dochodzi do penetracji pochwy penisem i do wytrysku nasienia w środku pochwy, może dojść do zapłodnienia. Podobnie może się wydarzyć podczas pettingu – nasienie może zostać wprowadzone do pochwy palcami czy wibratorem. To powszechny mit warty odczarowania. Ale nie demonizujmy. Najczęściej naprawdę wystarczy szczera i otwarta rozmowa o potrzebach, obawach, higienie, antykoncepcji i zdrowiu, a także odrobina treningu i doza radości, żeby stworzyć udany związek seksualny.

Paulina Jęczmień – psycholożka, seksuolożka, psychoterapeutka w trakcie certyfikacji PTP. Prowadzi we Wrocławiu Gabinet Psychoterapii TUŻ OBOK, w którym udziela konsultacji psychologicznych, poradnictwa seksuologicznego, psychoterapii indywidualnej oraz par. Pracuje w nurcie integratywnym. Korzysta głównie z metod terapii psychodynamicznej, a także technik poznawczo-behawioralnych

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Kobieca ejakulacja? Opisywał ją już Arystoteles, a jednak dziś często niewiele o niej wiemy. Dlaczego warto to zmienić?

7 gadżetów erotycznych, o których prawdopodobnie nie słyszałaś

Co obniża skuteczność tabletek antykoncepcyjnych? Wyjaśnia Fundacja SEXED.PL

Co obniża skuteczność tabletek antykoncepcyjnych? Wyjaśnia Fundacja SEXED.PL

Inaczej, czyli jak? Czym jest kink w seksie, jakie są jego zalety i na co trzeba uważać

seks w wodzie

Seks w wodzie – co warto wiedzieć, zanim wskoczycie razem pod prysznic lub do jacuzzi

Czy można zostać zgwałconą przez internet? Odpowiada prawnik Mikołaj Kaszak

Gwałt przez internet – absurd czy realne zagrożenie? Odpowiada prawnik Mikołaj Kaszak

para w łóżku

5 błędów, które popełniają mężczyźni podczas seksu

Małgorzata Halber i Olga Drenda: Często z miłością myli się relacje, w których występuje duża intensywność emocji. One z miłością nie mają nic wspólnego

Czym jest sapioseksualizm, jakie ma znaczenie i co warto o nim wiedzieć?

kobieta i mężczyzna siedzą w łóżku

Seks podczas okresu – czy można go uprawiać? Fakty i mity

Zmęczeni ludźmi, czyli jak się nie wypalić w kontaktach z innymi

Seks – 5 błędów, które popełniają kobiety

"Gdybym tak mogła cofnąć czas…" Co zrobić, jeśli zaliczyłaś seks z niewłaściwych powodów albo z niewłaściwym facetem? / istock

„Gdybym tak mogła cofnąć czas…” Co zrobić, jeśli zaliczyłaś seks z niewłaściwych powodów albo z niewłaściwym facetem?

Wybiórczy słuch / pexels

„Ile razy mam to jeszcze powtarzać?”, czyli dlaczego czasem naprawdę nie chcemy słyszeć

„Dobry seks to taki w kontakcie z własnym ciałem, emocjami i drugim człowiekiem. Nawet jeżeli miedzy kochankami nie ma miłości” – mówi Marta Niedźwiecka, psycholożka i sex coach

Seks zimą – jak go uprawiać, by było nam miło

Nerwica eklezjogenna, czyli jak religia wpływa na zdrowie psychiczne - wyjaśnia Dominik Haak

„Nerwica eklezjogenna”, czyli jak religia wpływa na zdrowie psychiczne – wyjaśnia Dominik Haak

filmy dla dorosłych

MAKE SEX EASIER: Sięgnij po porno-elementarz. Jak oglądać filmy dla dorosłych?

"INNI, którzy zgłaszają się na psychoterapię, są bardziej chorzy, zaburzeni, cierpiący?". Anna Kluczńska wyjaśnia dlaczego takie myślenie to droga donikąd

„Inni, którzy zgłaszają się na psychoterapię, są bardziej chorzy, zaburzeni, cierpiący?”. Anna Kluczyńska wyjaśnia, dlaczego takie myślenie to droga donikąd

61-letnia Suzanne Noble udowadnia, że seksualność nie zna wieku. Jej sklep erotyczny dla seniorów to prawdziwy hit!

61-letnia Suzanne Noble udowadnia, że seksualność nie zna wieku. Jej sklep erotyczny dla seniorów to prawdziwy hit!

„Instagram sprawia, że wiele kobiet zamyka się na swoją seksualność. Czują się niewystarczające. A seks jest przecież o czymś innym!”. O projekcie „Sexperience” mówi aktorka Anna Karczmarczyk

Dr Bartosz Szetela /fot. archiwum prywatne

Dr Bartosz Szetela: Oficjalne statystyki – tysiąc zdiagnozowanych kił, tysiąc zdiagnozowanych rzeżączek – należałoby pomnożyć razy 10 bądź 20

Coachka intymności: W łóżku wielu osób brakuje zdrowego egoizmu

„Orgazm jest jeden, a mogą do niego prowadzić różne drogi, różne sposoby stymulacji” – mówi Agnieszka Szeżyńska, autorka książki „Warsztaty intymności”

MAKE SEX EASIER: Z penisem przez wieki. Dlaczego dziś „konar musi ustawicznie płonąć”?

Najpopularniejsze

Grypa typu A/iStock

Grypa typu A – leczenie, objawy i charakterystyka wirusa

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Grypa typu B - objawy, charakterystyka

Grypa typu B – przyczyny, objawy i leczenie

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Ropiejące oczy kobiety

Ropiejące oczy u dzieci i dorosłych – przyczyny i metody leczenia

Jak odetkać ucho zatkane woskowiną, katarem i wodą? Domowe sposoby

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

Wysoki cholesterol - jakie są przyczyny i objawy? Sposoby na wysoki cholesterol

Wysoki cholesterol – jakie są przyczyny i objawy? Jak go obniżyć?

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Kobieta i mężczyzna

Jak uprawiać seks analny, żeby nie bolało? Mamy kilka porad

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

ilustracja mózgu w 3D

Torbiel pajęczynówki – objawy i leczenie. Czy torbiel jest groźna i musi być operowana?

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

×