Przejdź do treści

Węgorczyca (strongyloidoza) – objawy i leczenie choroby

Węgorczyca (strongyloidoza) - objawy i leczenie choroby Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Chcesz poprawić jakość swojego snu? Oto najbardziej skuteczne metody!
Tabletki dla osób po zawale wycofane z obrotu. Wykryto w nich wadę jakościową
Tabletki dla osób z nadciśnieniem wycofane z obrotu. Wykryto w nich wadę jakościową
Izrael. Niezaszczepieni nauczyciele mogą zostać pozbawieni pensji i pracy
Niezaszczepieni nauczyciele mogą zostać pozbawieni pensji i pracy. Nowe ostre restrykcje w Izraelu
Szczepienie
Ruszyła rejestracja na szczepienia trzecią dawką. Skierowania będą wystawiane automatycznie
Lady Pasztet o problemie nietrzymania moczu w ciąży
Lady Pasztet: Za 10 czy 15 lat okaże się, że ten niby bagatelizowany problem trzeba leczyć szpitalnie

Węgorczyca (strongyloidoza) to choroba pasożytnicza wywoływana przez węgorka jelitowego. Węgorek jelitowy w Polsce pojawia się głównie u osób powracających z egzotycznych podróży. Wrotami zakażenia larwami Strongyloides stercoralis jest skóra, przede wszystkim stóp, dłoni i pośladków. Wnikający do organizmu pasożyt wywołuje mało charakterystyczne objawy skórne i zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Jak diagnozuje się węgorczycę i czy istnieje skuteczne leczenie tej choroby?

Co to jest węgorczyca?

Węgorczyca (strongyloidoza) jest chorobą przewodu pokarmowego spowodowaną przez zakażenie węgorkiem jelitowym (Strongyloides stercoralis). Najwięcej zachorowań na węgorczycę obserwuje się w krajach tropikalnych i subtropikalnych Afryki, obu Ameryk oraz Azji południowo-wschodniej, czemu sprzyjają złe warunki sanitarno-higieniczne oraz ciepły klimat i wilgotna gleba. Sporadyczne przypadki strongyloidozy odnotowuje się również w strefie klimatu umiarkowanego. Węgorek jelitowy w Polsce występuje u osób wracających z podróży do wyżej wymienionych terenów. Szacuje się, że węgorkiem jelitowym może być zarażone aż 100 mln osób na świecie.

Jak wygląda węgorek jelitowy? Pasożyt ten należy do grupy nicieni i ma podłużny, opływowy kształt. Samice osiągają długość 1,5-2,5 mm i są większe niż samce, co określane jest mianem dymorfizmu płciowego. Do form pasożytniczych zalicza się tylko samice, natomiast formy wolnożyjące i postacie dojrzałe węgorka jelitowego tworzą zarówno samice jak i samce. Do zakażenia S. stercoralis dochodzi w wyniku wniknięcia larw przez powłoki skórne i błonę śluzową jamy ustnej lub przełyku. Postacie inwazyjne nicienia znajdują się w glebie zanieczyszczonej ludzkimi fekaliami, dlatego do zakażenia dochodzi najczęściej podczas chodzenia boso lub w butach z odkrytymi elementami.

czereśnie

Cykl rozwojowy węgorka jelitowego

Etapy rozwoju węgorka jelitowego podzielone są na dwa cykle: heterogeniczny (cykl pośredni), z udziałem form wolnożyjących i homogeniczny (cykl bezpośredni), w którym biorą udział formy pasożytnicze. Za początek cyklu pośredniego uznaje się wydalenie larw z kałem. Larwy mogą stać się inwazyjnymi larwami filariopodobnymi bądź postaciami wolnożyjącymi składającymi jaja. Z jaj wylęgają się tzw. larwy rabditopodobne, które przechodzą linienia i przekształcają się w larwy filariopodobne.

W cyklu bezpośrednim larwy filariopodobne przedostają się przez skórę człowieka i wędrują naczyniami do prawej komory serca, płuc, tchawicy i gardła. Następnie są połykane i przemieszczają się przewodem pokarmowym do jelita cienkiego. Dojrzałe samice skłądają jaja dając początek larwom rabditopodobnym, które zostają wydalone z kałem. Niektóre larwy stają się larwami filariopodobnymi.

