Przejdź do treści

Wodór molekularny przyspiesza rehabilitację po przebyciu COVID-19 – potwierdzają badania. Co to za substancja?

Terapia wodorem molekularnym
Terapia wodorem molekularnym / istock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Zmniejsza stan zapalny i zwiększa odporność organizmu – właśnie tak działa wodór molekularny, co wykazują badania naukowe. Teraz okazuje się, że dzięki działaniu antyoksydacyjnemu wodór molekularny może pomóc w leczeniu COVID-19. W jaki sposób?

Inhalacje wodorowe

Inhalacje wodorowe znacznie przyspieszają rehabilitację po przebyciu COVID-19 – wskazują niedawno opublikowane wyniki badań. W Chinach terapie wodorem są już zatwierdzoną procedurą w leczeniu tej choroby.

W Polsce też można z nich skorzystać. Tego typu terapie są dostępne jednak tylko w prywatnych gabinetach lekarskich. Urządzenie do inhalacji można także wypożyczyć i stosować w domu bądź w biurze. Z tej ostatniej możliwości coraz częściej korzystają firmy dbające o zdrowie swoich pracowników.

Wodór molekularny

Wodór molekularny to jeden z najsilniej działających antyoksydantów, znacznie silniejszy niż witamina C. Dzięki swoim właściwościom skutecznie zapobiega powstawaniu szkodliwych wolnych rodników w organizmie. Wodór molekularny stosuje się np. jako dodatek w leczeniu chorób nowotworowych.

Inhalacje wodorem są też zalecane sportowcom, ponieważ znacznie przyspieszają regenerację organizmu po intensywnych treningach. Wykorzystuje się je także w leczeniu alergii, bezsenności, chronicznego zmęczenia czy w zaburzeniach koncentracji.

Respirator

Badania kliniczne

Z badań klinicznych wynika, że picie wody bogatej w wodór jest bezpieczne i dobrze tolerowane. Chroni też komórki organizmu przed skutkami infekcji wirusowych. Wyniki badań potwierdziły również terapeutyczne działanie inhalacji z gazowego wodoru, np. u pacjentów z ostrym, ciężkim zwężeniem tchawicy, rakiem jelita grubego czy rakiem płuc.

Badania kliniczne przeprowadzone w Korei Południowej pokazują, że molekularna terapia wodorowa skraca rekonwalescencję po COVID-19 z 25-50 dni do średnio 3-8 dni. Specjaliści dodają, że wdychanie wodoru może zmniejszać uszkodzenia tkanek wywołane burzą cytokinową i stresem oksydacyjnym. Inhalacje są też pomocne w przypadku grypy i innych infekcji wirusowych.

Zdaniem ekspertów, w zależności od dolegliwości, z którymi wodór ma walczyć, zalecane są różne długości trwania inhalacji. Potrzeba ok. 20 min, by cząsteczki dotarły do wszystkich części ciała, ale przykładowo w szpitalach w Japonii w zależności od stanu pacjenta inhalacje są wykonywane przez około godzinę, od jednego do trzech razy dziennie. W przypadku leczenia bezsenności stosuje się je przez około godzinę przed snem, a przy chorobach mózgu – nawet przez sześć godzin podczas snu.


Źródło: Newseria

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.