Kobieta trzyma się za brzuch

Węgorczyca (węgorek jelitowy) – objawy

Szacuje się, że u blisko połowy osób zarażonych węgorkiem jelitowym nie występują objawy chorobowe lub zakażenie przebiega skąpoobjawowo. Stopień nasilenia objawów zależy od miejsca, w którym przebywają larwy nicienia. Do charakterystycznych objawów węgorczycy zalicza się:

  • zmiany skórne: zaczerwienienie, bolesność, obrzęk, swędząca wysypka grudkowo-pęcherzykowa, pełzająca pokrzywka (w przewlekłej postaci choroby),
  • zaburzenia żołądkowo jelitowe: bóle w nadbrzuszu, brak apetytu, biegunki; nudności i wymioty, wzdęcia, zaparcia, świąd odbytu,
  • zmiany zapalne w płucach prowadzące do duszności, kaszlu, skurczu oskrzeli, zapalenia oskrzeli, płuc lub tchawicy.

Objawy choroby mogą utrzymywać się przez wiele miesięcy, a nawet lat, ponieważ węgorek jelitowy jest zdolny do nawracających autoinwazji swojego żywiciela.

Laborantka wykonuje badanie krwi na pasożyty na kilku próbkach z krwią

Diagnostyka węgorczycy

Objawy węgorczycy są niespecyficzne, dlatego po ich pojawieniu się konieczne jest wykonanie odpowiednich badań diagnostycznych. Podstawowym elementem diagnostyki węgorczycy jest badanie obecności węgorka jelitowego w kale. Aby wyniki testu były wiarygodne, należy pobrać trzy próbki kału w odstępie dwóch lub trzech dni. Z pozyskanego materiału sporządza się preparat mikroskopowy, który oceniany jest pod mikroskopem świetlnym. O dodatnim wyniku testu świadczy wykrycie w kale larw S. stercoralis.

Inne materiały wykorzystywane do badań to: treść dwunastnicy, plwocina oraz popłuczyny oskrzelowo-pęcherzykowe. W rozpoznawaniu węgorczycy stosuje się również testy serologiczne. W badaniu morfologii krwi obserwuje się eozynofilię (zwiększoną liczbę granulocytów kwasochłonnych. U pacjentów z powikłaniami pochorobowymi wykonuje się również badania obrazowe: badanie ultrasonograficzne, tomografię komputerową czy rezonans magnetyczny.

tasiemiec w 3D

Leczenie zakażenia węgorkiem jelitowym

W leczeniu węgorczycy stosuje się leki przeciwpasożytnicze, najczęściej iwermyktynę lub alternatywnie tiabendazol, albendazol lub mebendazol. Skuteczność terapii sprawdza się po czterech tygodniach za pomocą badania kontrolnego kału. Objawy skórne mogą wymagać konsultacji dermatologicznej. Węgorczyca to choroba trudna do leczenia, ponieważ pełne wyleczenie jest możliwe jedynie po całkowitej eradykacji węgorka jelitowego, w tym wszystkich form jego larw. Zaleca się, aby po sześciu miesiącach i po roku od zakończenia leczenia wykonać testy serologiczne oraz badania morfologiczne krwi. Uzyskanie ujemnych wyników jest wskazaniem do wykonania końcowego badania serologicznego po 24 miesiącach.

Choć rokowania u osób z węgorczycą określa się jako dobre, u niektórych pacjentów zarażenie może trwać przez wiele lat, a nawet przez całe życie, co jest związane ze zdolnością pasożyta do autoinwazji. Wyższa śmiertelność dotyczy pacjentów z zaburzeniami odporności, którzy narażeni są na rozwój sepsy. Najlepszą profilaktyką węgorczycy jest zachowanie higieny osobistej, w tym częste mycie rąk oraz opłukiwanie owoców i warzyw przed ich spożyciem. Podczas pracy w ziemi dłonie i stopy powinny być zakryte.

Bibliografia:

  1. Maria Luiza Piesiaków i wsp., „Węgorczyca (strongyloidoza) – opis przypadku i przegląd piśmiennictwa”, Przegl Dermatol 2010, 97, 273–280.
  2. Joanna Błaszkowska i wsp., „Zarys parazytologii medycznej”, Edra Urban&Partner 2017.
i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Biegunka szpitalna a Clostridium difficile. Objawy zakażenia

Balantidioza – objawy i leczenie zakażenia Balantidium coli

Twarz kobiety / istockphoto.com

Jelita i zatoki – co mają wspólnego?

Regularne przyjmowanie antybiotyków może zwiększać ryzyko zachorowania na raka jelita grubego - alarmują naukowcy

Regularne przyjmowanie antybiotyków może zwiększać ryzyko raka jelita grubego – alarmują naukowcy

Tęgoryjczyca – objawy i leczenie zakażenia tęgoryjcem

Alkohol rozszczelnia jelita - podkreśla psychiatra dr Leszek Rudzki. Co to oznacza w praktyce i jaki to ma wpływ na nasze zdrowie psychiczne?

Alkohol rozszczelnia jelita – ostrzega dr Leszek Rudzki. Co to oznacza w praktyce i jaki to ma wpływ na nasze zdrowie psychiczne?

Biegunka podróżnych – przyczyny, objawy, leczenie

Jak diagnozować ból brzucha?

Cierpisz na nawracające bóle brzucha i nie znasz źródeł swoich dolegliwości? Lekarka Weronika Błaszczyk wymienia możliwe ścieżki diagnostyki

Dlaczego podczas okresu często mamy biegunkę? Wyjaśnia biotechnolożka Ewa Kowalska

Dlaczego podczas okresu często mamy biegunkę? Wyjaśnia biotechnolożka Ewa Kowalska

Giardioza – objawy i leczenie zakażenia Giardia lamblia

Czy witamina D może mieć wpływ na choroby zapalne jelit? Wyjaśnia biotechnolożka Ewa Kowalska

Czy witamina D może mieć wpływ na choroby zapalne jelit? Wyjaśnia biotechnolożka Ewa Kowalska

Endoskopia jelita cienkiego i grubego – wskazania i przebieg

Badanie pH kału – wysokie i niskie pH, nietolerancja laktozy

Szczoteczki do zębów

„Mama Dentystka”: prawie 4 miliony Polaków nie myje zębów, 800 tys. w ogóle nie ma w swojej łazience szczoteczki

Kobieta

Nietolerancje pokarmowe, zmęczenie, mgła mózgowa, wzdęcia. Te objawy świadczą o kandydozie, która może wyzwalać Hashimoto

zdrowe jelita

7 przykazań dla zdrowych jelit. Chcesz mieć szczęśliwe bakterie? Musisz o nich pamiętać

Mikrobiom – co to jest, wpływ na organizm człowieka, badanie

W jaki sposób psychoterapia „uszczelnia” jelita w depresji? Tłumaczy dr n. med. Leszek Rudzki, psychiatra

choroba leśniowskiego-crohna

„Brak toalety na wyłączność jest dla mnie dyskomfortem. Niechętnie dzielę się nią nawet z przyjaciółmi czy rodziną”. O codzienności osób z chorobą Leśniowskiego-Crohna

Kobieta

Mgła mózgowa w Hashimoto. Jak sobie z nią poradzić? Tłumaczą autorki „Ogarnij Hashimoto”

Co dobrego możesz zrobić dla swoich jelit? /fot. Getty Images

Co dobrego możesz zrobić dla swoich jelit – dziś, w tydzień, w miesiąc, na zawsze?

Joanna Bonecka , stomia

Joanna Bonecka: Traktuję stomię jak swoją przyjaciółkę. Mówię na nią Jadźka

Wybierasz się na wakacje? Oprócz kostiumu spakuj też... probiotyki. Dlaczego? Wyjaśnia Ewa Kowalska

Wybierasz się na wakacje? Oprócz kostiumu spakuj też… probiotyki. Dlaczego? Wyjaśnia Ewa Kowalska

Choroba Morgellonów – przyczyny, objawy, leczenie

Najpopularniejsze

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Płatki kwiatków na otwartej dłoni

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

Torbiel - twarz kobiety z widocznymi krostkami

Torbiel – czym jest, gdzie występuje i czy jest groźna dla zdrowia?

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

Badanie krwi AST - co to jest i jak interpretować wyniki?

Badanie krwi AST – co to jest i jak interpretować wyniki?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

para w łóżku

Fellatio, czyli oswajanie penisa. 7 najważniejszych zasad!

ucho kobiety

Domowe sposoby na zatkane ucho. Jak odetkać ucho zatkane: woskowiną, katarem, wodą?

kobieta z problemami skórnymi

Wybroczyny (petocje) – co to jest, dlaczego powstają i jak sobie z nimi poradzić?

przeziębiona kobieta

Żółty katar – objaw infekcji, którą trzeba leczyć. Jak pomóc dziecku a jak dorosłemu?